Connect with Us

Malaj: Qeveria po fsheh borxhin për të shtyrë krizën financiare

Politikë

Malaj: Qeveria po fsheh borxhin për të shtyrë krizën financiare

Publikuar

-

Qeveria po fsheh borxhin për të shtyrë krizën financiare, thotë ish-ministri

Eksperti i ekonomisë, Arben Malaj tha për Euronews Albania se është e pafalshme që qeveria po lejon grumbullimin e borxhit të fshehur nga institucionet shtetërore.

Malaj, i bëri thirrje qeverisë dhe Ministrisë së Financave të ndërhyjë menjëherë për mospagesat e borxhit, pasi kjo llogaritet si borxh i fshehur dhe vret ekonominë.

Sipas tij, përmes borxhit të fshehur qeveria po kërkon të shtyjë krizën por kjo vetëm sjell thellimin e saj dhe rëndon mbi financat publike dhe taksapaguesit.

Duhet që ministria të ndërhyjë për të vendosur një sistem prioritar pagesash për institucionet publike duke eliminuar shpenzimet e panevojshme për të mundësuar pagesat e borxhit ndaj ndërmarrjeve të tjera apo biznesit privat.

“Nëse nuk merren masa që qeveria menjëherë të vendosë një bllokim të disa shpenzimeve dhe investimeve të panevojshme, atëherë duhet të kuptojmë se ndodhemi në një situatë e cila do ta godasë më rëndë ekonominë, papunësinë, varfërinë dhe stabilitetin e financave publike,” deklaroi Malaj.

LEXO EDHE:  Vonesat për hapjen e negociatave me BE/ Gjosha: Zvarritje e qëllimshme nga qeveria 

“Kjo tregon se qeverisemi në mënyrë joprofesionale, deri diku dhe arrogante, nuk mbahen parasysh eksperiencat pozitive, nuk dëgjohen ekspertët në administratë, gjithçka vendoset nga lart dhe ne qeverisemi nga ministra kokëtundës që kënaqin kryeministrin më shumë si kokëtundës sesa si përgjegjës për mandatet që kanë kërkuar,” shtoi eksperti.

Malaj u shpreh gjithashtu se ekspertët janë të shqetësuar se “qeveria po abuzon me lehtësimin e rritjes së borxhit, kjo materializohet dhe në kërkesën publike të institucioneve ndërkombëtare, sidomos FMN që i ka kërkuar qeverisë shqiptare të fokusohet tek menaxhimi i pasojave pandemisë dhe i pastërmetit, të reduktojë rritjen e borxhit nga projektet e mëdha, Partneritetet Publike Private”.

Sipas tij, PPP-të në Shqipëri janë shpeshherë preferenciale, ku janë të qarta shenjat e korrupsionit./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Patozi: “Kthesa” e Berishës, si ajo e Enver Hoxhës me Mehmet Shehun

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Astrit Patozi ka komentuar situatën në Partinë Demokratike, pas vendimit të Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

I ftuar në studion e MCN  TV, ai tha se kjo betejë do ta dëmtojë PD-në. Sipas tij  të dy palët nuk kanë të drejtë dhe as nuk kanë asnjë lidhje me parimet.

“Beteja do të përfundojë kur të vritet i pari. Sa më shumë ashpërsohet retorika, aq më shumë shohim dy kampe të ndara. Të dy palët sa më shumë e thellojnë krizën, aq më shumë zgjojnë neverinë e publikut racional. Të dy palët nuk kanë asnjë lidhje me parimet. Sa më shumë kacafyten, aq më shumë kuptojmë pse PD nuk i fiton zgjedhjet.”

Patozi e krahasoi kthesën e Berishës pas përjashtimin me ndryshimin e raporteve mes Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut.

LEXO EDHE:  Eksperti i Shëndetit Publik i bën propozimin e hapur qeverisë/ “Të përdoren masa inteligjente”

LEXO EDHE:  Shtyrja e pagesave të tatimfitimit/ Ministrja Denaj sqaron se çfarë ndodh me biznesin e madh“Berisha ka të drejtë që kërkon të dëgjohet. Por është njëkohësisht edhe një qasje staliniste. Ai e ka cilësuar poliagjent Lulzim Bashën. Në vitin ’81, Hoxha e cilësoi poliagjent Mehmet Shehun. Ai e bëri në kushtet e diktaturës, Berisha po e bën në kushtet e lirisë. Është një dogmë arkaike. Të dy palët nuk dinë ku të kapen.

Sipas Patozit, beteja e re në gjirin e PD-së tregon pse partia i ka humbur disa herë zgjedhjet.

“Kjo betejë ka vetëm një vlerë, të kuptohet që ky nuk është modeli që duhet dhe e çon PD drejt një rimëkëmbjeje. Si mund të kenë sukses këta. Ishin të gjithë bashkë dhe u mundën të dy.”

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi me drejtuesit e degëve të PD/ Basha ia vë veshin Berishës: Në fokus Reforma Territoriale

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryedemokrati Lulzim Basha në kuadër të situatës së krijuar brenda partisë, këtë të mërkurë, ka zhvilluar një takim me drejtuesit e degëve, duke iu kërkuar që prioritet të kenë ‘Reformën Territoriale’.

Në këtë takim mësohet se në fokus kanë qenë konsultimet për Reformën Territoriale, që është një nga prioritetet e PD-së në këtë sezon të ri politik sipas Bashës. Por që gjatë ditës së djeshme ishte edhe këshilla e ish-kryeministrit Sali Berisha për aksionin e parë të demokratëve në parlament.

LEXO EDHE:  Projektligji për Teatrin/ Artistët vijojnë protestën

LEXO EDHE:  Vonesat për hapjen e negociatave me BE/ Gjosha: Zvarritje e qëllimshme nga qeveria Sipas PD-së, ndryshimet e vitit 2014, të bëra për llogari elektorale, rezultuan një dështim, kostot e të cilit i paguajnë qytetarët.

Me porosi të Bashës, krerët e degëve të PD-së do të mbledhin propozimet e anëtarësisë, grupeve të interesit dhe të qytetarëve, për të adresuar në mënyrë sa më gjithëpërfshirëse ndryshimet e nevojshme për një pushtet lokal pranë qytetarëve dhe në shërbim të tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video/ Rama u lë vendin ministrave, i nxjerr para Kryeministrisë për të njoftuar vendimet e reja

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Ministrave është mbledhur sot për herë të dytë pas krijimit, ku janë marrë disa vendime të rendësishme.

Por ndryshe nga herët e tjera, ku vendimet  e marra njoftoheshin nga vetë kryeministri dhe botoheshin direkt në Fletoren Zyrtare, në mandatin e tretë, duket se Rama ka zgjedhur tjetër strategji.

Zv.kryeministri Arben Ahmetaj, Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi dhe Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro, kanë dalë përpara kryeministrisë dhe kanë njoftuar vendimet e marra.

LEXO EDHE:  Bëhen 69 vota për rrëzimin e qeverisë “Haradinaj”

LEXO EDHE:  Vonesat për hapjen e negociatave me BE/ Gjosha: Zvarritje e qëllimshme nga qeveria Kjo duket se do të jetë dhe mënyra se si do të komunikohen vendimet e Këshillit të Ministrave gjatë mandatit të tretë të qeverisë “Rama”./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE