Connect with Us

Google dhe Facebook aplikojnë vaksinimin e detyrueshëm

Bota

Google dhe Facebook aplikojnë vaksinimin e detyrueshëm

Publikuar

-

Fushata e vaksinimit ndaj COVID-19 në SHBA ka mbetur në vendnumëro – pavarësisht sasisë së madhe të vaksinave dhe ofertave joshëse. Gjigandët e internetit Google dhe Facebook tani dalin me një deklaratë të qartë.

Përpara kthimit ne zyrat e SHBA-së të gjithë punonjësit e koncerneve të internetit Google dhe Facebook duhet të vaksinohen ndaj koronavirusit. Këtë e komunikuan të dyja sipërmarrjet pavarësisht njera-tjetrës. Njëkohësisht ato e shtynë për më tej ofertën për home-office për shkak të përhapjes së variantit Delta të koronavirusit.

Detyrimi për vaksinë më vonë duhet të vlejë edhe për filialet e koncerneve jashtë SHBA-së

“Secili, që vjen në punë në zyrat tona, duhet të jetë i vaksinuar”, deklaroi shefi i Google Sundar Pichai në një postim blog. “Ne do ta aplikojmë këtë rregullore javët e ardhëshme në SHBA dhe në muajt e ardhëshëm do ta zgjerojmë atë edhe në rajone të tjera”, deklaroi ai. Jashtë SHBA-së rregullorja do të përshtatet me kushtetet e rregulloreve ndaj koronavirusit si dhe sasinë e vaksinave në dispozicion në vendet përkatëse.

Në një e-mail drejtuar më shumë se 130.000 të punësuarve CEO i Google shkruan, se duke nisur nga 18 tetori ata mund të rikthehen në vendin e punës. Fillimisht si afat për kthimin në zyra ishte parashikuar 1 shtatori. Google u pati krijuar mundësi punonjësve të vet qysh vitin e kaluar që të punonin nga shtëpia.

Tek Facebook shefja e personelit Lori Goler komunikoi, se aplikimi i vaksinimit të detyrueshëm për punonjësit në zyrat në SHBA të koncernit do të jetë në varësi të „rregullave dhe kushteve lokale”. Do të ketë edhe një procedurë përkatëse lidhur me ata, që për arsye mjekësore apo të tjera arsye nuk mund të vaksinohen. Gjithashtu kjo sipërmarrje po shqyrton, se si mund të procedohet me zyrat jashtë SHBA-së.

LEXO EDHE:  Kërkesë Berishës: Çirrjani maskën Taulant Ballës, deputetit hajdut!

Facebook planifikon, që duke filluar nga shtatori në zyra të paraqitet 50 përqind e personelit. Ndërsa nga tetoti zyrtarisht duhet të punohet sërish nga zyra.

Vaksinim i detyrueshëm edhe për të punësuarit në Nju Jork

Në sfondin e zbehjes së gatishmërisë për vaksinim tek shtetasit në SHBA, shtetet federale si Nju Jorku dhe Kalifornia si dhe disa qytete shpallën vaksinimin e detyrueshëm për nëpunësit. Në shtetin Nju Jork nga shtatori duhet të vaksinohen trë gjithë punonjësit e shërbimit shtetëror të shëndetësisë me kontakte me publikun, shpjegoi guvernatori Andrew Cuomo. Të gjithë nëpunësit e tjerë të këtij shteti federal duhet të paraqesin certifikatën e vaksinimit nga 6 shtatori ose duhet të bëjnë çdo javë testin.

Ministria e Veteranëve në SHBA të hënën (26.07) deklaroi vaksinim të detyrueshëm për të gjithë të punësuarit në këtë dikaster. Të martën (27.07) presidenti i SHBA-së Joe Biden deklaroi, se do të shqyrtohet mundësia e vaksinimit të detyrueshëm për dy milionë nëpunës në federatë. Sipas të dhënave të Autoritetit Federal në SHBA EEOC (Equal Employment Opportunity Commission), që është përgjegjës për ligjin e antidiskriminimit në vendin e punës, sipërmarrësit mund të kërkojnë prej punonjësve të tyre që të paraqesin certifikatën e vaksinimit ndaj COVID-19. Përjashtim bëhet për arsyet mjekësore ose fetare.

Në SHBA janë vaksinuar rreth 49 përqind e popullsisë rreth 330 milionëshe. Pavarësisht ofertave joshëse për shpërblim dhe reklamave gatishëmria për vaksinim ka rënë ndjeshëm./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Video-Momenti kur tërmeti “shkund” gazetarët live në studio

Publikuar

-

Nga

BBC ka publikuar pamje gjatë momentit të lëkundjeve të forta të tërmetit, që shkundën pjesën juglindore të Australisë.

Në videon e publikuar nga BBC shihet momenti kur gazetarët dhe analistët ndodhen në studio, duke folur, ndihen lëkundjen e forta të termetit.

Personat në studio shihen të frikësuar, por arrijnë të përmbajnë veten.

LEXO EDHE:  Vaksinimi/ Sazan Guri përplaset me Gjatën: Nisi me të moshuarit, do të përfundojë te foshnjat

LEXO EDHE:  Sulme në rrjetet sociale ndaj vajzës që denoncoi Shukri Balliun

Kujtojmë këtu se tërmeti 5.8 ka ballë i shkallës Righter ka goditur vendin në 09:15, sipas orës lokale, duke shkaktuar edhe panik tek qytetarët.Foto-Njerëz të alarmuar dhe ndërtesa të rrëzuara/ Pamjet pas tërmetit të fuqishëm në Australi

LEXO TE PLOTE

Bota

Foto-Njerëz të alarmuar dhe ndërtesa të rrëzuara/ Pamjet pas tërmetit të fuqishëm në Australi

Publikuar

-

Nga

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur Australinë juglindore, duke shkaktuar dëme të mëdha në ndërtesat e qytetit Melbourne.

BBC raporton se lëkundja ka ndodhur rreth orës 9:15, sipas asaj lokale dhe epiqendra e saj ishte Mansfield.Po ashtu raportohet se tërmeti fillestar, u shoqërua dhe nga 2 pas goditje me magnitutë 4.0 dhe 3.1.

LEXO EDHE:  Vaksinimi/ Sazan Guri përplaset me Gjatën: Nisi me të moshuarit, do të përfundojë te foshnjat

LEXO EDHE:  Kërkesë Berishës: Çirrjani maskën Taulant Ballës, deputetit hajdut!

Në pamjet e publikuara, shihen dëmet e shkaktuara dhe momentin e lëkundjeve brenda një apartamenti.

LEXO TE PLOTE

Bota

Talebanët: Nuk ka al-Kaida apo Shtet Islamik në Afganistan

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Grupi taleban ka hedhur poshtë si “propagandë të pabazë” shqetësimet amerikane se al-Kaida, apo militantët e lidhur me grupin terrorist të Shtetit Islamik me bazë në Lindjen e Mesme, kanë një prani në Afganistan.

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid i bëri pohimet në një konferencë shtypi në Kabul vetëm disa ditë pasi dega rajonale e Shtetit Islamik, ISIS-K, mori përgjegjësinë për një sërë sulmesh vdekjeprurëse me bombë gjatë fundjavës që kishin në shënjestër luftëtarët talebanë në provincën lindore të Nangarharit.

Zëvendësdrejtori i Agjencisë Qendrore Amerikane të Zbulimit David Cohen tha javën e kaluar se SHBA-ja “ka nisur tashmë të shohë disa nga shenjat e një lëvizjeje të mundshme të al-Kaidës në Afganistan”.

“Por janë ditët e para”, tha zoti Cohen në një panel diskutimi gjatë një samiti mbi çështje të zbulimit pranë Uashingtonit. Ai tha se Al-Kaida mund të ringrihej brenda një viti. “Ne padyshim do ta vëzhgojmë nga afërt këtë çështje”, shtoi ai.

Por zoti Muxhahidi i hodhi poshtë këto qëndrime.

Një kabinet qeveritar vetëm me burraZëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid foli gjatë konferencës për shtyp të së martës kryesisht për të njoftuar një zgjerim të qeverisë së përkohshme dy javore talebane, por ai nuk përmendi asnjë grua në kabinetin prej rreth 60 anëtarësh.

LEXO EDHE:  Kërkesë Berishës: Çirrjani maskën Taulant Ballës, deputetit hajdut!

LEXO EDHE:  Keni pasur probleme me Facebook? Ja përse ka ndodhur

Zabihullah Mujahid këmbënguli se qeveria talebane përfaqësonte të gjitha etnitë afgane, duke thënë se gratë do të shtohen në kabinet në një fazë të mëvonshme, por pa thënë se kur. Ai i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara, SHBA-së, Bashkimit Evropian si dhe fqinjëve të Afganistanit, që të njohin qeverinë e Kabulit.

Ndërkohë disa prej anëtarëve kryesorë të kabinetit taleban janë në listën e zezë të SHBA-së dhe OKB-së.

Uashingtoni dhe vendet e tjera pohojnë se do t’i gjykojnë talebanët bazuar në veprimet e tyre dhe se njohja e një qeverie të udhëhequr nga talebanët, do të lidhet me trajtimin e grave dhe pakicave, mes problematikash të tjera.

Kjo qasje rrjedh nga frika se talebanët mund të përpiqen të rivendosin sundimin e tyre të ashpër islamik, sikurse në vitet 1996 – 2001.

Sundimi taleban i asaj periudhe u shënua nga një sistem brutal i drejtësisë, ndalimi i grave të shkojnë në punë apo të jenë pjesë e jetës publike, si dhe ndalimi i shkollimit të vajzave./ VOA

LEXO TE PLOTE