Connect with Us

Veliaj takon kundërshtarin e Erdoganit që është nën hetim

Politikë

Veliaj takon kundërshtarin e Erdoganit që është nën hetim

Publikuar

-

Gjoba nga KQZ/ Veliaj i hedh fajin opozitës: Po ndëshkohem se bëj punën

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, është shfaqur në një takim me atë që në Turqi njihet si kundërshtari i Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan.

Ai është kryebashkiaku i Stambollit, Ekrem İmamoğlu. Ka qenë vetë Veliaj, që ka njoftuar në rrjetet sociale se është takuar me kundërshtarin e Erdoganit. madje duke theksuar se ka edhe mik.

“Ishte vërtet kënaqësi të takoja mikun tim, Ekrem İmamoğlu, në Stamboll, per të forcuar më tej bashkëpunimin historik që kemi pasur dhe vazhdojmë të kemi mes qyteteve tona”, shkruan ndër të tjera Veliaj në rrjete sociale.

Ndërkohë që Veliaj takon Ekrem İmamoğlu, nga ana tjetër kemi Kryeministrin Edi Rama që ka marrëdhënie të ngushta me kundërshtarin e mikut të Veliajt, presidentin Erdogan.

LEXO EDHE:  Këlliçi nuk kursehet ndaj Ramës e Veliajt/ Tepsia u bë dajre, timoni do shofer

Rama e ka qujtuar vëlla Erdoganin,  dhe ky i fundit ka kontribuuar investime në Shqipëri siç është spitali i Fierit apo edhe me vaksinat anti-Covid, ndërkohë del Veliaj dhe takon kundështarin e tij, Ekrem İmamoğlu.

Po kush, Ekrem İmamoğlu?

Kryebashkiaku i Stambollit, i cili është shfaqur si rivali më serioz i Presidentit Erdogan për pushtetin kombëtar, mund të burgoset pasi prokurorët kanë hapur një hetim penal ndaj tij.

Ekrem Imamoglu, 50 vjeç, fitoi psotin e kryetarit të bashkisë së qytetit më të madh të Turqisë në zgjedhjet e kontestuara në vitin 2019.

Fitorja e tij fillestare, me 13.000 vota, u rrëzua nga këshilli i lartë zgjedhor pasi Erdogani, 67 vjeç, pretendoi se kishte patur parregullsi në votim kuti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Tabaku ngre tonet në Kuvend/ Nuk keni fuqi t’i mbyllni gojën Opozitës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka folur me tone mjaft të forta sot në seancën e Kuvendit, duke kundërshtuar që mbledhjet e komisioneve parlamentare të zhvillohen online.

Ajo ju drejtua mazhorancës, duke deklaruar se “nuk keni fuqi t’i mbyllni gojën Opozitës”.

Shkelqësia juaj ishit ngjitur në Opera dhe pa maska. Fëmijët po shkojnë në shkollë, autobusët janë plot.

Nuk keni fuqi të mbyllni zërin e opozitës dhe të cënoni të drejtën e qytetarëve për transparencë.LEXO EDHE:  Akuzoi LSI-në për blerje votash/ Ish-ministri nxjerr zbuluar Ramën

LEXO EDHE:  "Njerëzit preferojnë më mirë 50 mijë lekë ndihmë ekonomike se të punësohen me 400 mijë"/ Reagon PD

Kërkoni ti mbyllni gojën Opozitës dhe të mos kemi transparencë.

Këtu në Parlament i keni ngjitur deputetët. Dhe e vënë maskën, hë se po bëjmë foto.

E kuptoj që do merrni vendime politike që cënon çdo të drejtë të opozitës.

Në dy vite ka pasur mungesë transparence. Por, në tetë vite është shkelur çdo e drejtë. Nuk mund të vazhdoni ta bëni këtë”-deklaroi Jorida Tabaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fillon me debate Kuvendi/ Rushaj: U mor një vendim antikushtetues

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë ka filluar me debate, pasi Partia Demokratike ka kundërshtuar mbledhjen e Komisioneve parlamentare online.

Deputeti i PD, Alfred Rushaj e ka cilësuar këtë si një vendim antikushtetues.

Meqënëse u diskutua për përmbajtjen e komisioneve, u mor një vendim antikushtetues në mënyrë të jashtëligjshme, tëpavlefshem që puna e komisioneve të zhvillohet onlinë. Rregullojra është e qartë. Në raste të jashtëzakonshme mund të mbahet online. Por sot nuk jemi në një gjëndje të tillë. Arsyeja pse do të bëhet kjo është sepse kërkoni të asgjësoni parlamentarizmin. Ne nuk e përkrahim. Kërkojmë që ai vendim të hidhet poshtë dhe të ndjekim rregulloren e Kushtetutës”-tha Rushaj.

Në lidhje me këtë çështje ka reaguar edhe deputeti Enkelejd Alibeaj, i cili kërkoi që të shfuqizohet vendimi.

LEXO EDHE:  Akuzoi LSI-në për blerje votash/ Ish-ministri nxjerr zbuluar Ramën

LEXO EDHE:  Video- Çmendet Rama/ Zapton kameran me thirrje: Nuk jam narkotrafikant“I kemi parë komisionet online, vitin e kaluar. Njëri në kafe tjetri në plazh, tjetri me gotën e rakisë, asnjë nuk e merrte vesh se cfarë votonte apo vepronte kur zhvillohen diskutimet online. Fëmijet shkojnë në shkolle, njerzit në punë edhe në koncerte. Për ata nuk ka problem. Vetëm ne duhet të mbrohemi. Ky është sinjal i gabuar që japim. Ai vendim duhet të shfuqizohet.

A nuk jemi në valën e vaksinimit. Deputetët të vaksinohen, të paraqesin në komisione testin. Kështu edhe garantojmë jetën e deputetëve por edhe garantojnë qytetarët që të informohen mbi punën e parlamentit të vet.

Po asgjësohet thelbi i demokracisë. Parlamentarizmi.”.-tha ndër të tjera Alibeaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nis seanca e Kuvendit/ Një minutë heshtje për minatorin që ndërroi jetë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Seanca plenare në Kuvend ka nisur me një minutë heshtje në nderim të minatorit Muharrem Plaku.

Ka qenë ky një propozim i deputetes së PDs-së Dhurata Çupi që është miratura edhe nga kolegët e tjerë.Megjithëse, kreu i grupit të PS-së, Taulant Balla tha se se këto kërkesa bëhen paraprakisht ./CNA.al

LEXO TE PLOTE