Connect with Us

“Procesi i Berlinit të vijojë”/ Bregu: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë së bashku

Aktualitet

“Procesi i Berlinit të vijojë”/ Bregu: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë së bashku

Publikuar

-

​​​​​​​Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal të Ballkanit Perëndimor, Majlinda Bregu, shpjegon në intervistë me DW pse duhet të vazhdojë Procesi i Berlinit edhe pas largimit të kancelares Angela Merkel.

Deutsche Welle: Zonja Bregu, në Ballkanin Perëndimor është krijuar përshtypja se Procesi i Berlinit, të cilin e inicioi kancelarja Angela Merkel shtatë vjet më parë, nuk ishte asgjë tjetër, veçse një mundësi për kryetarët e shteteve dhe qeverive të rajonit që të bëjnë fotografi të bukura me kancelaren gjermane.  A ka arritur Procesi i Berlinit diçka konkrete në vitet e fundit, përveç heqjes së tarifave “roaming” në rajon?

Majlinda Bregu: Heqja e tarifave roaming nuk është aq e thjeshtë BE-së iu deshën gati dhjetë vjet, ndërsa Ballkani Perëndimor e arriti për dy vjet. Mendoj se ky është një sukses i madh. Projekti i një Ballkani Perëndimor pa roaming nuk ka vetëm domethënie praktike. Ka edhe një përbërës simbolik, që na tregon se mund t’i realizojmë gjërat vetëm nëse punojmë së bashku dhe për të plotësuar pritmëritë e qytetarëve në rajon.

Ky është padyshim i vetmi kombinim i suksesshëm dhe kjo është arsyeja pse ne preferojmë të flasim për tarifat roaming. Por Procesi i Berlinit ka dhe shumë anë të tjera: ai është ende i vetmi forum, në të cilin krerët e shteteve dhe qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor mund të diskutojnë dhe formësojnë prioritetet e tyre të përbashkëta me disa nga vendet e BE-së, Komisionin e BE-së, shoqërinë civile dhe institucionet ndërkombëtare financiare.

Një nga nismat aktuale për Ballkanin Perëndimor është Tregu i Përbashkët Rajonal, për të cilin ju si sekretare e RCC keni punuar shumë intensivisht. Ajo synon të realizojë deri në vitin 2024 katër liritë e BE-së, lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit. Por që nga nëntori i vitit 2020, kur ky plan u miratua në Sofje, është bërë pak përparim? Përse?

Tregu i përbashkët është një mundësi e shkëlqyeshme për të vendosur në rajonin e Ballkanit Perëndimor diçka të ngjashme si në BE. Banka Botërore ka llogaritur se vetëm ky do të rrisë prodhimin kombëtar bruto të Ballkanit Perëndimor me 6,4 përqind. Që nga viti i kaluar ne kemi punuar shumë për të avancuar negociatat mbi marrëveshjen për lëvizjen e lirë të njerëzve me karta identiteti.

LEXO EDHE:  SHBA nuk duhet t’a lërë fatin e Ballkanit Perëndimor në dorën e Evropës

Teknikisht, nuk ka asnjë pengesë për të pranuar këtë marrëveshje. Të gjitha vendet kanë treguar gatishmëri për ta mbështetur atë. Kjo marrëveshje do të ishte një tjetër moment historik pozitiv nëse do të arrinim të hiqnim pengesat politike në muajt në vazhdim. Një argument pro këtij projekti është një anketim i në Barometrin e Ballkanit, sipas të cilit 42 përqind e qytetarëve kosovarë kanë konfirmuar se do të udhëtonin më shpesh brenda Ballkanit Perëndimor, nëse do të mund të lëviznin lirshëm vetëm me një kartë identiteti.

Më 5 korrik 2021, krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor nuk specifikuan një format të ri në të cilin Procesi i Berlinit duhet të vazhdonte pas këtij takimi të tetë. A mendoni se Iniciativa e Ballkanit Perëndimor do të ketë të njëjtën vëmendje edhe pasi kancelarja Merkel të mos jetë më kancelare?

Zyrtarisht, të gjithë pjesëmarrësit në Procesin e Berlinit theksojnë nevojën për vazhdimin e tij për të realizuar potencialin e plotë të bashkëpunimit të përmirësuar rajonal, gjithashtu me qëllim që të kapërcehen pasojat socio-ekonomike të pandemisë COVID-19. Tani mbetet të shihet se si do të vazhdojnë gjërat në praktikë.

Gjermani | Samiti Virtual i Ballkanit Perëndimor | PK Angela Merkel Angela Merkel në konferencën për shtyp në fund të Samitit të Ballkanit Perëndimor më 5 korrik 2020 në BerlinAngela Merkel, në konferencën e shtypit pas Samitit Virtual të Ballkanit Perëndimor, Berlin, 5.7.2021

Kontributi dhe angazhimi personal i kancelares Angela Merkel për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE dhe për përmirësimin e bashkëpunimit rajonal ka qenë me rëndësi të madhe. Roli i saj udhëheqës ka formësuar rajonin dhe do të ketë një efekt afatgjatë. Siç thekson Kancelarja përsëri dhe përsëri: Evropa mund të jetë e suksesshme vetëm nëse punojmë së bashku. Edhe shtetet e Ballkanit Perëndimor nuk kanë zgjidhje tjetër, veçse ta dëgjojnë këtë grua të mençur dhe të bashkëpunojnë.

Majlinda Bregu, 47 vjeçe, e lindur në Tiranë, është Sekretare e Përgjithshme e RCC që nga 1 janari 2019. Më parë ajo ka qenë aktive në  Partinë Demokratike, PD. Nën Sali Berishën si kryeministër (2007-2013) ajo ka qenë ministre për Integrimin Evropian dhe zëdhënëse e qeverisë./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Gjermani/ Greva për mbrojtjen e klimës në prag të zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në grevën globale për klimën Fridays for Future synoi rritjen e trysnisë Gjermani në prag të zgjedhjeve parlamentare (26.09) Politika e mbështeti atë, por shoqata e arsimtarëve e kritikon braktisjen e mësimit.

Nën moton “Të gjithë për klimën” në mbarë botën të rinj dhe mbështetës të lëvizjes morën pjesë në grevën globale në rrugë për mbrojtjen e klimës. Vetëm në Gjermani, sipas organizatorëve, janë zhvilluar manifestime dhe demostrata në më shumë se 470 sheshe.

Në pankartat me mbishkrimet “Ne jemi të rinj dhe na duhet bota” kryesisht të rinjtë e lëvizjes Fridays-for-Future donin të tërhiqnin vëmendjen duke bërë të qartë, se “kriza e klimës është problemi më i madh i këtij shekulli” dhe se “koha nuk pret për të parandaluar dëmet e pariparueshme që shkakton ngrohja e planetit”. Ky ishte aksioni i tetë mbarë botëror i Fridays for Future që nga viti 2019.

Protestës iu bashkuan edhe organizata të shoqërisë sivile si shoqatat për mjedisin apo kishtare, sipas të dhënave të lëvizjes Fridays for Future. Gjithashtu mbi 4000 sipërmarrje kanë premtuar mbështjen e tyre.

Manifestimet më të mëdha u zhvilluan në Hamburg, Freiburg, Këln e Berlin. Vetëm në Berlin policia bën fjalë për një numër pjesëmarrësish në disa dhjetra mijë vetë të mbledhur përreth kuartierit qeveritar. Vet organizatorët thonë se kanë protestuar rreth 100.000 vetë. Në mbarë federatën pjesëmarrja në protesta, sipas tyre, ka qenë rreth 620.000 vetë.

Kërkesa kryesore e aktivistëve janë masat më të forta në mbrojtje të klimës, për ta kufizuar në rreth 1,5 gradë Celsius ngrohjen globale. Kjo normë i përgjigjet objektivit të Marrëveshjes për Klimën të vitit 2015 në Paris.

“Asnjë parti nuk e ka normën 1,5 gradë në program”

Greva për klimën para zgjedhjeve parlamentare kishte edhe një qëllim, që të rritet trysnia ndaj partive, në mënyrë që ato të aktivizohen ndaj krizës s ëklimës. Gjermania vitet e fundit në mënyrë të përsëritur nuk ka mundur t’i arrijë synimet e veta konform marrëveshjes për uljen e emisioneve të dioksdisit të karbonit që ndikon në krijimin e efektit serë në atmosferë.

Debati televiziv i kandidatëve kryesorë të enjten n ëmbrëmje tregoi, se “partitë flasin për 1,5 gradë, por asnjëra prej tyre nuk e ka të formuluar këtë objektiv në programin e vet”, shkruan dega në Gjermani e Fridays for Future në një thirrje për protestë të postuar në Twitter.

“Politika injoron paralajmërimet e shkencës edhe në vitin 2021, por nukmund të na injorojë ne që dalim në rrugë”, tha aktivistja Luisa Neubauer nga seksioni gjerman i kësaj lëvizjeje. Periudha e ardhëshme legjislative në sfondin e masave të domosdoshme për klimën “nuk është thjeshtë një periudhë katër vjeçare, që bëhet politikë”, tha Neubauer. Vendimet, që merren, duhet të kenë efekt ndaj “dekadave të ardhëshme”.

LEXO EDHE:  Integrimi në BE/ Majlinda Bregu takim me Edita Tahirin

LEXO EDHE:  KE propozon 9 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor/ Varhelyi: Do jepen vetëm nëse zbatohen reformatCarla Reemstma nga Fridays for Future Gjermani, i tha DW-së, se kriza e klimës deri tani nuk është trajtuar si një krizë e mirëfilltë nga politika. “Shumica e partive politike në vend që ta bëjnë këtë e nxisin edhe më shumë këtë krizë me ndërtimin e centraleve të reja, autorstradave apo linjave të reja naftësjellëse”, tha Reemstma.

Greta Thunberg

Në Berlin nismëtarja e lëvizjes, suedezja Greta Thunberg deklaroi, se: “Kriza e klimës nuk mund të zgjidhet vetëm me politikë partiake. Edhe ne duhet të jemi qytetarë aktivë demokratë dhe të dalim në rrugë e të kërkojmë të merren masat e duhura.” Gerta Thunberg e quajti Gjermaninë si ndër mëkataret e mëdha, e katërta në rend, sa u përket emisioneve CO2 në atmosferë.

Kandidati socialdemokrat për kancelar Olaf Scholz e vlerësoi të drejtë protestën për më shumë mbrojtje ndaj kilmës. Scholz shkruan në Twitter, se është mirënjohës për angazhimin e Fridays for Future.

Kandidatja e ekologjistëve për kancelare Annalena Baerbock në prag të një demonstrate në Këln hyri në bisedë me aktivistët e mjedisit.

Kandidati krisitiandemokrat për kancelar Armin Laschet iu drejtua me një video-mesazh protestuesve të Fridays for Future. Sipas tij, është e qartë, që Gjermania duhet të jetë më e shpejtë dhe më mirë e angazhuar për mbrojtjen e klimës. Qëllimi është, sipas Laschet, që në mbarë botën sa më shpejt të arrihen objketivat për klimën. Kjo është një detyrë që mund të zgjidhet në nivel global.

Shoqata e mësuesve tërheq vëmendjen për detyrimin për t’u paraqitur në mësim duke e kritikuar bojkotimin e mësimit për protestë nga Fridays for Future. Detyrimi për shkollën njuk duhet të shfuqizohet për aksiione politike, tha për mediat presidenti i shoqatës së arsimtarëve Heinz-Peter Meidinger. Sipas tij në rast të kundërt cënohet neutraliteti i shtetit, që është përgjegjës për funksionimin e shkollave.

Protest për më shumë mbrojtje të klimës zhvillohen në mbarë botën.

Lëvizja Fridays for Future u themelua përpara dy vjetësh. Duke ndjekur shembullin e nxënëses suedezs Thunberg në mbarë botën u organizuan greva nëpër shkolla, për të tërhequr vëmendjen, se koha nuk pret për të shmangur dëmet e parikuperushme që shkakton kriza e klimës për planetin. Në shtator 2019 u zhvilluan demonstrata masive në mbarë botën, sipas organizatorëve atëherë dolën në protestë rreth 1,4 milionë njerëz vetëm në Gjermani./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Shpërthimi i vullkanit në “La Palma”/ Shkatërrohen 400 ndërtesa, evakuohen edhe 3 qytete

Publikuar

-

Nga

400 ndërtesa janë shkatërruar deri tani nga shpërthimi i vullkanit në ishullin spanjoll të La Palma.

Autoritetet kanë evakuuar tre qytete të tjera, si Tajuya, Tacande de Abajo dhe një pjesë të Tacande de Arriba.Shërbimet e urgjencës fillimisht u thanë banorëve që të qëndronin brenda për të shmangur renë e dendur të hirit dhe fragmenteve të lavës që barten në ajër. Por më pas urdhëruan evakuimin për shkak të rrezikut të shtuar nga shpërthimet.

LEXO EDHE:  Bregu në grupin e PD-së/ Duhet të votojmë reformën, të vendosemi në kahun ku kësaj partie i takon të jetë

LEXO EDHE:  KE propozon 9 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor/ Varhelyi: Do jepen vetëm nëse zbatohen reformat

Që kur shpërtheu të dielën, vullkani Cumbre Vieja ka nxjerrë jashtë mijëra tonë lavë, ka shkatërruar qindra shtëpi dhe ka detyruar evakuimin e mijëra njerëzve. Deri më tani nuk ka pasur të lënduar mes qytetarëve , por rreth 15 për qind e plantacioneve me banane që janë jetësore për ekonominë e ishullit mund të jenë në rrezik.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas dënimit të Adriatik Llallës/ Rama për mediat franceze: Pandëshkueshmëria nuk është më një normë në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas dënimit të ish prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nga apeli i GJKKO me dy vite burg, kryeministri Edi Rama, në një intervistë për median e njohur franceze, Tv5 Monde, është shprehur se pandëshkueshmëria nuk është më një normë në Shqipëri.

Rama thekson se fakti që para gjykatave po dalin njerëz me pushtete të forta dhe po dënohen, tregon se Shqipëria po bën një luftë të hapur kundër korrupsionit.Fakti që pandëshkueshmëria në Shqipëri nuk është më një normë, dhe fakti që ka njerëz nga pushtete të forta që kanë dalë para gjykatave dhe janë dënuar, flet vetë. Po bëjmë një luftë të hapur kundër korrupsionit, po bëjmë një luftë të hapur për shtetin e të drejtës dhe dua të shtoj edhe luftën kundër trafikut të drogës; së pari nuk jemi një përjashtim në Evropë, së dyti  po të flasim për sasi, jemi ndër vendet me sasinë më pak të konsiderueshme dhe së treti kemi bërë përparime shumë të rëndësishme edhe në këtë drejtim”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE