Connect with Us

Raporti i CDC-së/ Varianti Delta mund të përhapet aq lehtë sa lija e dhenëve

Shëndeti

Raporti i CDC-së/ Varianti Delta mund të përhapet aq lehtë sa lija e dhenëve

Publikuar

-

Sipas gazetave The Washington Post dhe The New York Times, Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve pritet të bëjnë publik të premten një dokument të brendshëm të agjencisë lidhur me variantin Delta të koronavirusit ku thuhet se ai mund të përhapet po “aq lehtë sa lija e dhenve”, nga persona të vaksinuar dhe të pavaksinuar.

Gazetat njoftuan se dokumenti është një prezantim që u është shpërndarë zyrtarëve të CDC-së. Prezantimi detajon vështirësitë që agjencia ka hasur për të bindur disa komunitete që të vaksinohen dhe të mbajnë maska.

Zyrtarët e CDC-së këshillohen që të përcjellin mesazhe publike që “theksojnë se vaksinimi është mbrojtja më të mirë kundër një varianti aq ngjitës, që vepron pothuajse si një lloj i veçantë koronavirusi , duke kaluar nga një individ tek tjetri më shpejt se Ebola ose ftohja e zakonshme”.

Ndërsa varianti Delta i virusit që shkakton COVID-19 përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin, Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar se punonjësit federalë duhet të vaksinohen ose t’i nënshtrohen testimeve të rregullta dhe të mbajnë maska.

“Çdo punonjësi të qeverisë federale do t’i kërkohet të dëshmojë statusin e vaksinimit,” tha Presidenti Biden të enjten në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë. “Atyre që nuk e dëshmojnë këtë ose nuk janë të vaksinuar do t’u kërkohet të venë maskën, pavarësisht se ku punojnë, të testohen një ose dy herë në javë për të parë nëse kanë marrë COVID-in, të ruajnë distancën fizike dhe në përgjithësi nuk do të lejohen të udhëtojnë për punë”.

Qeveria federale punëson më shumë se 4 milionë amerikanë, duke përfshirë mbi 2 milionë si fuqi punëtore federale civile, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Të njëjtat standarde do të zbatohen për kontraktorët federalë, shtoi presidenti Biden.

Në Filipine, Presidenti Rodrigo Duterte njoftoi masat e bllokimit të premten për rajonin e kryeqytetit Manila, me 13 milionë njerëz. Lëvizja bëhet për të frenuar përhapjen e variantit Delta të koronavirusit. Bllokimi do të hyjë në fuqi duke filluar nga 6 gushti dhe do të zgjasë deri më 20 gusht.

Sipas gazetës të përditshme japoneze Asahi Shimbun qytetet fqinje me Tokion po vendosen në gjendje të jashtëzakonshme nga 2-31 gushti. Tokio, ku aktualisht po mbahen Lojërat Olimpike, dhe Okinawa tashmë janë vendosur në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të përhapjes së koronavirusit.

LEXO EDHE:  Ekstradimi i Seitajt “lëkund”karrigen e Gjonajt/ Zbardhen të tjera abuzime në Ministrinë e Drejtësisë

Saitama, Chiba, Kanagawa dhe Osaka janë prefekturat e reja që u imponohet gjendja e jashtëzakonshme.

Japonia ka raportuar një numër rekord të rasteve të përditshme me COVID pasi vendi mirëpriti Lojërat Olimpike në Tokio.

Gazeta Asahi Shimbun njoftoi të enjten vonë se Japonia kishte më shumë se 10,000 raste ditore të koronavirusit, hera e parë që numërimi ditor i vendit ka tejkaluar 10,000. Tokio kishte 3,865 infeksione, nga 3,177 që raportoi një dite më parë. Gazeta njoftoi gjithashtu se 24 persona të lidhur me Lojërat Olimpike testuan pozitivë për COVID-19, përfshirë tre atletë, duke e çuar totalin në 193 persona të lidhur me Lojërat që kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Zyrtarët e OBSH-së janë të shqetësuar se 47 nga 54 vendet e Afrikës do të humbasin objektivin e shtatorit për të vaksinuar 10% të popullsisë së tyre, një synim i vendosur në fillim të këtij viti nga Asambleja Botërore e Shëndetësisë, organi më i lartë në botë që përcakton politikat shëndetësore. Afrika ka administruar më pak se 1% të më shumë se 4 miliardë dozave të vaksinave të administruara në nivel global.

Shumë vende të Amerikës Latine gjithashtu kanë mbetur prapa. Ky rajon, së bashku me Karaibet, ka patur 1.25 milionë vdekje të lidhura me COVID-19 dhe po përpiqet të sigurojë vaksinat e nevojshme nga ato vende. Ndërsa Argjentina, Brazili dhe Uruguai kanë vaksinuar rreth 50% të popullsisë së tyre, shumica e vendeve të tjera kanë arritur të vaksinojnë vetëm rreth 30% – me Hondurasin, Guatemalën dhe Venezuelën që kanë vaksinuar më pak se 10% të popullësisë.

Shtetet e Bashkuara dërguan miliona doza vaksinash në Amerikën Latine në fillim të këtij muaji si pjesë e angazhimit të Presidentit Biden për t’i dhënë fund pandemisë në të gjithë globin. Sipas Shtëpisë së Bardhë janë dërguar jë milion doza të vaksinës Johnson & Johnson në Bolivi, një milion doza të Pfizer-it në Paraguaj dhe 1.5 milion doza të Modernës në Guatemalë.

Në mbarë globin, vetëm 1.1% e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Qendra Johns Hopkins raportoi 196,634,210 infeksione globale me COVID të premten herët./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Kurba nuk njeh ulje/ Konfirmohen 820 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 5544 testime, kanë rezultuar pozitivë 820  qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 7 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  386 raste në Tiranë, 56 në Vlorë, 45 në Shkodër, 42 në Krujë, 25 në Durrës, 21 në Elbasan, 20 në Berat, 17 në Kamëz, 16 në Kurbin, 14 në Kukës, nga 12 raste në Lezhë, Kavajë, Sarandë, Gjirokastër, 10 në Lushnje, 9 në Malësi e Madhe, nga 8 raste në Fier, Korçë, Pogradec, Dimal, nga 6 raste në Gramsh, Vorë, nga 5 raste në Has, Tropojë, Dibër, nga 4 raste në Peqin, Delvinë, Mallakastër, Shijak, nga 3 raste në Këlcyrë, Devoll, nga 2 raste në Skrapar, Kuçovë, Maliq, Tepelenë, Përmet, Libohovë, Selenicë, Divjakë, Klos, Rrogozhinë, Mirditë, Pukë, nga 1 rast në Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Bulqizë, Himarë, Poliçan, Librazhd.

Janë 12,483 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 223 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 7 qytetarë: 2 qytetarë nga Elbasani të moshave 81-83 vjeç, 1 qytetare 54 vjeçe nga Lezha, 1 qyterar 57 vjeç nga Shkodra, 1 qytetare 62, vjeçe nga Tirana, 1 qytetar 71 vjeç nga Berati, 1 qytetare 75 vjeçe nga Gjirokastra.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1075 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 150,012 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Ministria e Brendshme: Raporti i UNODC i referohet periudhës 2009–2012

LEXO EDHE:  Shkencëtarët japin alarmin/ Ngrohja globale është e paprecedentë dhe e rrezikshme për të gjithë planetin

Statistika (22 Shtator 2021)Raste të reja ditore 820
Të shëruar në 24 orë 1075
Të shtruar në spitale 223
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 5544

Testime totale 1,166,440
Raste pozitive 165,096
Raste të shëruara 150,012
Raste Aktive 12,483
Humbje jete 2,601

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5501
Shkodër 1204
Durrës 1191
Fier 1108
Vlorë 713
Elbasan 642
Lezhë 562
Berat 472
Kukës 305
Korçë 302
Gjirokastër 259
Dibër 224

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

 “Vaksinim Po, detyrim Jo”/ Eksperti i Shëndetit Publik rendit faktet, çfarë thonë studimet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka dalë kundër vendimit të Qeverisë, për vaksinimin me detyrim.

Në një postim në rrjetet sociale, Dasho shprehet pro vaksinimit kundër Covid-19, por ai shton se qytetarët duhet të lihen të lirë të zgjedhin, dhe jo të detyrohen.

Prej javësh (në fakt, që kur shqiptarëve ju ofrua mundësia e zgjedhjes për t’u vaksinuar me vaksina cilësore) kam promovuar vaksinimin si një masë të dobishme për këdo, por duke kundërshtuar me vendosmëri çdo përpjekje për ta bërë atë të detyrueshëm. Përse?

PËRSE “VAKSINIM PO”?

Të gjithë studimet flasin se vaksinat cilësore ndihmojnë në uljen e shkallës së infektimeve, komplikacioneve dhe numrit të vdekjeve.

Observimet në vendet ku vaksinat janë aplikuar në masë tregojnë se studimet kanë patur të drejtë. Vendet e Bashkimit Europian, SHBA-të, Izraeli, Britania e Madhe, etj. janë shembuj se kudo ku janë aplikuar vaksinat ka rënie të vdekshmërisë, edhe kur rastet kanë njohur rritje të frikshme (gjatë verës në Britaninë e Madhe, për shembull).

Për këtë arsye, bazuar në informacionet më të mira që disponojmë, rekomandimi është i qartë:

Kushdo që dëshiron të ulë riskun personal duhet të vaksinohet me një prej vaksinave cilësore, Pfizer, Moderna, Astra Zeneca ose Johnson & Johnson.

Kjo vlen sidomos për personat që nuk e kanë kaluar COVID-in, si dhe për ata persona që janë vaksinuar me vaksina të pasigurta. Sidoqoftë edhe kategori të tjera përfitojnë nga vaksina (gjithmonë nëse dëshirojnë të kenë një mbrojtje më të sigurt):

1. Personat e shëruar nga COVID-i, duke nisur nga gjashtë muaj pas shërimit. Një dozë e vetme e vaksinës, e forcon edhe më tej imunitetin e tyre.

2. Personat e vaksinuar me Pfizer ose Moderna tek të cilët ka kaluar gjashtë muaj nga doza e dytë. Këta persona gjithashtu përfitojnë nga një dozë e vetme.

3. Fëmijët mbi 12 vjeç, kur vetë fëmija, prindi dhe mjeku janë në një mendje dhe dëshirojnë ta aplikojnë vaksinën.”-shkruan Erion Dasho.

LEXO EDHE:  “Shqipëria nuk i ka shpëtuar variantit Delta”/ Manastirliu: Ka shenja për praninë e mutacionit

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta Ramës/ I ka ofruar para ish-komandantit të UÇK që të tërheqë fjalët e mira që ka thënë për muaMë tej, ai rendit faktet se përse është kundër vaksinimit me detyrim.

“PËRSE “DETYRIM JO”?

Studimet dhe observimet e fundit tregojnë disa tendenca që duhen analizuar me kujdes:

1. Virusi SARS-CoV-2 nuk është i qëndrueshëm. Variantet alfa, beta, gama dhe delta, si dhe shumë variante më pak të përhapur flasin se nuk përjashtohet mundësia që edhe në të ardhmen të dalin variante që i shpëtojnë mbulesës imunitare që krijon vaksina.

2. Efekti mbrojtës i vaksinave (të paktën Pfizer dhe Moderna, si tregoi shembulli i Izraelit) ulet me kalimin e kohës. Pra vaksina nuk ofron mbrojtje të përjetshme.

3. Edhe personat e vaksinuar, kur sëmuren, luajnë të njëjtin rol me të pavaksinuarit në transmetimin e mëtejshëm të infeksionit.

4. Lidhur me imunitetin natyror, ende nuk kemi njohuri të plota. Ka studime shpresëdhënëse që flasin për imunitet afatgjatë, për faktin se mbrojtja natyrore është superiore ndaj asaj të ofruar nga vaksina, por këto studime ende nuk janë kthyer në politika. Derisa kjo të ndodhë, duhet pritur.

Në kushtet kur nuk janë sqaruar pikat e mësipërme, nuk mund të ndiqet kurrsesi praktika imunizuese që ndiqet për linë, fruthin, poliomelitin, etj. vaksinat kundër të cilëve ofrojnë mbrojtje afatgjatë (madje edhe të përjetshme).

Kur “detyrojmë” një person të bëjë vaksinën e fruthit, këtë e bëjmë sepse kjo vaksinë është PROVUAR PA ASNJË DYSHIM se të mbron për dekada të tëra. Për vaksinën e COVID-it ende nuk mund të themi të njëjtën gjë!

Për të gjithë këto arsye dhe me ndërgjegje të qetë profesionale, unë i rekomandoj kujtdo që ka dëshirë të dëgjojë dhe të ndjekë rekomandimet e mia:

VAKSINIM PO! DETYRIM JO!”-përfundon postimin e tij Erion Dasho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Masat anti-Covid/ Zbardhet vendimi i Komitetit të Ekspertëve

Publikuar

-

Nga

cna lajem shendetesi

Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk do të ndryshojë masat anti-Covid.

Vendimi është bërë i ditur në një konferencë për mediat, nga kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli.Situata mbetet këtë javë relativisht e qëndrueshme, për këtë nuk do të ketë ndryshim të masave në fuqi. Ora policore nga ora 22 deri në 6 të mëngjesit. Përdorimi  maskave do të vijojë i detyrueshëm aty ku e kemi rekomanduar. Do vijojë të mos lejohet grumbullimi i më shumë se 50 veta, për aktivitete sportive e kulturore. Do vijojë njësoj rregulli i hyrjes në vendin tonë. Do të kërkohet prova e vaksinimit, kush nuk ka certifikatë vaksinimi, duhet të paraqesin provën e kalimit të sëmundjes brenda 180 ditëve, apo testin që janë të negativizuar. Ata që nuk kanë asnjë nga këto dokumenta është në fuqi vendimi për vetëkarantimin për 10 ditë”, tha Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE