Fobitë e çuditshme nga të cilat vuajnë njerëzit e famshëm

29 Korrik 2021, 06:27, Blog CNA
Fobitë e çuditshme nga të cilat vuajnë njerëzit e

Të famshmit janë të aftë të mbulojnë pasiguritë dhe frikën e tyre. Sigurisht që veshjet e tyre firmato apo të stiluara nga stilistët më të njohur dhe aksesorët miliona dollarësh kanë prirjen t?ua fshehin këto dobësi, dhe ne supozojmë se kurrë asgjë nuk i prek këta njerëz.

E megjithatë, duket se shumë prej tyre vuajnë nga frika dhe pasiguritë që i mundojnë edhe njerëzit e thjeshtë. Akoma më befasues është fakti që këta vipa nuk kanë frikë t?i pranojnë frikat e tyre.

Frika nga fluturimi

Këngëtarja e njohur amerikane Cher ka frikë nga fluturimi me avion, një nga fobitë më të zakonshme në të gjithë botën. Edhe të famshëm të tjerë si Xhenifer Aniston, Toni Kërtis, Muhamed Ali, Majkëll Xhekson, Upi Goldberg etj., e kanë pranuar frikën ekstreme që kanë nga fluturimi.

Frika nga kllounët

Shkrimtari amerikan Stefën King mund ta ketë përkeqësuar frikën që kanë shumë amerikanë nga kllounët. Në fytyrat e pikturuara dhe buzëqeshjen artificiale, ka disa elementë që trembin për vdekje disa njerëz. Mes tyre janë këngëtari Paf Didi, ylli i sagës?Harry Potter?, Daniel Redklif dhe aktori i famshëm Xhoni Dep.

Frika nga lartësitë

Projektuesi i Kullës Eifel në Paris, Gustav Eifel dyshohet se kishte frikë nga lartësitë. Por

ai nuk është i vetmi. Një nga të famshmit e sotëm që ka frikë nga lartësitë është aktori dhe regjisori Udi Alen. Po ashtu ai ka frikë nga insektet, qentë, se mos preket nga sëmundje të caktuara, nga dushet që kanë në mes vrimën e kullimit, nga hapësirat e ngushta dhe turmat.

Frika nga varrosja për së gjalli

Në kohët e hershme supozohet se shumë njerëz janë varrosur gabimisht kur ishin ende të gjallë, për shkak se trupat e tyre kishin kaluar në gjendje kome të thellë. Dy personalitete të famshme që kishin shumë frikë se mos varroseshin të gjallë ishin shkrimtari i përrallave për fëmijë Hans Kristian Andersen dhe muzikanti i njohur Frederik Shopen.

Frika nga macet

Frika nga macet ose ailurofobia ka prekur shumë personalitete të njohura, përfshirë disa nga emrat më të famshëm të historisë Jul Çezarin, Napoleon Bonapartin, Benito Mussolinin dhe Aleksandrin e Madh. Njerëz të tjerë të famshëm që kishin fobi nga macet ishin Xhengiz Kan, Uilliam Shekspir, Luigji XIV dhe Adolf Hitleri.

Frika nga të folurit në publik

A mund ta imagjinoni që ndonjë i famshëm të ketë fobi nga të folurit në publik?Në fakt kjo frikë ka prekur dhe prek shumë personalitete të famshme, duke përfshirë këngëtaren dhe aktoren Barbara Streisën, bukuroshen Merilin Monro dhe komedianin e njohur britanik Lorenc Olivier.

Frika nga uji

Ish-basketbollisti i famshëm amerikan Majkëll Xhordan ka frikë nga oqeani, qëkur ishte dëshmitar i vdekjes së mikut të tij të fëmijërisë. Po kështu, edhe ish-modelja Karmen Elektra përjeton sulme paniku sapo mendon se ndodhet pranë ujit, pasi ajo nuk është në gjendje të notojë. Kristina Riçi ka shumë frikë të qëndrojë vetëm në një pishinë pasi beson se ?një derë do të hapej nën dyshemenë e saj dhe do ta gëlltiste atë të gjallë?.

Frika nga kuajt

Aktori i njohur amerikan Robert Patinson i ka shumë frikë kuajt, pasi druhet se mos shtypet prej tyre. Ai hasi shumë vështirësi kur xhiroi skenën me kuaj në filmin ?Uji për elefantët?.

Frika nga fluturat

 Aktorja e njohur australiane Nikol Kidman vuan nga kjo fobi. Në një rast ajo nuk ishte në gjendje të kalojë nëpër një pjesë të muzeut ku ndodheshin në një stendë disa flutura të ngordhura.

Frika nga buburrecat, gjarpërinjtë, zvarranikët dhe merimangat

Këngëtari Xhastin Timberleik ka shumë frikë nga merimangat, gjarpërinjtë dhe gjithë zvarranikët e tjerë. Ndërkohë Skarlet Johanson është e tmerruar nga buburrecat dhe zogjtë. Edhe regjisori Stiven Spilberg ka shumë frikë nga të gjitha llojet e insekteve.

Frika nga errësira

Kenju Rives ka frikë të qëndrojë vetëm në errësirë, po ashtu edhe aktorja Megan Foks.

Frika nga bubullimat

Këngëtarja e famshme Madona, i ka shumë frikë gjëmimet dhe rrufetë.

Frika nga prerja e flokëve

Kjo fobi e çuditshme preku psikologun dhe në të njëjtën kohë shkrimtarin amerikan Timoti Liri, që nisi t?i presë vetë flokët pasi kishte frikë të shkonte tek berberi.

Frika nga orenditë

Ish-bashkëshorti i i Anxhelin Xholi, aktori Billi Bob Thornton, ka frikë nga mobiliet antike, dhe nuk mund të qëndrojë në një dhomë që ka objekte të tilla.

Frika nga pasqyrat

Një frikë të tillë ka ylli i serialit ?Baywatch?, Pamela Anderson./CNA.al

Lajmet e fundit nga