Connect with Us

Ministritë 65 mln euro borxhe/ Auditi i qeverisë zbulon se 7 ministri nuk paguan në afat faturat

Lajme

Ministritë 65 mln euro borxhe/ Auditi i qeverisë zbulon se 7 ministri nuk paguan në afat faturat

Publikuar

-

Ministritë 65 mln euro borxhe, auditi i qeverisë zbulon se 7 ministri nuk paguan në afat faturat

Detyrimet e prapambetura janë rritur më tej gjatë vitit 2021. Në muajin mars të këtij viti stoku i borxhit të ministrive arriti në 65.4 milionë euro, me rritje rreth 8.4 milionë euro brenda 3 muajve.

Faturat e pashlyera në kohë nga Thesari përbëjnë një problem të mbartur në vite, që shtohen nga vendimet gjyqësore për largimet e padrejta nga puna dhe detyrimet për investime. Rreth 85 për qind e borxhit në qeverisjen qendrore raportohet në Ministrinë e Infrastrukturës, Ministrinë e Mbrojtjes dhe atë të Financave.

Me një udhëzim të vitit 2014 qeveria është angazhuar të shlyejë në kohë këto detyrime dhe të parandalojë borxhet e reja, por ky objektiv nuk është përmbushur. Megjithatë, qeveria ka kryer audit të brendshëm për çdo ministri, duke matur 18 tregues, përfshi dhe mbajtjen në kontroll të borxheve. Në vitin 2020, 7 nga 11 dikastere kanë performuar më keq se në vitin 2019.

Detyrimet e prapambetura janë rritur më tej gjatë vitit 2021. Në muajin mars të këtij viti stoku i borxhit të ministrive arriti në 65.4 milionë euro, me rritje rreth 8.4 milionë euro brenda 3 muajve.

LEXO EDHE:  Foto-Skandal me faturat e librave shkollorë/ Mbajnë datën e dy viteve më parë

Faturat e pashlyera në kohë nga Thesari përbëjnë një problem të mbartur në vite, që shtohen nga vendimet gjyqësore për largimet e padrejta nga puna dhe detyrimet për investime. Rreth 85 për qind e borxhit në qeverisjen qendrore raportohet në Ministrinë e Infrastrukturës, Ministrinë e Mbrojtjes dhe atë të Financave.

Me një udhëzim të vitit 2014 qeveria është angazhuar të shlyejë në kohë këto detyrime dhe të parandalojë borxhet e reja, por ky objektiv nuk është përmbushur. Megjithatë, qeveria ka kryer audit të brendshëm për çdo ministri, duke matur 18 tregues, përfshi dhe mbajtjen në kontroll të borxheve. Në vitin 2020, 7 nga 11 dikastere kanë performuar më keq se në vitin 2019.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lajme

Shqiptarët me pagat më të ulëta në rajon, kryeson Mali i Zi

Publikuar

-

Nga

Nëse punon në Shqipëri, paga që merr në fund të muajit është më e ulëta në të gjithë rajonin. Viti 2021 solli rritje të pagës minimale dhe shtesa për një pjesë të administratës, por të ardhurat nga puna na rendisin të fundit, krahas Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Bosnjës e Kosovës.

Në pjesën e parë të vitit, paga në shtet arriti në 68 000 lekë (563 euro) ndërsa në sektorin privat, 51 mijë lekë (422 euro).

Sipas sektorëve, bankierët dhe punonjësit teknologjisë së informacionit paguhen më shumë 990 euro (120 mijë lekë) dhe 730 euro (88.000 lekë), ndërsa pagat më të ulëta ndahen në ndërtim (347 euro) dhe bujqësi e peshkim (298 euro).

LEXO EDHE:  Basha flet me shifra/ “Fatura e programit tonë ekonomik shkon 500 milionë euro në vit”

LEXO EDHE:  Berisha publikon faturat/ Deputeti socialist 17 milionë lekë energji të papaguarPagat më të larta në rajon sipas profesionit, ndahen në Mal të Zi për bankierët me rreth 1500 euro në muaj. Në arsim, mësuesit shqiptarë paguhen mesatarisht 20-50% më pak se në vendet e tjerë fqinjë (gati 560 euro).

Rritja e rrogave është një ndër synimet kryesore të qeverisë në programin për 4 vitet e ardhshme. Ajo programon që deri në 2025-ën, paga mesatare në administratë të rritet me 25 për qind, për të shkuar në 85 000 lekë ose 700 euro.

Për Eurostat, Shqipëria ka sot mesataren e të ardhurave për frymë, sa 31% e mesatares së vendeve europiane./euronews

LEXO TE PLOTE

Lajme

Kompania One falenderon partnerët për rezultatet e një viti

Publikuar

-

Nga

Drejtuesit e One Telecommunications mblodhën partnerët e gjithë rrjetit të dyqaneve për të ndarë me ta rezultatet e një viti të markës One.

Drejtori Ekzekutiv, Emil Georgakiev çeli prezantimin me arritjet që kompania One ka patur përgjatë 1 viti, që prej lançimit të markës. “Përgjatë një viti, kemi arritur tregues shumë pozitiv. Matjet periodike të tregut na nxjerrin vazhdimisht në rritje dhe ky është një moment që duhet ta shfrytëzojmë që të shkojmë përtej. Duhet të vazhdojmë të mendojmë ndryshe dhe të veprojmë ndryshe, duke mbajtur nevojat e abonentëve në fokus dhe kështu do të bëjmë diferencën në treg.”

Sipas Z. Georgakiev, ruajtja e nivelit të të ardhurave, përmirësimi i shërbimit dhe rritja në treg janë dhe mbeten objektivat kryesorë.

Gjatë këtij takimi, Drejtori Komercial, Athanasios Paraskevas prezantoi gjithashtu rezultatet që One ka arritur si rrjedhojë e një serie investimesh dhe vendimesh të mira që janë kryer.

“Pikë së pari, certifikimi i rrjetit tonë nga Umlaut si rrjeti me përvojën më të mirë të përdoruesit, ishte arritja më e madhe që erdhi si rezultat i një investimi madhor. Modernizimi i gjithë rrjetit One dhe partneriteti teknologjik me Ericsson e ripozicionoi kompaninë, pas më shumë se 10 vitesh, si operatori me rrjetin më të mirë.” Sipas të dhënave që Z. Paraskevas ndau me të ftuarit, në një vit, kompania është rritur me 5% të tregut duke iu afruar shifrës 40% të “cilën synojmë ta arrijmë së shpejti”.

LEXO EDHE:  Fatura që duhet paguar ndaj Becchetit/ Ish avokatja e shtetit: Fitore për qeverinë që është vetëm një

LEXO EDHE:  Del udhëzimi/ Si do të paguhen gjobat për mosmbajtjen e maskës në faturën e dritave“Pas një viti si One Telecommunications kryesojmë në matësin për kënaqësinë e abonentëve. Nga ana tjetër, tashmë 80% e publikut e njohin markën tonë, ndërsa shërbimi i klientit vazhdon të përmirësohet”, u shpreh Z. Paraskevas duke cituar rezultatet e fundit të studimit të tregut.

Sipas drejtuesve të One që prezantuan gjatë këtij takimi, partneriteti teknologjik me Ericsson ka krijuar avantazh të madh konkurues. Modernizimi i rrjetit dha mundësinë që të gjenerohen produkte shumë novatore, siç janë internet më i mirë për shtëpinë, telefona të mençur me pagesa të ulëta mujore, planet Ultra Unlimited me koncept krejtësisht te ri, me shpejtësi pa limit, etj.

“Por ne nuk jemi mjaftuar me kaq. Kemi punuar në disa drejtime paralelisht, duke rimodeluar gati 90% të rrjetit të dyqaneve dhe duke trajnuar vazhdimisht stafin e dyqaneve për të dhënë zgjidhjet më të mira për klientët.” – tha Z. Paraskevas.

Në përmbyllje të prezantimit, Z. Paraskevas ndau objektivat e vitit 2022 me partnerët duke thënë se “ne nuk ndalemi këtu, ne shkojmë përtej!”

LEXO TE PLOTE

Lajme

Djaloshi shqiptar ekspozohet në ekranin gjigand të “Times Square” në New York

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Nuk ndodh shpesh që të shohim portretin e një shqiptari të ekspozohet në ekranin më të famshëm në botë, atë të “Times Square”, i cili është i lokalizuar në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zakonisht, brenda këtij ekrani gjigand kemi parë yjet tona të muzikës si; Rita Orën, Bebe Rexhën apo edhe Dua Lipën.

Por, mes protagonistësh që së fundmi zuri vend në këtë ekran është edhe Leon Arifi, bashkë me aktivisten, Fjolla Rraci.Në imazhin e ekspozuar në “Times Square”, Leoni, shihet i buzëqeshur dhe plot jetë përkrah, aktivistes, Fjolla Rraci, e cila në mënyrë vullnetare ndihmon fëmijët dhe të rriturit të prekur nga sindroma “Down” dhe ata me autizëm.

LEXO EDHE:  Maska nesër me detyrim/ Zbardhet akti normativ i qeverisë si do ekzekutohen gjobat

LEXO EDHE:  KLSH nxjerr zbuluar ministrinë e Çuçit/ S’ka inspektime apo kontrolle për peshkimin, rrezikohet mbyllja e eksportit

Ndërkaq, lajmin e ka bërë të ditur vetë aktivistja, Rraci, me anë të një postimi nënw rrjetet sociale, ndërsa ka treguar momente kur ajo e kishte mësuar Leonin.

“Leon, kjo foto osht ba n’shkolle, aty ku çdo dite t’lume tu t’msu ty une kam msu prej teje. Sot e ke hijeshu New York-un e mu ma ki hijeshu jeten vite ma pare. Sahere flasim n’telefon t’lutna mos me m’harru, sot po t’lutna prap”, ka shkruar Rraci.

LEXO TE PLOTE