Foto- Deputetja e Bashës në krah të kreut të PS/ Demokratët pranojnë ftesën e Ramës për bashkëqeverisje?

31 Korrik 2021, 12:54, Politikë CNA
Foto- Deputetja e Bashës në krah të kreut të PS/

31 Korriku shënon 78-vjetorin e Kryengritjes Popullore të Matit.

Në aktivitetet e zhvilluara në përkujtim të kësaj dite, që cilësohet si festë simbol janë shfaqur bashkë socialistë dhe demokratë.

Duke hedhur kështu hapat e parë të bashkëqeverisjes së aq shumëkërkuar nga kryeministri Edi Rama.

Ka qenë Dhurata Çupi, deputetja e PD, dalë nga zgjedhjet e 25 Prillit, që është shfaqur krah më krah me kryetarin e Partisë Socialiste të Matit, Hasan Pasha.

?Matjanët e kanë festuar gjithmonë 31 korrikun, në forma të ndryshme. Si festë , si ditë historike, si kujtesë. Gëzuar çdo Matjani që e kujton me nostalgji apo e feston edhe sot?, shkruan Çupi në rrjetet sociale.

Kujtojmë se Kryeministri Edi Rama, pas zgjedhjeve të përgjithshme disa herë i ka bërë thirrje kreut të PD-së që të pranojë humbjen me dinjitet, teksa i ka shtrirë dhe dorën për bashkëpunim.

Sipas Ramës, Basha ka bërë aq sa ka mundur dhe jo aq sa ka dashur, por vazhdimësinë e tij në Partinë Demokratike, e dinë vetëm ata. Ndaj përsëriti disa herë ftesën për të bashkëqevrisur.

Nga ana tjetër Basha ka deklaruar se nuk do ta pranojë kurrë një ftesë të tillë, mirëpo veprat flasin ndyshe.

Deputetja e Bashës, Dhurata Çupi, duket se veçse e ka nisur bashkëpunimin me Partinë Socialiste dhe Basha si gjithnjë ka gënjyer demokratët, duke thënë ?se kurrë më me Ramën?, pasi i kishte mashtruar njëherë, sipas tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga