Connect with Us

Për herë të parë/ Rusia dërgon laboratorin e ri në Stacionin e Hapësirës

Kuriozitete

Për herë të parë/ Rusia dërgon laboratorin e ri në Stacionin e Hapësirës

Publikuar

-

Rusia ka vendosur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor një modul të ri të laboratorit shumplanësh të quajtur Nauka, që nga rusishtja përkthehet “Shkenca”.

Nauka u lëshua në hapësirë në 21 Korrik me anë të një rakete ruse të qujatur Proton.

Pas tetë ditësh në fluturim të lirë, ky labortaor  u lidh me portin në segmentin rus të ISS me pamje nga Toka.

Nauka do të jetë një strukturë e re shkencore, e cila do të lidhë portin dhe hapësirën ajrore për operacionet e ardhshme, së bashku me sigurimin e dhomave shtesë të ekuipazhit, një galeri dhe një tualet.

Që Nauka të jetë e përgatitur për operim, do të kërkojë një seri të gjatë manovrash, duke përfshirë deri në 11 shëtitje në hapësirë që fillojnë në fillim të shtatorit.

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-7

Nisja e laboratorit, i planifikuar fillimisht në vitin 2007, ishte vonuar vazhdimisht për shkak të problemeve teknike. Moduli i ri përfundoi  procesin e ankorimit duke përdorur sistemin e tij autonom të navigimit, së bashku me ndihmën e kozmonautit Oleg Novitsky, i cili e udhëhoqi atë përmes qasjes përfundimtare ndërsa ishte në ISS.

Komentatori i NASA -s Rob Navias tha se moduli i ri ‘do të sigurojë kontroll të rrotullimit për Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar dhe do të shërbejë si një port ankand për automjetet e pilotuara Soyuz dhe të papilotuara të Progresit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Misteri rreth alienëve/ Teoritë konspirative më të famshme

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitet

Ende mbetet mister çdo gjë që lidhet më jetën jashtëtokësore. Ka dëshmi të shumta por asnjë të provuar në mënyrë absolute.

Në lidhje më teoritë aliene janë 5, ato më të famshmet.

grupi i gjakut adn aliene

1- Teoria e “kopshtit zoologjik”

Sipas kësaj teorie, jashtëtokësorët i shohin njerzit vetëm si posedues të inteligjencës së jashtëzakonshme. Nuk na kontaktojnë në mënyrë që të mos zbehin zhvillimin e jetës në Tokë, ndërsa mund të na kontaktojnë vetëm nëse evoluon njerëzimi. Por gjithsesi ata na vazhgojnë gjatë gjithë kohës.

2- Teoria e zhvillimit të jetës

Jashtëtokësorët në Tokë kanë dërguar materiale që kanë evoluar në disa forma të jetës. Këtë e bëjnë përmes asteroideve dhe objekteve të tjera fluturuese, ku bashkëngjisin baktere që mundësojnë të zhvillohet jeta në planet.

3- Marrëveshje me jashtëtokësorët

Mendohet se jashtëtokësorët e avancuar teknologjikisht, kanë kontaktuar me qeverinë amerikane në vitin 1948 dhe bënë një marrëveshje me ta, ku jashtëtokësorët u dhanë teknologjinë e tyre të avancuar, ndërsa SHBA-të u ofruan në formë shkëmbimi, të drejtën për të eksperimentuar me njerëzimin.

4- Konspiracion i Franklinit

Britaniku Franklin, ka fshehur gjurmët e qenve gjigantë garues në Artikun kanadez. Thuhet se ata janë jashtëtokësorë, të cilët janë përgjegjës për vdekjen rreth 20 personave pjesë e një ekspedite të humbur në Arktik gjatë vitit 1840.

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-7

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-75- Hëna si anije kozmike

Hëna në disa teori konsiderohet si rrugë e shkurtër që solli anijen kozmike të alienëve në Tokë, 11 mijë vite më parë. Brenda saj jetojnë jashtëtokësorët dhe po manipulojnë me trurin tonë.

6- Lëvizja Raeliane

Një organizatë fetare, e cila pohon se jeta në tokë është krijuar nga jashtëtokësorët të quajtur Eloh. Ata shpesh vizitojnë tokën, por janë zëvendësuar nga perënditë dhe engjëjt.

7- Hitlerizmi

Raca ariane janë pasardhësit e jashtëtokësorëve, të cilët janë shndërruar në njerëz. Sipas kësaj teorie, Hitleri po fshihet nga jashtëtokësorët dhe po e pret kohën e ardhjes së Rajhut të katërt.

8- Elitë “zvarranikësh’

Jashtëtokësorët që janë zvarranikë, kanë aftësi që të ndryshojnë-skllavërojnë njerëzimin dhe t’i vendosin jashtëtokësorët në elitën shoqërore, politike dhe financiare të Tokës. Me sa duket, disa prej tyre janë mbretëresha britanike, Elizabeta II dhe ish-presidenti amerikan, George Bush.

9- Burrat “në të zeza”

Ata me të vërtetë ekzistojnë, maskojnë çdo efekt të jashtëtokësorëve në planetin tonë, madje edhe në mesin e agjentëve ndodhen jashtëtokësorët.

10- Jashtëtokësorët e lashtë

Ata shpesh kanë vizituar tokën, dhe kanë ndihmuar të ndërtojnë piramidat dhe gurët e “Stonehenge”, ndërsa dëshmi e ekzistencës së tyre, thuhet se janë gdhendjet në muret e piramidave./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zbuloni 10 kuriozitete interesante që do ju lënë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

1.Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

2.Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

3.Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Ainstein deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.

4.I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë është shimpanzeja Coco në Florida, në vitin 1984. Ky majmun jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dënua me burgim të përjetshëm.

5.Libri që mban rekordin më të madh për shitje është ai i Hillary Clintonit, me librin autobiografi “Histori e përjetuar”. Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200 000 ekzemplarë të tij.

6.Mbiemri më i shpeshtë në botë në rangun internacional është mbiemri Chang. Rreth 75 milionë njerëz në Kinë kanë këtë mbiemër. Vendin e dytë e ka mbiemri Smith në Angli. Rreth 800 000 veta e kanë këtë mbiemër.

LEXO EDHE:  Rusia dërgon dy avionë ushtarakë në Serbi

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-77.Kazinoja më e madhe e botës gjendet në MGM – HOTEL, në metropolin e Las Vegasit. Në një sipërfaqe afërsisht 16 000 kuadrat metër, gjenden pothuajse 3500 automate të lojërave të ndryshme dhe 165 tavolina loje.

8.Biblioteka më e madhe në botë gjendet në kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo bibliotekë u ndërtua në 24 Prill 1800. Në të gjenden 107 milionë shkrime të të gjitha arteve.

9.I vetmi elefant në botë që flet është pjesëtar i një cirku rus. Ky elefant mundet të thotë deri në 20 fjali. Elefanti ka jetuar që në vogëli mes njerëzve dhe ka arritur të artikulojë tinguj njerëzish.

10.Burri më i shkurtër në botë është Gul Mohammed nga India. Pas matjeve të bëra më 19 qershor 1990 në spitalin “Rahm Manohar” të New Delphit (In), u arrit se ai është vetëm 57 cm dhe mban deri më sot rekordin./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjurmë që datojnë rreth 23.000 vjet më parë/ Zbulimi i arkeologëve ndryshon historinë

Publikuar

-

Nga

Gjurmët e këmbëve në New Mexico të bëra 23,000 vjet më parë mund të jenë dëshmia e parë e aktivitetit njerëzor në Amerikë deri në 10.000 vjet më herët sesa besohej më parë.

Sipas Dily Mail, shkencëtarët po përshkruajnë një grup gjurmësh njerëzore 23,000-vjeçare të zbuluara në New Mexico si dëshmia më e hershme e aktivitetit njerëzor në Amerik.

Arkeologët britanikë dhe amerikanë zbuluan gjurmët në baltë të butë një shtrat liqeni i thatë në Parkun Kombëtar të White Sands në New Mexico.

Duke përdorur datimin e radiokarbonit të shtresave të farërave mbi dhe poshtë gjurmëve, ekspertët nga Shërbimi Gjeologjik i SHBA -së besojnë se gjurmët e këmbëve janë bërë gjatë një periudhe prej të paktën 2,000 vjetësh, sipas hulumtimit të botuar në revistën Science.Gjurmët më të vjetra datojnë rreth 23,000 vjet më parë, një periudhë që korrespondon me maksimumin e fundit akullnajor, kur fletët e akullit mbuluan pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut dhe nivelet e detit ishin rreth 400 metra më të ulëta se sot.

LEXO EDHE:  Rusia nis stërvitjet e mëdha ushtarake në Krime

LEXO EDHE:  Rusia nis stërvitjet e mëdha ushtarake në Krime

Për dekada është thënë përgjithësisht se homo sapiens hyri për herë të parë në Amerikën e Veriut midis 13,000 dhe 16,000 vjet më parë-pasi shkrirja e shtresave të akullit të Amerikës së Veriut hapi rrugë migrimi dhe shumë më vonë nga sa sugjerojnë bashkautorja e studimit Sally Reynolds dhe kolegët e saj.

Pak arkeologë kanë pohuar dëshmi të besueshme për banimin njerëzor më të vjetër se rreth 16,000 vjet.

Datat shtesë të radiokarbonit nga mostrat e sedimenteve, eshtrave të kafshëve dhe qymyr druri fillojnë edhe më herët – afërsisht 33,000 vjet më parë ./CNA.al

LEXO TE PLOTE