Connect with Us

Luli shpallet në kërkim/ Ku ka humbur kreu i Republikës së re

Politikë

Luli shpallet në kërkim/ Ku ka humbur kreu i Republikës së re

Publikuar

-

cna lajme politike

Pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit 2021, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në vend të pranonte humbjen dhe të bënte një analizë të zgjedhjeve, në fakt shpalli “fitoren” dhe deklaroi se “beteja sapo kishte filluar dhe se 25 prilli ishte masakër zgjedhore”.

Për më tepër, Lulzim Basha ka thënë se ka zhvilluar një prej betejave më të rrepta të pluralizmit. Madje 25 prilin e ka krahasuar me betejen e viteve ’90, që solli përmbysjen e regjimit komunist në Shqipëri.

Në fakt Basha nuk përmbysi asgjë, përveç një tjetër dështimi që i solli partisë që ai drejton prej tetë vitesh, por për Lulin rëndësi ka beteja, jo fitorja.

Duke mos pranuar humbjen, siç do të bënte një lider i vërtetë, Lulzim Basha filloi të imagjinojë beteja.

Por, betejen në që ta bënte për rrëzimin e regjimit Rama-Doshi, sikurse thotë ai, në fakt bëri një “betejë” për mbajtjen e karriges së kryetari të PD në 13 qershor, dhe e “minoi” me ndryshimet statutore në Kuvendin Kombëtar, në 17 korrik.

Të vetmet “beteja” që bëri ishin këto të dyja, dhe sigurisht jo me Ramën, por me demokratët.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 13 Qershorit/ Andi Përmeti jep mesazhin e fortë

Por, pasi korri “sukses” në betejën për të minuar postin e tij si kryetar i PD, Luli ka marrë pushimet. Prej ditësh kryetari i partisë më të madhe opozitare në vend, nuk duket gjëkundi.

Vetë Basha duket se ka marrë pushimet, ndërsa “servilët” e tij ia ka “vërsulur” Gaz Bardhit. Kështu Luli fle i qetë.

Nuk ka bërë as reagime dhe asnjë dalje mediatike. Asgjë. Vetëm një postim nga stafi për aksidentin e rëndë në Kroaci.

Dhe luli vazhdon e fle gjumë i lumtur sikur ka fituar. Ose ndoshta po përgatitet për betejë. Por, këtë duhet të dalë dhe ta sqarojë vetë kryetari i Republikës së re. Kështu edhe del në media, e shqiptarët e shohin e nxjerrin mallin, për ditët e munguara./CNA.al

Lideri që nuk u bë kurrë/ Lulzim Basha në luftë me “mullinjtë e erës”

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Epidemi tërheqjesh në PD/ Kuvendi i turpshëm i Bashës, ndez sirenat e alarmit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Mos të fryhet tullumbaci kot”/ Taulant Balla imiton kryeministrin Rama

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla në një deklaratë për media ka folur rreth qëndrimit të opozitës në lidhje me mbledhjet e komisioneve.

Ai është përpjekur të flasë me gjuhën e kryeministrit Edi Rama para mediave, duke bërë gjestet e tij apo dhe batuta të stilit të tij.Sipas tij, opozita duhet të gjejë arsye të tjera për të kundërshtuar, pasi mbledhjet do të zhvillohen në të dyja format e parashikuara, njësoj siç ndodh edhe në vende të tjera.

LEXO EDHE:  Të gjithë në gjunjë përpara Ilir Metës

LEXO EDHE:  Plas në koalicionin opozitar/ Dule apo Idrizi ?

Do të ketë komisione që do të ketë mbledhje onlin ashtu siç do të ketë edhe mbledhje fizike në distancë. Opozita duhet të gjejë arsye të tjera për t’u shqetësuar. Mos të fryhet tullumbaci kot”, ka thënë Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po vritet parlamentarizmi”/ Balla i përgjigjet Opozitës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i është përgjigjur akuzave të Opozitës, e cila pretendon se vendimi për të zhvilluar online mbledhjet e komisioneve parlamentare, është cënim i parlamentarizmit dhe demokracisë.

Në një prononcim për mediat, Balla tha se mbledhjet do të zhvillohen online, por kur ka diskutime për çështje të rëndësishme, mbledhjet do zhvillohen në sallat e Kuvendit, ku ka kushtet e përshtatshme për të ruajtur distancimin fizik.

Do të ketë komisione që do bëjnë mbledhje onlinë ashtu siç do të ketë edhe mbledhje fizike, duke ruajtur distancën. Opozita duhet të gjejë arsye të tjera për tu shqetësuar. Në një punë normale, ashtu si zhvillohet edhe ne vende të tjera si Budenstagu Gjerman, e njëjta gjë po bëhet në Shqipëri. Mos fryhet tullumbaci kot. D Mbledhjet e rëndësishme do bëhën sipas formatit tradicional. Do ketë mbledhje edhe online edhe fizike”.-tha Balla./CNA.alLEXO EDHE:  Zgjedhjet e 13 Qershorit/ Andi Përmeti jep mesazhin e fortë

Tritan Shehu jep “alarmin”/ Po tentohet grusht shteti

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Deputetët do të vaksinohen me detyrim”/ Balla mesazh qytetarëve

Publikuar

-

Nga

balla, ps, cna, lajme, politike, qeveri, kabinet

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bërë të ditur se të gjithë deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, do të vaksinohen me detyrim.

Balla tha se është rënë dakort edhe me Opozitën, që të vaksinohen të gjithë deputetët.

Gjithashtu ai i drejtoi dhe një mesazh të fortë qytetarëve, duke iu kërkuar që të vaksinohen.

LEXO EDHE:  “Deputetët janë kukulla”/ Mark Marku tregon çfarë ndodh në Kuvend

LEXO EDHE:  Foto-fakt/ Si gënjeu turpësisht Basha, për flamurin e Isa BoletinitRamë dakort për vaksinimin e detyrueshëm të të gjithë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë.

Ky është një mesazh shumë i mirë që Kuvendi i Shqipërisë u jep sot qytetarëve. Unë iu bëj thirrje të gjithë qytetarëve të vaksinohen.

Sidomos studentëve, të gjithë duhet të vaksinohen”-tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE