Connect with Us

Qetësohen tifozët e Barcelonës, mbërrin Lionel Messi

La Liga

Qetësohen tifozët e Barcelonës, mbërrin Lionel Messi

Publikuar

-

Më në fund, Lionel Mesi është kthyer në Barcelonë aty ky mungonte prej pothuajse një muaji e gjysmë. Pas fitimit të ‘’Copa America’’ me Argjentinën, ‘’pleshti’’ iu drejtua plazheve të Majemit me familjen e tij duke u larguar nga zërat e merkatos. Por ditën e sotme që skuadra ka udhëtuar drejt Gjermanisë për miqësoren me Shtutgartin.

Mesi ka mbërritur në Barcelonë. 34-vjeçari do të qëndrojë edhe disa ditë pushim në shtëpinë e tij, dhe të hënën pritet të bashkohet me skuadrën. Nuk ka ende një deklaratë zyrtare për kontratën e re me Barcelonën, por të gjithë janë kureshtar për zhvillimet në ditët në vijim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Shtyhen dy ndeshje të LaLigas, Sevilla-Barça dhe Villareal-Alaves, ja arsyeja

Publikuar

-

Nga

Shtyhen dy ndeshje të LaLigas: Sevilla-Barcelona dhe Villarreal-Alavés, të vlefshme për javën e katërt të LaLigas. Arsyeja lidhet me grumbullimin e shumë lojtarëve të kampionatit spanjoll nga ekipet e CONMEBOL-it, që po zhvillojnë ndeshjet eliminatore të Botërorit, dhe kthimin e tyre me vonesë në klubet respektive.

Për të korrigjuar këtë problem, Tebas, president i Ligës Kombëtare të Futbollit profesionit në Spanjë shtyu oraret e tetë ndeshjeve, por nuk mund të bënte asgjë për sfidën mes Barcelonës dhe Sevillas dhe Villarealit ndaj Alaves, pas “blaugranat” dhe “Nëndetësja e Verdhë” luajnë të martën në Champions.Kërkesë për shtyrjen e dy ndeshjeve në fjalë për një datë të pacaktuar u refuzua fillimisht nga Federata Spanjolle për argumentin se kjo rrethanë, pra kthimi me vonesë i futbollistëve amerikano-jugorë, nuk ishte një shkak i forcës madhore. LaLiga apeloi në Këshillin e Lartë të Sporteve, që dha urdhër për zhvillimin e këtyre dy sfidave në një kohë tjetër. Tebas ka pohuar se do të flasë me klubet e përfshirë për të vendosur me konsensus datën e zhvillimet të dy sfidave të shtyra.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Zbulohet letra e Messit që i dërgoi presidentit të Barcelonës një vit më parë

Publikuar

-

Nga

Lionel Messi i kishte dërguar një letër presidentit të atëhershëm të Barcelonës, Josep Maria Bartomeu që kërkonte largimin nga “Camp Nou”.

Më 24 gusht 2020, Messi dhe kampi i tij i bënë të qartë Bartomeut dhe bordit të tij se ai po planifikonte të largohej më 30 të atij muaji duke iu referuar një klauzole në kontratë që e lejonte atë të bëhej një agjent i lirë.

Letra e argjentinasit e cila është zbuluar nga Mundo Deportivo, tregon se vetë 22essi e nënshkroi dokumentin, pasi specifikoi kushtet e klauzolës që e lejuan atë të lirohej nga kontrata e tij.

Letra e plotë:

“I nderuar Z. Bartomeu:”

“Në këtë mënyrë, dhe në përputhje me dispozitat e pikës 3.1 të kontratës të datës 25 nëntor 2017, me këtë shpreh dëshirën time për të ndërprerë kontratën time të punës si futbollist profesionist me fuqi nga 30 gusht 2020.“Unë e kuptoj që afati kohor i së drejtës së përfundimit të njëanshëm pa shkak të rregulluar nga klauzola e lartpërmendur duhet të interpretohet në përputhje me rrethanat e jashtëzakonshme në të cilat është zhvilluar sezoni i garave të futbollit 2019/20, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme dhe situata e forcës madhore që rezulton nga pandemia COVID-19.

“Për shkak të këtyre rrethanave të jashtëzakonshme, sezoni i garave 2019/20 përfundoi dje, pa paragjykuar faktin se për ekipin tonë, ky përfundim u bë më 15 gusht, kur u kthyem në Barcelonë pas eliminimit tonë nga Liga e Kampionëve natën e 14 gushtit.

“Në çdo rast, brenda 10 ditëve pas përfundimit të sezonit dhe duke përmbushur kështu afatin e rënë dakord për ushtrimin e klauzolës së lartpërmendur 3.1., Në përputhje me kontratën materiale të marrëveshjes sonë, e cila duhet të interpretohet në përputhje me përjashtimin rrethanat e sezonit 2019/20, unë ushtroj të drejtën time për të përfunduar kontratën me efekt nga 30 gusht 2020, me pasojat e parashikuara në përcaktimin e lartpërmendur 3.1.

“Sinqerisht,

“Lionel Andres Messi”.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Moment prekës/ Babai i Ansu Fatit blen bluzën djalit të tij dhe qan nga gëzimi

Publikuar

-

Nga

Kamerat e Sports Cuatro kapën imazhe prekëse të Bori Fatit, babait të Ansu Fati, i cili duke blerë bluza me numrin 10 të djalit të tij.

Nga emocionet e shumta ai lotoi nga gëzimi. “Askush nuk mund ta imagjinonte këtë, me të vërtetë. Kjo është e çmenduri,” tha ai tha.“Askush nuk mund ta imagjinonte këtë, me të vërtetë. Kjo është e çmenduri,” tha ai tha.

LEXO TE PLOTE