Connect with Us

Chelsea nuk heq dorë nga Lukaku, ofron 100 mln euro dhe një futbollist

Premier Liga

Chelsea nuk heq dorë nga Lukaku, ofron 100 mln euro dhe një futbollist

Publikuar

-

Pasi fitoi Ligën e Kampioneve, Çelsit i është hapur oreksit për të tjerë trofe. Kampionati dhe suksesi europian janë në objektivat e londinezëve, por për t’ia dalë mbanë, trajneri Tuhel ka kërkesa specifike. Një prej tyre ka të bëjë me rolin e sulmuesit dhe thuhet se Roman Abramoviçi është gati t’i plotësojë dëshirën. Synimet janë njëri mes Eling Halandit dhe Romelu Lukakut. Për norvegjezin e Borusias ishin gati 175 milionë euro, por vetë 21-vjeçari e ka konsideruar si të tepruar shifrën për një lojtar të vetëm. Ndoshta nuk e mendon kështu drejtori i Borusias, Vacke, i cili sidoqoftë e cilësoi si të pashitshëm yllin e skuadrës. Në këto kushte e me mbi 100 milionë euro për të investuar, Çelsi ka drejtuar radarët nga Milanoja zikaltër.

Tashmë në shënjestër është Romelu Lukaku, për të cilin mund të investohen deri në 130 milionë euro. Shifra ekziston në arkat e bluve, por mediat angleze bëjnë të ditur se në bisedën me Interin do të tentohet përfshirja e Timo Vernerit. I blerë një vit më parë për thuajse 70 milionë euro, gjermani nuk e ka justifikuar besimin duke e shpërblyer me vetëm 12 gola në 52 prezenca. Ai ka rënë në sy më tepër për asistent, duke shërbyer 15 të tillë në të gjitha kompeticionet me ekipin që fillimisht u drejtuar nga Frenk Lampard përpara se të kalonte në duart e Tomas Tuhelit. As me patriotin e tij Verner nuk arriti të përsëriste bëmat që e bënë të njohur në kohët e Lajpcigut. Tashmë 25-vjeçari nuk konsiderohet i paprekshëm dhe drejtuesit anglezë janë gati ta sakrifikojnë për të siguruar Lukakun.

Duke parë problemet ekonomike, drejtori Marota edhe mund të pranojë ofertën e Çelsit, sepse sidoqoftë disa milionë dhe Verneri plus nuk janë një propozim i keq. Aktualisht përgjigjja është negative. Për hir të së vërtetës, Lukaku ka qenë i qartë në fjalët e tij teksa vetëm pak javë më parë i betohej për dashuri Interit. Ai ndihet mbret në Milano dhe komod në realitetin zikaltër. Për momentin pozicioni i tij duket po aq i palëvizshëm sa vetë sulmuesi kur është në fushë, megjithatë, në vitet e fundit kemi mësuar se milionat e eurove lëvizin këdo. Madje edhe një mal si “Big Rom”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Premier Liga

VIDEO/ Pogba sfidon tifozin, Carrick ndërhyn për të qetësuar situatën

Publikuar

-

Nga

Një gol në minutën e 89′ dhe një penallti e humbur në të 95-ën, i ka dhënë tre pikët Manchester United në transfertën ndaj West Ham-it, megjithatë këto episode kanë qenë vërtetë të vështira për t’u kapërdirë nga tifozët vendas.

Në përfundim të ndeshjes, mesfushori Paul Pogba, teksa ishte duke u larguar drejt dhomave të zhveshjes, është përfshirë në një debat verbal me një nga tifozët e “hummers”, dhe e ka sfiduar atë për disa sekonda.

Tifozi i acaruar vendas, i kërkonte francezit të mbyllë gojën, por Pogba e ka sfiduar me një mbajtje goje të hapur për disa sekonda, ndërsa më pas ka ndërhyrë ndihmës-trajneri i “djajve të kuq”, Michael Carrick, që ka tërhequr futbollistin drejt dhomave të zhveshjes, për të shmangur një acarim të mëtejshëm të situatës. 

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

De Gea, më në fund një penallti e pritur… pas 5 vitesh

Publikuar

-

Nga

Rikthimi i De Geas, heroit të ditës në sfidën me West Hamin. Manchester United e ka kapërdirë me vështirësi zhgënjimin që humbi Europa League-n në finale me Villarealin, mbi të gjitha për mënyrën se si erdhi disfata. Spanjolli ka qenë për një kohë të gjatë në shënjestrën e tifozëve të “Djajve të kuq”, në bankën e akuzës, pasi nuk ia doli të priste asnjë nga 10 penalltitë, duke humbur dhe atë që gjuajti vetë. Me pak fjalë, nuk ndryshoi dot asgjë, as me këmbë, as me duar.

Në Angli ishte një paraqitje që nuk kaloi pa rënë në sy. Madje, pak kohë më parë, tabloidi “The Sun” i bëri një analizë të pamëshirshme. Spanjolli kishte pritur penalltinë e tij të fundit më 23 prill të 2016-ës dhe që atëherë nuk ka mundur të shpëtojë asnjë. Kaq u ka mjaftuar tabloidëve, për të stiluar krahasimin klasik, çfarë kohësh ishin kur portieri i United kishte pritur penalltinë e tij të fundit, atë ndaj Lukakut, në ndeshjen e gjysmëfinales së FA Cup me Evertonin, 5 vjet më parë.Atëherë Barack Obama ishte ende president i SHBA, Anglia ishte ende pjesë e Bashkimit Europian, Angelina Jolie e Brad Pit ishin ende një çift i lumtur dhe Roy Hodgson ishte trajner i Anglisë.

E bukura e futbollit është se të jep gjithmonë një tjetër shans dhe ai i De Ge-as erdhi në sekondat e fundit, në sfidën mes United dhe West Hamit. “Djajtë e Kuq” ishin në avantazh 2-1 falë golave të Ronaldos dhe Lingardit. Te pika e bardhë, enkas për të gjuajtur penalltinë shkoi një specialist si Noble. De Gea ia doli të priste penalltinë, diçka që nuk ndodhte prej plot 5 vitesh.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

VIDEO/ Chelsea mposht Spurs në derbin e Londrës, Dortmund nuk e fal Union Berlinin

Publikuar

-

Nga

Chelsea fitoi sot derbin e Londrës ndaj Tottenham në stadiumin e kësaj të fundit. Ndeshja u mbyll me shifrat 0-3, teksa të dy golat u shënuan në pjesën e dytë.

Në minutën e 49 ishte Thiago Silva, i cili tundi rrjetën pas asistit të Marcos Alonsos. Në të 57-ën N’Golo Kante dyfishoi shifrat dhe i dha udhën e duhur për kampionët e Europës kësaj ndeshje. Në fund edhe Rudiger gjeti kohën për të tundur rrjetën dhe fiksoi shifrat 0-3.

Chelsea grumbullon 13 pikë pas këtij triumfi kur janë luajtur 5 raunde të Premier League dhe kryeson renditjen së bashku me Liverpool e Manchester United, me pikë të barabarta.Tottenham numëron 9 të tilla dhe renditet e shtata, teksa kjo ishte ndeshja e fundit e raundit të pestë të Premier Legaue. Në Bundesliga, Borussia Dortmund ka fituar ndaj Union Berlin.

Ndeshja u mbyll me shifrat 4-2 dhe protagonist sërish ishte Erling Haaland, që shënoi dy nga golat në minutat 24 dhe 83. Guerrero kishte shënuar më parë pas vetëm 10 minutash lojë. teksa Friedrich shënoi autogol në të 52-tën.

Rrjetat për Union Berlin i shënuan Kruse me penallti dhe Voglsammer. Dortmund numëron 12 pikë pas 5 javësh dhe renditet e dyta, duke i bërë “fresk” Bayernit kryesues me një pikë më shumë në po aq ndeshje.

LEXO TE PLOTE