Connect with Us

Ish-kreu i PD leksion Bashës/ Ka vetëm një mënyrë për të rrëzuar Ramën

Politikë

Ish-kreu i PD leksion Bashës/ Ka vetëm një mënyrë për të rrëzuar Ramën

Publikuar

-

Ish-kreu i PD leksion Bashës/ Ka vetëm një mënyrë për të rrëzuar Ramën

Andrea Mano, i cili dha dorëheqjen nga drejtimi i PD-së së Korçës, por edhe si anëtar i Këshillit Kombëtar të kësaj force politike, ka akuzuar Lulzim Bashën, se po minon demokracinë brenda Partisë.

Andrea Mano, në një intervistë për Report tv, tha se “PD është kthyer në një parti ku kryetari vendos për gjithçka, dhe kur vjen rezultati i zgjedhjeve, i vetmi që nuk ka përgjegjësi është kryetari”.

I pyetur nëse PD do të mund të rrëzojë një ditë Ramën dhe të vijë në pushtet, Mano tha se Ramën e rrëzon vetëm populli dhe jo PD.

Ramën mund ta rrëzojë vetëm populli, jo PD. Detyra e Partisë Demokratike është të shohë pikë së pari veten e vet, organizimin dhe mënyrën e përfaqësimit.

Duhet që të gjenden individë që përfaqësojnë më gjërë sesa një parti, përfaqësues të Shoqërisë Civile, grupe interesi.

Duhet të lindësh shpresën te njerëzit, të jesh më i besueshëm.

Gjithë këto pakënaqësi që për tetë vite qytetartë kanë ndaj Ramës, pse njerëzit shkojnë e votojnë sërish për të tretën herë?

Nuk mundet që gjithë këta njerëz të gabojnë, unë mendoj se nuk e gjejnë veten te opozita dhe le të themi që “zgjedhin të keqen më të vogël”.

PD duhet të përfaqësojë të gjitha shtresat e shoqërisë e kjo nuk bëhet duke betonizuar partinë, por duke pasur liri, përfaqësim për secilin dhe jo vendimmarje autokrate.”-u shpreh Andrea Mano.

LEXO EDHE:  Basha në fushatë si kreu i PD/ Vë në shërbim strukturat organizative dhe trupën e partisë

Sa i takon deklaratave të Bashës, i cili thotë se nuk i njeh zgjedhjet e 25 prillit, Mano tha se qëndimi është mjaft kontradikor, përderisa ai do futet në Kuvend, në shtator.

Qëndrimi për zgjedhjet është kontradiktor. Thotë nuk e njoh këtë Kuvend e shkon në Kuvend.

Nuk mund të themi nuk i njohim zgjedhjet e të shkojmë në një Kuvend, të zgjedhur nga këto zgjedhje.

Ose duhet të njohë zgjedhjet e të evidentojë problematikat, ose duhet vendosur çdo bëhet me Kuvendin”-tha Andrea Mano.

Gjithashtu ai u ndal edhe tek zgjedhjet brenda PD-së, për të cilat tha se “Ato nuk ishin zgjedhje. Unë e dija rezultatin që para se të mbaheshin zgjedhjet. Nuk mund të jesh kryetar e të garosh për kryetar”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Po vritet parlamentarizmi”/ Balla i përgjigjet Opozitës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i është përgjigjur akuzave të Opozitës, e cila pretendon se vendimi për të zhvilluar online mbledhjet e komisioneve parlamentare, është cënim i parlamentarizmit dhe demokracisë.

Në një prononcim për mediat, Balla tha se mbledhjet do të zhvillohen online, por kur ka diskutime për çështje të rëndësishme, mbledhjet do zhvillohen në sallat e Kuvendit, ku ka kushtet e përshtatshme për të ruajtur distancimin fizik.

Do të ketë komisione që do bëjnë mbledhje onlinë ashtu siç do të ketë edhe mbledhje fizike, duke ruajtur distancën. Opozita duhet të gjejë arsye të tjera për tu shqetësuar. Në një punë normale, ashtu si zhvillohet edhe ne vende të tjera si Budenstagu Gjerman, e njëjta gjë po bëhet në Shqipëri. Mos fryhet tullumbaci kot. D Mbledhjet e rëndësishme do bëhën sipas formatit tradicional. Do ketë mbledhje edhe online edhe fizike”.-tha Balla./CNA.alLEXO EDHE:  Një sqarim për doktor Berishën/ Ramës i njohim Olsin dhe Lulit kunatin

Tritan Shehu jep “alarmin”/ Po tentohet grusht shteti

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Deputetët do të vaksinohen me detyrim”/ Balla mesazh qytetarëve

Publikuar

-

Nga

balla, ps, cna, lajme, politike, qeveri, kabinet

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë të ditur se të gjithë deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, do të vaksinohen me detyrim.

Balla tha se është rënë dakort edhe me Opozitën, që të vaksinohen të gjithë deputetët.

Gjithashtu ai i drejtoi dhe një mesazh të fortë qytetarëve, duke iu kërkuar që të vaksinohen.

LEXO EDHE:  Lëvizja për votën e lirë, është lëvizje për dinjitetin e shqiptarit

LEXO EDHE:  Denoncimi i Bashës/ "SHBA-BE të reagojnë sa më parë, PS ka në listë të inkriminuar"Ramë dakort për vaksinimin e detyrueshëm të të gjithë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë.

Ky është një mesazh shumë i mirë që Kuvendi i Shqipërisë u jep sot qytetarëve. Unë iu bëj thirrje të gjithë qytetarëve të vaksinohen.

Sidomos studentëve, të gjithë duhet të vaksinohen”-tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputetët e PD përplasen me njëri tjetrin në Kuvend/ Gazment Bardhi kundër Tritan Shehut

Publikuar

-

Nga

SPAK të bëjë detyrën/ Bardhi thirrje Ballës: Mos i jep zemër kriminelëve

Deputeti demokrat Tritan Shehu, tha se po merren vendime për t’ju mbyllur gojën deputetëve opozitarë.

Ai ndër të tjera ai tha se po i detyrojnë të bojkotojnë Kuvendin.

Por, Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi ka dalë kundër Shehit, ndërsa tha se ai ka mendimin e tij.Nuk mbaj përgjegjësi për çfarë ka thënë Shehu, por vetëm për ato që them unë. Do të flas me krerët e grupeve parlamentare, do iu këkroj mbledhje.

Vendimi kërkon që ti fshihet syrit të qytetareve, opozitës po kërkohet t’i mbyllet goja. Ky është një parlament që nuk funksionon. Në një parlament ku shkelet hapur rregulli nuk mund të flitet për bashkëpunim”, ka thënë Bardhi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE