Connect with Us

“Çmendet” Petrit Vasili/ Akuzon Ramën se urren Kosovën

Aktualitet

“Çmendet” Petrit Vasili/ Akuzon Ramën se urren Kosovën

Publikuar

-

cna lajme politike

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, duke e akuzuar se po shet Shqipërinë dhe për urrejtje ndaj Kosovës

Rama shet Shqipërinë dhe urren Kosovën, si peng i pazareve politike dhe elektorale me Serbinë.

Sot Rama vulosi përfundimisht urrejtjen ndaj Kosovës dhe për këtë mjaftonte vetëm një frazë që ai tha dhe pikërisht:

“Kur në Shqipëri ra tërmeti, ishin forcat e kërkim shpëtimit nga forcat e rajonit që mbërritën në Shqipëri, ishin dhe ato nga Serbia dhe Maqedonia e Veriut”

Të gjithë kanë të skalitur në mendje arritjen e menjëhershme të Forcave Speciale të Kosovës, që shpëtuan dhjetra jetë njerëzish duke prurë edhe qentë, që zbulonin njerëzit nën rrënoja”, ka shkruar Vasili në rrjete sociale.

Sipas Vasili, ky është fakt dhe mirënjohja e shqiptarëve është e përjetshme, kurse Rama ia atribuon Serbisë sepse Serbinë e do dhe i është nështruar ndërsa Kosovën e urren.

LEXO EDHE:  Nëse të riatdhesuarit infektohen gjatë karantinës, dikush në Shqipëri po bën vepër penale

Minishengeni është term fake, pasi NeëJugosllavia është termi real.

Vasali është Rama që zvarritet nga pas, ndërsa Serbia prin përpara.

Si peng i ndereve politike elektorale serbe Rama e trajton Shqipërinë si plaçkë tregu dhe jep gjithçka duke tradhëtuar Kosovën si askush në historinë e Shqipërisë.

Përbuzje për NeëJugosllavinë e Ramës dhe të tjerëve.

Firmat e Ramës do te mbeten si gjurma të pashlyeshme të tradhëtisë më të lartë ndaj Shqipërisë, që nuk ka propagandë, që e mbulon dot.

Rama ky armik shqiptarëve dhe i Euroatlantizmit nuk e ndryshon dot kurrë vendimin mbarëpopullor të të gjithë shqiptarëve për të parë nga Perëndimi.

Europa e Bashkuar është drejtimi i vetëm pa kthim i Shqipërise dhe as Rama dhe asnjë pazar qesharak me Minishengen dhe NewJugosllavi nuk e kthen dot”, shkruan më tej Vasili./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritja e COVID-19 në SHBA: Vera e shpresës përfundon në një pamje të zymtë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vera që supozohej të sillte pavarësinë e Amerikës nga COVID-19, po bën në fakt që Shtetet e Bashkuara të vihen fuqishëm nën tiraninë e virusit, pasi vdekjet ditore kanë arritur përsëri në caqet ku ishin në muajin mars.

Varianti delta po mbush spitalet, duke prekur një numër alarmant fëmijësh dhe duke i çuar vdekjet nga koronavirusi në disa zona në nivelet më të larta gjatë gjithë pandemisë. Sistemet arsimore që rihapën ambjentet shkollore po kthehen papritur në mësimin në distancë për shkak të infektimeve. Mosmarrëveshjet ligjore, kërcënimet dhe dhuna kanë shpërthyer lidhur me kërkesat për mbajtjen e maskës dhe për të bërë vaksinat.

Numri i të vdekurve në SHBA llogaritet në më shumë se 650,000 dhe një model kompjuterik parashikon se kjo shifër do të kalojë 750,000 viktima deri më 1 dhjetor.

“Dukej sikur kishim arritur një kthesë pozitive,” thotë Katie Button, shefe ekzekutive në dy restorante në Asheville të Karolinës së Veriut. “Varianti delta e fshiu atë plotësisht”.

Nuk parashikohej të ndodhte kështu. Më shumë se gjashtë muaj pas fillimit të fushatës së vaksinimit në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Joe Biden mbajti një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë më 4 korrik për të festuar lirinë e vendit nga virusi dhe udhëheqës të tjerë politikë kishin shpresa të mëdha për një verë pranë normales.

Por në fund të verës është një situatë ndryshe.

Varianti delta, shumë ngjitës, u kombinua me rezistencën e fortë ndaj vaksinimeve që u shfaqën paralel me ndasitë politike dhe gjeografike, tha Dr. Sten Vermund, me universitetin Yale.

“Virusi u përhap më lehtë në mesin e të pavaksinuarve dhe në këtë mënyrë zbehu përfitimet e pritshme të vaksinave”, tha zoti Vermund.

LEXO EDHE:  Do kandidojë përballë Ramës në Durrës?/ Përgjigjet Kryemadhi

LEXO EDHE:  "Ti nuk guxon të shkelësh në Shkodër"/ Ish-deputeti demokrat kërcënon RamënKriza u përshkallëzua me shpejtësi nga qershori deri në gusht. Rreth 400,000 infeksione me koronavirus u regjistruan për të gjithë qershorin. U deshën vetëm tre ditë javën e kaluar për të arritur të njëjtin numër.

SHBA regjistroi 26,800 vdekje dhe më shumë se 4.2 milionë infeksione në gusht. Numri i rasteve pozitive mujore ishte totali i katërt më i lartë që nga fillimi i pandemisë.

Varianti delta i vitit 2021 po vret amerikanët e rinj me një shkallë shumë më të lartë se valët e mëparshme të pandemisë.

Shtetet e Bashkuara tani regjistrojnë mesatarisht mbi 150,000 raste të reja në ditë, nivele që nuk janë parë që nga janari. Vdekjet arrijnë afër 1,500 në ditë, më shumë se një e treta që nga fundi i gushtit.

Edhe para se varianti delta të bëhej dominues, ekspertët thanë se kishte tregues që grumbullime në numër më të madhë dhe masat e zbutura të distancimit fizik po rrisnin ritmin e infektimeve.

“Ne ishim të izoluar për më shumë se një vit dhe të gjithë donin të dilnin jashtë”, tha Dr David Dowdy, epidemiolog në Shkollën e Shëndetit Publik Johns Hopkins. “Përballë këtij lloj ndryshimi të fortë në sjellje, as vaksinimi i pothuajse dy të tretave të popullsisë të rritur nuk ishte i mjaftueshëm”.

Vaksinat kundër COVID-19 vazhdojnë të jenë shumë efektive kundër shtrimit në spital dhe vdekjeve, por dhjetëra miliona amerikanë ende nuk janë vaksinuar. Gati 40% e amerikanëve 12 vjeç e lart nuk janë plotësisht të mbrojtur./voa

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cako përplaset me Piperon/ “Je shërbëtor i Ramës”

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Konspiracionisti Alfred Cako është përplasur me doktorin infeksionit Pëllumb Pipero, pasi nuk ka qenë pro vaksinimit me detyrim.

Teksa u shpreh kundër përdorimit të vaksinës anti-COVID në Opinion, Cako e ka cilësuar Piperon një shërbëtor të vogël, duke thënë se urdhërohet nga kryeministri Edi Rama.“Jam kundër vaksinës me detyrim, jama kundër diktaturës globale dhe diktaturës që kërkon të ndërhyjë në trupat e njeriut. Doktori është një shërbëtor i vogël nuk ia vlen të merrem, padroni i tij është Rama”, shprehet Cako./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zbardhen detajet e vrasjes së dyfishtë në Kosovë/ Si u ekzekutuan në lokal dy politikanët

Publikuar

-

Nga

Janë zbardhur detaje të reja në lidhje me krimin që tronditi mbrëmjen e sotme Pejën.

Të vrarë mbetën kandidati për kryetar të Pejës nga radhët e PDK-së, Astrit Ademaj, dhe ish-kandidati i PDK-së për Deçanin, Blerand Kadriaj.

Dy viktimat dyshohet se kanë qenë në një lokal dhe kane hapur zjarr ndaj njëri-tjetrit, duke mbetur të vrarë.I plagosur nga të shtënat e armëve ka mbetur vëllai i Astrit Ademajt, Avniu.

Lidhur me rastin ka folur dhe zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, Driton Rugova.

LEXO EDHE:  Video-Rama ia merr valles/Tani shfaqet dhe në dasma

“Rreth orës 20:20 minuta policia është informuar se në afërsi të shkollës Ekonomike në Pejë ka të shtëna me armë zjarri. Me të marrë informacionin policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe është kuptuar se nga këto të shtëna tre persona kanë pësuar lëndime trupore. Të njëjtit janë dërguar në spitalin rajonal në Pejë dhe gjithnjë sipas ekipit mjekësor, kanë konstatuar vdekjen e dy viktimave. Në vendin e ngjarjes janë njësitë relevante të policisë së Kosovës gjithashtu edhe Prokuroria e shtetit”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE