Zbulohet paga e majme e Majkël Ngo te Tirana

-

Pas shumë pritjesh, sulmuesi anglez, Majkell Ngo është rikthyer përsëri në radhët e Tiranës. Prej shumë kohësh flitej për një rikthim të Ngosë, por tratativa u shty nga vetë sulmuesi për arsye ende të paqarta. Lajmin e bëri të ditur vetë faqja zyrtare e bardhebluve në “Facebook” duke thënë ndër të tjera se sulmuesi do t’i bashkohet të enjten skuadrës në Pogradec për të nisur fazën stërvitore.

“Lojtari Majkëll Ngo rikthehet në Shqipëri për t’iu bashkuar skuadrës bardheblu. Një nga sulmuesit më të dashur për tifozët dhe jo vetëm, do të jetë serish pjesë e kampionatit shqiptar. Shtatlarti ishte titullar i padiskutuar në sezonin 2019-2020 dhe me kontributin e tij të madh në skuadër i dhuroi klubit titullin kampion.

Ngo vjen sërish me synime të qarta dhe objektivin kryesor: fitimin e një titulli tjetër. Ai do t’i bashkohet skuadrës në Pogradec për të vijuar fazën përgatitore”, shkruante klubi Tirana. Anglezi, në fakt, ditën e hënë ka komplikuar marrëveshjen me bardheblutë, duke nxjerrë yçklat e zakonshme, por në lojë ka hyrë presidenti Refik Halili, i cili ka mbyllur marrëveshjen, duke komunikuar drejtpërdrejt me Ngonë.

Ndërhyrja e Halilit bëri që anglezi të fitojë kontratën, sepse në të kundërt, Ngoja do të vazhdonte të mbante në ajër bardheblutë. Pas firmës mësohet se rroga e Ngosë do të jetë rreth 8000 euro në muaj, një shumë që anglezi ka marrë te Tirana edhe më parë. Lojtari do të jetë ditën e enjte për t’iu bashkuar bardhebluve në stërvitje.

Europa League/ Napoli barazon me Licesterin, këto janë rezultatet e të gjitha sfidave të mbrëmjes

-

Janë mbyllur sfidat 7 sfidat e mbrëmjes në Europa League,ku u regjistruan në total 16 gola. Vëmendja më e madhe ishte te sfida mes Lestërit dhe Napolit që përfundoi në barazim 2-2. Me të njëjtin rezultat përfundoi edhe takimi mes PSV-së dhe Real Sosiedadid, rrugën e rrjetës për skuadrën spanjolle e gjeti edhe Adnan Januzaj.

Në sfidat e tjera, spikasin fitoret e Monakos dhe Olimpiakosit në shtëpi si dhe triumfi 0-2 i Lionit ndaj Rejnxhërs. Vlen të theksohet fakti se në përballjen Ajntrakt Fankfurt-Fenerbahçe, sulmuesi me origjinë shqiptare, Mërgim Berisha, arriti të shënonte në minutën e 90+3-të, por goli u anulua nga VAR-i për pozicion jashtë loje.

-

Janë mbyllur 5 ndeshjet e luajtura mbrëmjen e sotme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës ku bie në sy fitorja e thellë 5-1 e Romës ndaj rivalëve të CSKA-së së Sofies. Skuadra e Murinjos u shtang pasi pësoi gol që në minutën e 10-të, por verdhekuqtë reaguan menjëherë duke përmbysur gjithçka në pjesën e pare me Pelegrinin dhe El Sharauin.

Pjesa e dytë foli po për Romën që shënoi dhe tre herë të tjerae me Pelegrinin, Mançinin dhe Abraham. Një nisje me këmbën e mbarë për Murinjon i cili merr fitoren e parë në këtë kompeticonit, kur verdhekuqtë shikohen si favoritët kryesorë. Në sfidat e tjera, Partizani i Beogradit fitoi në transfertë 0-2 kundër Anorthosis, Bodo/Glim triumfoi në shtëpi 3-1 përballë Zorias, CFR Kluzh u mposht 1-0 nga JAblonec ndërsa AZ Alkmar nuk shkoi më shumë se një barazim 2-2 me Randersin.

-

Vazhdojnë punimet me ritme të kënaqshme për ndërtimin e stadiumit të ri të Partizanit. Gjithsesi, pavarësisht se intesiteti i punimeve është shtuar ndjeshëm kohët e fundit, afatet janë shtyrë sërish.

Është e pamundur që ndeshja e parë të luhet në fillim të muajit tetor, ashtu siç shpresonin drejtuesit e klubit të kuq, ndërkohë që ka shumë gjasa që Partizani, përballjen e parë në shtëpi, nga luajë nga mesi ose nga fundi i muajit nëntor, pasi ka ende punë për t’u bërë.

Mësohet se klubi ka marrë lejen nga ministria për shembjen e një objekti, kështu dhe prej dy diteëh kanë nisur sërish punimet.
Po punohet në nivelimin e fushës dhe ndërtimin e hotelit në krah të stadiumit. Për pak dite do të vijnë edhe stolat së bashku me tapetin e stadiumit.