Connect with Us

Përfshihet nga flakët gadishulli i Karaburunit në Vlorë

Lajme

Përfshihet nga flakët gadishulli i Karaburunit në Vlorë

Publikuar

-

Përfshihet nga flakët gadishulli i Karaburunit në Vlorë

Një sipërfaqe pyjesh është përfshirë nga flakët në gadishullin e Karaburunit.

Mësohet se flakët janë aktivizuar një natë më parë dhe era ka favorizuar përhapjen e tyre.

Vetë banorët janë shprehur se zjarri nuk është shuar ende, pavarësisht se ata janë përpjekur të ndihmojnë me mjete rrethanore.

Nuk dihet nëse në këtë zonë kanë shkuar forcat e zjarrfikëses për të shuar flakët apo jo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lajme

Djaloshi shqiptar ekspozohet në ekranin gjigand të “Times Square” në New York

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Nuk ndodh shpesh që të shohim portretin e një shqiptari të ekspozohet në ekranin më të famshëm në botë, atë të “Times Square”, i cili është i lokalizuar në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zakonisht, brenda këtij ekrani gjigand kemi parë yjet tona të muzikës si; Rita Orën, Bebe Rexhën apo edhe Dua Lipën.

Por, mes protagonistësh që së fundmi zuri vend në këtë ekran është edhe Leon Arifi, bashkë me aktivisten, Fjolla Rraci.Në imazhin e ekspozuar në “Times Square”, Leoni, shihet i buzëqeshur dhe plot jetë përkrah, aktivistes, Fjolla Rraci, e cila në mënyrë vullnetare ndihmon fëmijët dhe të rriturit të prekur nga sindroma “Down” dhe ata me autizëm.

LEXO EDHE:  Zjarri mbulon malin e Kreshtës/ Zjarrëfikset nuk ndërhyjnë

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në Mirditë/ Banorët braktisin shtëpitë

Ndërkaq, lajmin e ka bërë të ditur vetë aktivistja, Rraci, me anë të një postimi nënw rrjetet sociale, ndërsa ka treguar momente kur ajo e kishte mësuar Leonin.

“Leon, kjo foto osht ba n’shkolle, aty ku çdo dite t’lume tu t’msu ty une kam msu prej teje. Sot e ke hijeshu New York-un e mu ma ki hijeshu jeten vite ma pare. Sahere flasim n’telefon t’lutna mos me m’harru, sot po t’lutna prap”, ka shkruar Rraci.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Një vit pas ndarjes nga jeta e babait/ Dy vëllezërit “përplasen” për paratë që ai kishte lënë

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Dy vëllezër janë “përplasur” me njëri-tjetrin në rubrikën “Shihemi në gjyq”, tek “E Diela Shqiptare”, për një shumë parash të lënë nga babai i tyre para vdekjes.

Një vit pas ndarjes nga jeta e babait nga Covid 19, në familjen Bërziu ka “plasur” sherri. Djali i vogël Gëzimi akuzon vallain e madh Kujtimin se ka përfituar dhe përvetësuar së bashku me motrën një shumë parash që kishte lënë babai.

Ai pretendon se ato para i takojnë atij pasi duke i shërbyer babait deri në momentet e fundit ka lënë pas dore edhe veten duke mos u martuar.

Gëzimi: Letrën e lënë nga babai, në dorë për herë të parë ia la motrës. Janë më tepër se 35 milionë të lëna nga babai. Jemi 6 fëmijë, 4 vajza 2 çuna. Vdes babai, unë dhashë lekët për funeralin. Unë dua lekët e funeralit, ka shkuar gati 1 mijë euro. Kur erdhi motra për përvjetorin e tij, i thashë po ti ku e ke premtimin e babait, për t’ia bërë ti varrin. Unë vetë jam beqar, nuk kam asnjë lidhje, jam kujdesur për babain dhe tani nënën.

Kujtimi: Jam vëllai i madh, në familje kemi kontribuar të gjithë. Nuk e kisha në plan të vija këtu, por shkova një ditë tek nëna, e cila ka kaluar sëmundjen e sklerozës dhe ajo më tha kush je ti, sa fëmijë ke. I erdhi shpejt memoria dhe pastaj më tha, gocat më kanë marrë lekët e shtëpisë. Prandaj unë erdha këtu. Lekët i ka marrë Lumja, ajo ka thënë do i ndajmë në mënyrë të barabartë. Erdhi për përvjetorin e babait, na bëri sikur nuk na njohu.Mos paça kalamajtë, unë nuk kam marrë asnjë lekë.

LEXO EDHE:  Zjarri mbulon malin e Kreshtës/ Zjarrëfikset nuk ndërhyjnë

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në Mirditë/ Banorët braktisin shtëpitëGëzimi:Unë i kam bërë lanet ato motra. Kam bërë të dyzetat, janë bërë diku 300 mijë lekë, dhe i kam ndarë me të gjithë. Motrat i dua me arrest në burg. Babai i ka dhënë shumë para vajzave. Ky më thotë vrafsh veten, të ka ikur koha martesës. Jam 39-vjeç, nëna ime ka nevojë për ndihmë. Jam tirons, unë dua një nuse si puna juaj zonja Eni.

Kujtimi: Do të hyj unë përsipër ta gjej një nuse.

Gëzimi: Po të vijë goca në shtëpi, do kërkojë të shohë çertifikatën e shtëpisë. Unë jetoj me nënën. Unë kujdesem për atë.

Kujtimi: Do gjej tenxherja kapakun, unë e di se jam vëllai më i madh. Sa gishtat e zonjës Eni mund ta gjesh ti nusen. Ky ka qenë dy herë i fejuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Armët ilegale që po kërcënojnë sigurinë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga viti 2016 e deri në muajin gusht të vitit 2021, në Kosovë kanë ndodhur 154 vrasje. Viti më i përgjakshëm ishte viti 2018, kur kishin ndodhur 34 vrasje. Derisa në tetë muajt e vitit 2021, sipas të dhënave të Policisë së Kosovës janë kryer 19 vrasje.

Për njohësit e çështjeve të sigurisë në Kosovë, arsyeja kryesore për këtë fenomen janë armët ilegale që janë në duart e qytetarëve.

Plator Avdiu nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), thotë për Radion Evropa e Lirë se këto armë janë nxitësi kryesor i vrasjeve që ndodhin në Kosovë.

Sipas tij, një përgjegjësi të madhe e kanë edhe institucionet e sigurisë dhe gjyqësisë që nuk po ndërmarrin vendime proaktive në drejtim të parandalimit të këtyre rasteve.

“Problemi kryesor është numri i madh i armëve ilegale që janë në posedim të qytetarëve, ku vetëm një numër simbolik ndoshta janë armë që i kalojnë procedurat ligjore që të posedohen me leje, dhe në anën tjetër një problem që po shfaqet sidomos me këto rastet e dhunës në familje, është edhe mosreagimi i institucioneve të sigurisë dhe gjyqësisë që po lënë në liri njerëz që kanë dosje penale të hapura në polici dhe prokurori”, thotë Avdiu.

Avdiu thotë se duhet të rriten ndëshkimet për ata që kanë armë ilegale dhe të ketë afate më të shpeshta për regjistrimin e armëve.

Pandemia COVID-19 si shtytëse e vrasjeve

Psikologu, Yll Avdiaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se, është shqetësuese rritja e vrasjeve në Kosovë. Sipas tij, në rritjen e vrasjeve ka ndikuar edhe pandemia COVID-19.

Sipas të dhënave, më 2020 kanë ndodhur 17 vrasje, ndërkaq nga periudha janar-gusht e vitit 2021 kanë ndodhur 19 vrasje.

Avdiaj thotë për Radion Evropa e Lirë se një dukuri e tillë e kërcënon sigurinë dhe rrit rrezikshmërinë në vendin tonë.

“Kohët e fundit, sidomos pas gjendjes së krijuar nga pandemia, pas izolimit, kjo dukuri vetëm se është shpeshtuar në shoqërinë tonë dhe pothuajse nuk kalon javë që ne nuk dëgjojmë që ka ndodhur një vrasje në vendin tonë”, thotë Avdiaj.

Kosovarët, më të dhunshëm gjatë pandemisë

Avdiaj thotë se institucionet duhet ta marrin me seriozitet këtë dukuri, duke filluar nga niveli edukativo-arsimor.

“Shpeshherë është edukata e hershme që ka të bëjë me rrethin e ngushtë familjar, mënyra se si rriten njerëzit, mendësia që ata marrin gjatë zhvillimit dhe edukimit të tyre. Nëse është dhuna ajo që kanë modeli kryesor në familje, atëherë domosdo që këta persona të cilët janë rritur në kushte dhune, do të tentojnë që të arrijnë çdo gjë në jetën e tyre përmes dhunës dhe vrasjes”, thotë Avdiaj.

Për tre vjet mbi tre mijë armë të konfiskuara

Në Policinë e Kosovës thonë se në tre vjetët e fundit kanë konfiskuar mbi 3,400 armë të llojeve të ndryshme.

LEXO EDHE:  50 vjeçari i vendos flakën vetes/ Dërgohet në gjendje të rëndë në Tiranë

LEXO EDHE:  Merr flakë në ecje/ Shkrumbohet makina në autostradëNë një përgjigje dërguar Radios Evropa e Lirë, Policia e Kosovës bën të ditur se janë duke ndërmarrë veprime konkrete për parandalimin e vrasjeve, përmes operacioneve policore për konfiskimin e armëve ilegale.

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB), thonë se janë duke punuar në hartimin dhe zbatimin e politikave të mira për zvogëlimin e armëve të paligjshme.

Në bazë të një hulumtimi në vitin 2015, në Kosovë gjinden rreth 250,000 armë ilegale në posedim të qytetarëve, derisa në MPB nuk kanë dhënë informacione sesa është numri i tyre tash në Kosovë.

Legalizimi i ngadalshëm i armëve pa leje në Kosovë

Sipas kësaj ministrie, ky numër është zvogëluar dhe do të zvogëlohet edhe më shumë përmes procesit të legalizimit të armëve.

Gjatë një periudhe nëntëmujore më 2019-2020, MPB-ja kishte realizuar një periudhë të legalizimit të armëve, ku janë dorëzuar 2,000 kërkesa, derisa ky institucion bën të ditur se së shpejti do të organizohet edhe një fushatë tjetër për këtë qëllim.

Dënim me burgim për ata që posedojnë armë pa leje

Dënimi për armëmbajtje pa leje përcaktohet sipas Kodit Penal të Kosovës. Ky kod parasheh gjobë deri në 7,500 euro ose dënim me burg deri në pesë vjet për armëmbajtje pa leje.

Aty parashihet edhe dënim dy deri në dhjetë vjet burg për posedim ilegal të katër ose më shumë armëve ose më shumë se 400 fishekëve.

Derisa kostoja totale për legalizim, përfshirë kontrollet shëndetësore, vërtetimet, trajnimin dhe lejen, arrin vlerën e rreth 300 eurove.

Ligji për armët rregullon kushtet për blerjen, posedimin, armëmbajtjen, ruajtjen, prodhimin, çaktivizimin, riparimin, e shumë çështje tjera. Armët ndahen në kategorinë A, B, C dhe D varësisht prej karakteristikave të tytave, gjatësisë së armës, mekanizmit qitës etj.

Që një person të posedojë armë, sipas ligjit, duhet të posedojë aftësi të plotë ligjore për veprim, të posedojë aftësi psiko-fizike, të mos paraqesë rrezik për vetveten, për rendin publik dhe sigurinë publike, të ketë të kryer testin teorik dhe praktik për përdorimin e armës e shumë kushte tjera që përcaktohen me ligj.

Armët ilegale, sipas ekspertëve të sigurisë, shiten nga persona privatë, e që pastaj paraqet problem për të ditur se kujt i takon arma në rastet kur ndodh një vrasje.

Në Kosovë janë të licencuara disa poligone të cilat shesin armë në mënyrë legale. Në kompaninë Reload Arms, tregojnë se çmimet për blerjen e tyre shkojnë nga 200 deri 4,000 euro, varësisht nga lloji i armës së zjarrit për të cilën klienti është i interesuar që ta posedojë./rel

LEXO TE PLOTE