Connect with Us

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

Bota

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

Publikuar

-

Lufta kundër COVID-19 “ka ndryshuar” për shkak të variantit shumë ngjitës Delta, thanë të premten Qendrat amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), duke propozuar një mesazh më të qartë, vaksina të detyrueshme për punonjësit e shëndetit dhe një rikthim tek mbajtja e maskave.

Një dokument i brendshëm i CDC-së tha se varianti, i zbuluar së pari në Indi dhe tani dominues në të gjithë globin, është po aq ngjitës sa lija e dhenve dhe shumë më ngjitës sesa ftohja ose gripi i zakonshëm. Ai mund të transmetohet edhe nga njerëzit e vaksinuar dhe mund të shkaktojë sëmundje më serioze sesa llojet e mëparshme të koronavirusit.

Në dokument, i titulluar “Përmirësimi i komunikimit rreth përparimit të vaksinave dhe efektivitetit të tyre”, thuhet se varianti kërkon një qasje të re për të ndihmuar publikun të kuptojë rrezikun – përfshirë sqarimin se njerëzit e pavaksinuar kishin mbi 10 herë më shumë gjasa se ata që janë të vaksinuar që të sëmuren rëndë ose të vdesin.

“Duhet pranuar se lufta ka ndryshuar,” thuhej në dokument. “Duhen përmirësuar komunikimet mbi rrezikun mes të vaksinuarve.”

Një listë e masave parandaluese të rekomanduara përfshin bërjen e vaksinave të detyrueshme për punonjësit e kujdesit shëndetësor për të mbrojtur më të dobëtit dhe një rikthim tek përdorimi universal i maskave.

CDC-ja konfirmoi vërtetësinë e dokumentit, për të cilin u njoftua fillimisht nga Washington Post.

Megjithëse personat e vaksinuar kanë më pak të ngjarë të infektohen, kur ata preken nga Delta – ndryshe nga variantet e mëparshme – mund të kenë po aq gjasa sa edhe të pavaksinuarit për ta transmetuar sëmundjen te të tjerët.

“Ngarkesat e larta virale sugjerojnë një rrezik në rritje të transmetimit dhe ngrenë shqetësimin se, ndryshe nga variantet e tjera, personat e vaksinuar të infektuar me Delta mund ta transmetojnë virusin,” tha në një deklaratë drejtorja e CDC-së, Rochelle Walensky.

Të premten CDC-së bëri publike përfundimet e një studimi mbi një përhapje të virusit në Masaçusets, ku tre të katërtat e të infektuarve ishin plotësisht të vaksinuar. Ky studim ka luajtur një rol kryesor në një vendim të CDC-së këtë javë për të rekomanduar përsëri që njerëzit e vaksinuar të mbajnë maska në disa situata, tha dr. Walensky.

Në pjesët e botës ku një numër i madh njerëzish ende nuk janë vaksinuar, varianti Delta ka çuar edhe një herë në rritjen e niveleve të vdekjeve dhe shtrimeve në spital.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se sistemet shëndetësore në shumë vende tani po mbingarkohen:

“Përparimet e siguruara me vështirësi janë në rrezik ose po zbehen,” tha ai në një konferencë shtypi.

Eksperti kryesor i urgjencës i OBSH-së Mike Ryan tha në një konferencë për shtyp se megjithatë vaksinat vazhdojnë të mbeten efektive në parandalimin e rasteve serioze dhe vdekjeve: “Po luftojmë të njëjtin virus, por një virus që përshtatet më lehtësisht”.

Edhe në vendet e pasura që ishin ndër të parat që filluan fushata të mëdha vaksinimi, rastet janë shtuar. Ndërsa vaksinat deri tani i kanë mbajtur përqindjet e vdekjeve më të ulëta, popullsitë e mëdha mbeten të prekshme, veçanërisht ata që refuzojnë vaksinat, një problem që është veçanërisht i pranishëm në pjesët e Shteteve të Bashkuara ku votuesit mbështetën ish -Presidentin Donald Trump.

Gati një e treta e të rriturve amerikanë nuk kanë marrë ende dozën e parë. Zonat ku normat e vaksinimit janë të ulëta kanë parë rritje të mprehtë të rasteve javët e fundit dhe autoritetet kanë frikë se shtrimet në spital dhe vdekjet do të rriten.

Specialisti kryesor amerikan i sëmundjeve infektive, Dr Anthony Fauci, i tha agjencisë Reuters se ai priste që vaksinat, të cilat deri tani kanë marrë vetëm miratimin për përdorim urgjent, mund të fillojnë të marrin miratimin e plotë rregullator në gusht dhe se kjo mund të ndihmojë që më shumë amerikanë të binden për të marrë vaksinën.

Në Britani, ku varianti Delta shkaktoi një rritje të mprehtë të infeksioneve muajt e fundit pavarësisht nga një prej fushatave më të shpejta të vaksinimit në botë, një komision që këshilloi qeverinë tha se imuniteti nga vaksinat ka të ngjarë të zbehet me kalimin e kohës, që do të thotë se fushatat e vaksinimit ndoshta do të zgjasin për vite me radhë.

Të martën, CDC, e cila i kishte udhëzuar amerikanët e vaksinuar muaj më parë se nuk kishin më nevojë të mbanin maska, ndryshoi kurs, duke thënë se edhe të vaksinuarit plotësisht duhet të mbajnë maska në situata kur virusi ka të ngjarë të përhapet.

Të enjten, Presidenti amerikan Joe Biden u bëri thirrje qeverive lokale që të paguajnë njerëzit që të vaksinohen dhe vendosi rregulla të reja që kërkojnë nga punonjësit federalë të ofrojnë prova vaksinimi ose të përballen me testime të rregullta, mbajtjen e maskës dhe kufizime udhëtimi./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Gjermani/ Të pavaksinuarit mbeten pa rrogë gjatë karantinës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas vendimit të ministrave të Shëndetësisë së landeve në Gjermani për të mos vazhduar kompensimin e rrogës në rast karantine për të pavaksinuarit nuk ka vetëm miratim, por edhe kritika.

Ministrat e Shëndetësisë së landeve gjermane vendosën të mërkurën që personat e pavaksinuar në rast se duhet të futen në karantinë më së voni prej 1 nëntorit nuk do të kompensohen më për humbjet në rrogë. Përjashtime do të ketë për ata që nuk vaksinohen për shkaqe shëndetësore, dhe për këtë kanë një vërtetim nga mjeku. Personave, të cilët për shkak të një karantine të vendosur nga punëdhënësi apo autoritetet edhe më tej kanë të drejtë për kompensim rroge në rast të karantinës në bazë të ligjit të infektimeve.

Edhe aty ka një përjashtim, për rastin, kur karantimi mund të pengohej me vaksinën. Landet janë përgjegjëse për pagesat. Të pavaksinuarit duhet të futen në karantinë, nëse kanë pasur kontakt me personat e pavaksinuar ose kanë ardhur nga një zonë rreziku. Kjo nuk vlen më për të vaksinuarit.

Landi Baden-Vyrtemberg në Gjermani si vendi i parë ka filluar të praktikojë vendimin për mosvazhdimin e pagesës së rrogës gjatë karantinës. Nga 15 shtatori aty personat e pavaksinuar nuk kompensohen në rast se duhet të futen në karantinë. Sipas të dhënave të shërbimit evangjelist të shtypit, epd në raste të tilla janë paguar deri 600 milionë euro kompensime.Shoqata e Bashkive Gjermane e përshëndeti këtë vendim. Ky është një vendim personal, pra që megjithë ofertën e vaksinimit, të mos vaksinohesh kundër Coronës, tha drejtuesi i saj, Gerd Landsberg. Por kjo do të thotë që të marrësh përsipër edhe pasojat e këtij vendimi. Nuk ka arsye, pse shoqëria duhet të financojë në raste të tilla vazhdimin e rrogës.

Kritika për vendimin e ministrave të Shëndetësisë

Por ka edhe kritika kundër vendimit të ministrave të Shëndetësisë. Eksperti i Të Gjelbërve për Shëndetësinë, Janosch Dahmen thotë, se si mjek ai është i shqetësuar, kur njerëzit nuk do të pohojnë më, se janë infektuar edhe kur e kanë një test pozitiv, dhe nuk do të hyjnë në karantinë. “Me këtë ata do të vazhdojnë të rrezikojnë të tjerët, dhe do kemi një lloj pandemie të fshehtë.” Më e nevojshme do të ishte që të testohej më shumë në vendin e punës. “Vende të tjera të BE e kanë bërë këtë.”

Edhe Shoqata e Sindikatave, DGB e kriton vendimin ashpër. “Nuk është e pranueshme, që politika përgjegjësinë për luftën kundër pandemisë e kalon tek të punësuarit”, tha kreu i saj, Reiner Hoffmann për rrjetin  “Redaktionsnetzwerk Deutschland”. Mosvazhdimi i pagesës në rast karantine do të thotë, edhe se punëmarrësit duhet t’ia paraqesin punëdhënësit statusin e vaksinimit. Sipas Hoffmann, ka qenë një nga arritjet e lëvizjes punëtore, që punëmarrësit e njoftojnë punëdhënësin sa më pak të jetë e mundur për shëndetin e tyre./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Zvicër, referendum për martesat mes së njëjtës gjini

Publikuar

-

Nga

cna lajme bota

Votuesit zvicerianë do të vendosin të dielën nëse çiftet e së njëjtës gjini do të lejohen të martohen dhe adoptojnë fëmijë, pas një fushate të ngarkuar emoocionalisht në një nga vendet e fundit të Evropës Perëndimore që ende ndalon martesat mes homoseksualëve.

Qeveria dhe Parlamenti i Zvicrës votuan pro martesës së çifteve të së njëjtës gjini, por kundërshtarët konservatorë morën nismën për një referendum mbi këtë çështje, nën sistemin zvicerian të demokracisë direkte.

Zvicra së bashku me Italinë dhe Greqinë janë vendet e fundit në Evropën Perëndimore që ende ndalojnë martesat mes homoseksualëve.

“Dua të jem në gjendje të zgjedh për veten time nëse dua të martohem me partneren që kam pranë meje. Dua të vendos nëse krijimi i familjes është rruga e duhur për ne.// Ne duam të hapim rrugën që çdo person, pavarësisht nga orientimi ose gjinia, të mund të jetoj lirshëm pa frikën e diskriminimit. Është me rëndësi t’u tregohet gjeneratave të reja se jeni të lejuar, mundeni dhe bëjeni ”, tha banorja e Zyrihut, Anouk Oswald.

Corrine Guntern, tha se nuk është e drejtë që një grua e pamartuar mund të adoptojë fëmijë, ndërsa një grua homoseksuale jo.

“Ky është një turp dhe kjo është arsyeja pse mendoj se është e rëndësishme që të ecet përpara. Sigurisht që një fëmijë ka nevojë për siguri, dashuri dhe mjedis të sigurt. Por këto nuk varen nga orientimi nëse një çift është ose jo homoseksual”, tha Corrine Guntern, banore e Zyrihut.

Në një sondazh të fundit nga gfs.bern për transmetuesin zvicerian SRG të publikuar javën që shkoi, 63 për qind e votuesve pritet të përkrahin miratimin e martesave të gjinisë së njëjtë, ndërsa 35 për qind janë kundër. Shifrat tregojnë se fushata e kundërshtarëve ka fituar mbështetës që nga sondazhi i kaluar në gusht.

Kundërshtatët thonë se lejimi i çifteve lezbike që të kenë fëmijë, do t’i privonte fëmijët nga një baba.

“Asnjë qytetërim tjetër nuk i ka privuar ndonjëherë fëmijët nga baballarët, si tani. Privimi apo anulimi i imazhit atëror, nëse ky ligj miratohet, do të ketë ndikim afatgjatë në ekuilibrin e shoqërisë“, tha Eric Bertinat, anëtar i komitetit ‘papa-maman.ch’.Ai shtoi se lejimi i martesave të gjinisë së njëjtë do t’i hapte derën votimit të shtatzanisë për dikë tjetër.

Partneriteti civil që mundëson të drejta të ngjashme me të martuarit u lejua në Zvicër më 2007, ndërsa më 2018 qiftet e gjinisë së njëjtë fituan të drejtën e adoptimit të fëmijëve që kishin prindër njërin partner.

Banori i Gjenevës, Elias, i cili do të votojë pro më 26 shtator, vlerëson përpjekjet e ngadalta të vendit të tij për ta sjellë këtë çështje në një votim popullor.

“Ndoshta është mirë që gjërat po ndodhin në këtë mënyrë në vend të ndryshimeve me dhunë, siç ndodhi në Francë, të shohësh urrejtjen dhe gjëra tjera që nuk janë të këndshme. Pra, unë preferoj që kjo të vijë shumë vonë, por me një lloj konsensusi në shoqëri, në vend të kalimit me forcë“, tha ai.

Ndryshe mendojnë Raphaele Alettaz dhe e dashura e saj Kelly Gex, të dyja të veshura me fustane nusërie gjatë një parade krenarie në Gjenevë më 11 shtator.

“Ne jemi vërtet prapa, krahasuar me Holandën ose shumë vende tjera evropiane”, tha Arlettaz.

“Jemi në Zvicër, një vend i zhvilluar dhe i pasur dhe ja ku jemi për diçka që është kaq e qartë, diçka që nuk duhet të hidhet në votë“, shtoi Gex.

Gjatë fushatës, kundërshtarët përdorën imazhe të ngarkuara emocionalisht të foshnjave duke qarë dhe vendosën fjalën “skllevër” të shkruar mbi barkun shatzënë, duke iu referuar procesit të lindjes së fëmijës për dikë tjetër. Organizatorët e paradës e cilësuan fushatën si brutale dhe me fotografi të neveritshme./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Lituania u bën thirrje qytetarëve të flakin tutje telefonat kinezë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Konsumatorët duhet të flakin tutje telefonat e tyre kinezë dhe të mos blejnë të rinj, ka thënë Ministria e Mbrojtjes në Lituani.

Një raport i përpiluar nga Qendra Kombëtare për Siguri Kiberbetike ka testuar telefonat e gjeneratës 5G nga prodhuesit kinezë.

Sipas raportit, një telefon i kompanisë Xiaomi ka pajisje për censurë dhe një model i Huaweit ka mangësi për siguri.

Kompania Xiaomo ka thënë se pajisjet e saja nuk censurojnë komunikimet e përdoruesve.

“Xiaomi nuk ka kufizuar kurrë dhe nuk do të kufizojë apo bllokojë sjelljet personale të përdoruesve të telefonave tanë, siç është kërkimi, thirrjet, kërkimet në internet dhe përdorimin e softuerëve tjerë për komunikime”, është thënë në një deklaratë që kjo kompania i ka dërguar agjencisë së lajmeve Reuters.

Qendra Kombëtare për Siguri Kibernetike në Lituani ka thënë në raportin e saj se telefonat Xiaomi kanë dërguar si të koduara të dhënat e përdoruesve në një server në Singapor, gjë që mund të jetë në kundërshtim me rregulloret evropiane për të dhëna.Xiaomi ka thënë se “vepron në përputhje me Rregulloren e Bashkimit Evropian për Mbrojtje të të Dhënave”.

Shefi i Huaweit i bën thirrje SHBA-së të rishikojë politikat ndaj kësaj kompanie

Miinistri i Mbrojtjes në Lituani, Margiris Abukevicius, i ka thënë agjencisë së lajmeve, Reuters se ministria e ka ndarë raportin me zyrtarë për siguri kibernetike nga vendet tjera të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara.

Sipas raportit, shprehjet që potencialisht mund të censurohen nga Xiaomi, përfshijnë “Tibeti i Lirë”, “Jetoftë gjatë pavarësia e Tibetit” dhe “lëvizja për demokraci”.

Kina ka kërkuar muajin e kaluar që Lituania të tërheqë ambasadorin që ka në Pekin dhe ka thënë se do ta kthejë mbrapa të dërguarin që ka në Vilnius, pasi Tajvani ka prezantuar misionin në Lituani, i cili do të quhet Zyra Përfaqësuese e Tajvanit.

Misionet tajvaneze në Evopë dhe SHBA përdorin emrin e qytetit Taipei, duke shmangur referencën për vetë ishullin, të cilin Kina e konsideron si territor të vetin.

Jake Sullivan, këshilltari për siguri kombëtare i presidentit amerikan, Joe Biden, ka thënë javën e kaluar se mbështet kryeministren e Litanisë, Ingrida Simonyte, ndërkohë që ajo përballet me presion të Kinës./rel

LEXO TE PLOTE