Connect with Us

Burri i vuri zjarrin gruas në Gjirokastër/ Basha: Krim i tmerrshëm, dhuna ndaj grave një plagë e madhe sociale

Aktualitet

Burri i vuri zjarrin gruas në Gjirokastër/ Basha: Krim i tmerrshëm, dhuna ndaj grave një plagë e madhe sociale

Publikuar

-

Një 72-vjeçar nga Gjirokastra është arrestuar pasi ka tentuar të vrasë gruan e tij, duke i vënë zjarrin.

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar duke e quajtur këtë ngjarje të papranueshme dhe një krim të tmerrshëm.

Basha e cilëson dhunën ndaj grave si një plagë në shoqërinë shqiptare që kërkon një kurë të shpjetë dhe gjithëpërfshirëse.

Krim i tmerrshëm ai i ndodhur sot në Gjirokastër. Dhuna ndaj grave është një plagë e madhe sociale që kërkon një kurë të shpejtë, të thellë dhe gjithëpërfshirëse. Është e papranueshme që dhuna të jetë pjesë e përditshmërisë, sidomos për gratë dhe vajzat që jetojnë në kushtet e varfërisë dhe varësisë ekonomike. PD do të ndërmarrë hapa ligjorë konkretë për të forcuar mbrojtjen e nënave e vajzave dhe për të frenuar këtë fenomen që shkatërron familjet”, shkruan kreu i PD në Twitter./ CNA.al

LEXO EDHE:  Tre fiksimet e Luli Bashës/ Nga blerës likesh në vizash dhe vilash

 

E rëndë/ Burri i vë flakën gruas me benzinë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Qeveri për imazh”/ Dash Shehi: Rama ka ndërtuar struktura që ekzistojnë vetëm në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi është shprehur se qeveria e ndërtuar nga kryeministri Edi Rama, është thjesht një qeveri për imazh.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook Shehi shkruan se krijimi i ministrive nga kryeministri nuk është e njëjtë me standardet europiane, ndërsa tregon dhe mënyrën e duhur se si duhet të formohej qeveria e re për të dhënë rezultate pozitive.Sinjalet duken që tani në mënyrën sesi e ka ndërtuar qeverinë. Qeveri për imazh! Ka ndërtuar struktura të cuditshme që ekzistojnë vetëm në Shqipëri: Ministria e Biznesit. Ka sajuar për miqtë e tij një zyrë ankimimi, lubrifikimi para se të arrijnë tek ky. Po punëtorët ku do të shkojnë? Ministria e vërtetë, europiane, demokratike për biznesin, duhet të ishte Ministria e Punës, që ky nuk e konsideron të rëndësishme midis këtyre që ka vendosur këtu”, shkruan Dashamir Shehi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha duhet shkarkuar”/ Lisandër Hoxha: Berisha ka staturën për bashkimin e PD

Publikuar

-

Nga

“Ka që në qershor s’ka mbledhur kryesinë”/ Hoxha leksion Bashës: Nëse s’njeh zgjedhjet t'mos betohet në Kuvend!

Nënkryetari i FRPD, Lisandër Hoxha ka deklaruar në studion e Report Tv se kryetari i Partisë Demoratike, Lulzim Basha duhet të ishte shkarkuar nga drejtimi i PD.

Ai është shprehur se Basha është një i pabesë, i cili nuk lë njeri të flasë, por do vetëm të dëgjohet zëri i tij.

Më tej Hoxha ka theksuar se ish-kryeministri Sali Berisha është i vetmi që ka staturën për ta bashkuar PD.“Basha nuk lë njeri të flasë. I kam kërkuar të flas dhe nuk më është dhënë fjala. Çfarë frike mund të kishte Partia Demokratike nga zëri im? Sali Berisha është i vetmi që ka staturën për të bashkuar PD. Lulzim Basha është i pabesë” ka thënë ai.

LEXO EDHE:  “Peshku qelbet nga koka”/ Demokratët-Bashës: Vrave dy zogj me një gurë, Ramën dhe veten

LEXO EDHE:  Zjarr në banesë/ Humb jetën e moshuara  

Përsa i përket të qenurit pro amerikanë, Hoxha ka thënë se edhe ai është i tillë, por jo si Basha.

“Të gjithë jemi pro amerikanë, edhe unë jam pro amerikanë, por jo pro amerikan si Lulzim Basha”, thotë ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rënie temperaturash dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për fundjavën

Publikuar

-

Nga

Ulje temperaturash dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Dita e shtunë dhe dita e dielë do të sjellin rënie të temperaturave me të paktën 2-3 gradë gjatë orëve të mesditës duke bërë që maksimumi i temperaturave në rang territori të shkojë jo më shumë se 29 gradë Celsius.

Sipas Meteoalb, përsa i përket kushteve atmosferike, të shtunën presim reshje në të gjithë vendin tonë.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Rama dhe Basha u takuan në Paris

LEXO EDHE:  Burri që dehet me patate të skuquraGjatë ditës së dielë, reshjet do të jenë në sasi shumë të pakta duke u fokusuar në zonat veriore dhe qëndrore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE