Connect with Us

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Politikë

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Publikuar

-

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Në mbledhjen e Forumit Ekonomik Rajonal në Shkup, kryeministri Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë firmosur tri marrëveshjet e mëdha.

Mobilizimi i tre vendeve për katastrofat natyrore, lehtësimi i importit dhe eksportit dhe qarkullimi i lirë në tregun e punës, këto janë tre marrëveshjet që u frimosën në Forumin Ekonomik Rajonal.

Pas firmosjes së marrëveshjeve është prezantuar emri i nismës ‘Ballkani i Hapur’ dhe nuk do të përdoret më termi që i është referuar deri më tani.

3 marrëveshjet e firmosura

1-Marrëveshja për mobilizimin e të tre vendeve për sa u përket përballimit të katastrofave natyrore. Nëse një katastrofë natyrore godet një vend, do të mobilizohen të tre për të ndihmuar.

2-Marrëveshje mirëkuptimi për të lehtësuar importin dhe eksportin e mallrave. Kjo do të eliminojë barrierat dhe do të ndihmojë në rritjen e ekonomisë së vendeve.

3-Marrëveshje për qarkullim e lirë në tregun e punës. Mundësimin e qasjes së lehtë në tregun e punës dhe marrjen e lejeve të qëndrimit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lajm i hidhur për demokratët/ Ndahet nga jeta zv.kryetari i degës së PD Dibër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Është ndarë nga jeta në moshën 55 vjeçare Islam Shukri Qoku, ish zv.kryetar I degës së PD Dibër.

Lajmin e trishtë e ka  bërë me dije Xhelal Mziu përmes një postimi në rrjetet sociale, I cili shpreh ngushëllimet për këtë humbje të parakohëshme të tij.

“Sot u nda nga jeta Islam Shukri Qoku, në moshën 55 vjeçare, një shokë, mik, bashkëpunëtor dhe një personalitet i jashtëzakonshëm!

Me profesion Inxhinier Ndertimi, ish zv/Kryetar i degës së PD Dibër, ish Drejtor i Qendrës Balneare (Llixha) Dibër, me shpirt demokrat dhe një qendrestar dhe i pakompromis me të keqen!Një trashgimtar i familjes së Iljaz Pashë Qokut (Bashkëdrejtues i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit).

Kujtimi i tij do të mbetet i përjetshëm.

Ndaj sot dhimbjen dhe ngushëllimet më të sinqerta për familjen Qoku dhe të afërmit e tij!

U prehtë në paqe shpirti i tij.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Krijimi i Agjencisë për Mediat/ Reagon PD: Propagandë dhe censurë me vulë kryeministrore

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me vendimin e qeverisë për të krijuar Agjencinë për Mediat dhe Informim.

Duke e cilësuar këtë si një ogur të keq për lirinë e shprehjes dhe gazetarinë, Sekretarja për të Përndjekurit Politikë, Jonila Godole shprehet se ky do të jetë mandati i propagandës dhe censurës se ligjëruar me vule kryeministrore.

Nëpërmjet një statusi në rrjete sociale, ajo i bën thirrje shoqatave të gazetarëve, këshillit të medias që të reagojnë ndaj kësaj VKM.

Postimi i Jonila Godoles:Fakti qe nje nder vendimet e para te marra sot nga qeveria “Rama 3” qe krijimi i nje Agjensie per Mediat dhe Informimin, eshte ogur i keq per lirine e shprehjes dhe gazetarine.

Sepse ky duket qe do te jete mandati i propagandes dhe censures se ligjeruar me vule kryeministrore!
Sot kryeministri kurorezoi ligjin “antishpifje“, per te cilin mori goditje dy vjet me pare nga te gjitha institucionet nderkombetare.
Shpresoj qe shoqatat e gazetareve, Keshilli i Medias dhe Etikes dhe gjithe organizmat e tjera te shprehen kunder kesaj VKM qe cenon dukshem lirine e shprehjes ne Shqiperi.

Nese kemi nje agjensi informimi mediatik prane Kryeministrtit, cili rol i mbetet atehere ATSH? Po i transmetuesit publik RTSH? Taksapaguesit shqiptar nuk mund t’i kerkohet te paguaje tre institucione qe t’i sherbejne qeverise?! Dhe as nuk mund te detyrohet te paguaje kostot e ERTV; se ngado qe ta kthesh kete Agjensi, ky duket te jete misioni i saj i vertete!

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Zgërdhirja’ e deputetëve në Kuvend/ Korreshi gati fjalimi me ‘doza të forta’, leksion dhe për Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD Saimir Korreshi, fjalimi i të cilit shkaktoi të qeshura në sallën e kuvendit pak ditë më parë, mes të cilëve ishte edhe vetë kryedemokrati Basha por edhe ‘lulushjanët’ e tjerë, është përfolur sot se ka dhënë dorëheqjen.

Për këtë CNA.al, pyeti vetë Korreshin, i cili e mohoi në mënyrë kategorike, duke shtuar se ishte duke bërë gati fjalimin e radhës.

Korreshi tha se mandati është i lushnjarëve dhe dorëheqjen do e japi vetëm po e kërkuan ata, duke i dhënë kështu një leksion edhe kryedemokratit Basha.

“Nuk është aspak e vërtetë, është një triller, e para. E dyta, mandati s’është i imi, është i lushnjarëve, kështuqë vetëm kur ta kërkojnë atë do ta mund ta lë unë.

S’është diskutuar dhe as nuk e kam çuar ndonjëherë nëpër mend. Unë po bëj gati fjalimin e radhës.”

I pyetur se si do të jetë fjalimi i radhës, Korreshi u përgjigj ‘Me doza më të forta. Do të preken më fort të gjitha problematikat që ka Lushnja.

Ajo që thash unë nuk është as 0.1% e asaj prej të cilës vuan Lushnja. Lushnja është kthyer në fshatin e Fierit, që do të thotë, ka mungesë institucioni, mungesë përfaqësimi qëndrorë dhe lokal. Lushnja është lënë ‘sikur e kanë inat’, gjë që mua dhe lushnjarëve na ka irrituar gjithë kohës kjo pjesë.

Do fokusohet përsëri tek bujqësia dhe këto gjërat që prekin lushnjarët dhe që Lushnja ka zakonisht”, theksoi ai.

I pyetur nëse u ndje keq kur Basha ‘zgërdhihej’ në Kuvend, ndërsa ai mbante fjalimin, Korreshi tha se ishte keqkuptim dhe se përfaqëson vetëm ata që e kanë votuar.Është një keqkuptim shumë i madh. Unë e kam sqaruar dhe dje, kështuqë për mua s’ka asnjë rëndësi. Unë përfaqësoj ata që më kanë votuar dhe nuk i stepem asnjë gjëje.

Ne gjatë gjithë darkës kemi pasur momente që kemi shkëmbyer batuta dhe ndoshta dhe kur hyri ato kanë qenë sipasoja. Për tjerat pyetet vetë kryetari”, përfundoi Korreshi./CNA.al

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE