Connect with Us

Historike/ Kosova merr medaljen e dytë të artë në Lojërat Olimpike, triumfon Nora Gjakova

Sport

Historike/ Kosova merr medaljen e dytë të artë në Lojërat Olimpike, triumfon Nora Gjakova

Publikuar

-

Kosova nukpo  ndalet së fituari medalje të Arta në Lojërat Olimpike që po mbahen në Tokio. Kësaj rradhe, triumfi i takon Nora Gjakovës e cila triumfoi në xhudo ndaj francezes, Sara Leon Sirike.

Padyshim një tjetër arritje historike për Kosovën, ku dy ditë më parë medalje të Artë mori dhe xhudistja Distria Krasniqi.

Këtë Olimpiadë në “TOKIO 2020”, Kosova ka siguruar dy medalje të arta dhe e treta në dy Olimpiada, duke përfshirë dhe Majlinda Kelmendin në vitin 2016./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Mjafton Abraham, Roma rikthehet te fitorja

Publikuar

-

Nga

Roma ka lënë pas humbjen shokuese me Veronën fundjavën e kaluar, duke mposhtur minimalisht 1-0 Udinezen.

Verdhekuqve i mjaftoi goli i shënuar nga sulmuesi anglez Abraham në pjesën e parë për të marrë tre pikë mjaft të rëndësishme.Murinjo merr fitoren e katërt në Serinë A duke u ngjitur në vendin e katërt në renditje vetëm 3 pikë larg Napolit kryesues.

Ndërkohë verdhekuqtë e mbyllën ndeshjen me 10 lojtarë pas daljes me karton të kuq të Pelegrinit në minutën e 90-të të takimit.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Shpëtoi Lazion nga humbja, Muriqi: Tani mendjen te derbi

Publikuar

-

Nga

Vedat Muriqi ishte protagonisti i barazimit të sotëm të Lacios ndaj Torinos. Sulmuesi i Kosovës ishte ai që fitoi penalltinë e minutave të fundit, të transformuar nga Imobile për rezultatin 1-1 të sfidës.

Një frymëmarrje për skuadrën që evitoi humbjen, por gjithsesi një peng i madh pasi Lacio sheh t’i largohen skuadrat me pretendime për kreun. “Torino luajti në mënyrë shumë agresive. Por e dinim që do të përballonim një ndeshje të vështirë. I kemi merituar pikët e fituara në minutën e fundit dhe jemi të lumtur pasi një pikë është më mirë se asgjë”, tha ai pas sfidës.“Tani mendja duhet të kthehet nga derbi, duhet të rikuperojmë pak energji, por po punojmë mirë në këtë aspekt dhe mundohemi të ndihmojmë njëri-tjetrin brenda ekipit. Jemi të përqendruar te sfida me Romën.

Nuk luajmë me topin në ajër dhe unë mundohem të ndihmoj shokët e mi edhe duke luajtur 5 apo 10 minuta pasi dua të jap gjithçka për këtë klub. Lacio është një skuadër që nuk mund të kënaqet me një pikë. Por siç e kam thënë në fillim, ajo është më mirë se asgjë. Jemi të lumtur që kemi bërë të paktën një pikë para derbit dhe tani duhet të punojmë edhe më shumë për të fituar ndeshjen e radhës”, tha Muriqi.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Napoli nuk fal ndaj Sampit, Lazio “paqe” në Torino

Publikuar

-

Nga

Napoli ia ka dalë të marrë një fitore jetike në transfertë me shifrat 0-4 ndaj Sampdorias. Në pjesën e parë shënuan Osimhen dhe Ruiz, ndërsa në të dytën Osmihen bën të dytin personal, sakaq kishte kohë edhe për Zielinski.

Torino-Lazio u mbyll 1-1. Për të parë golin e e parë na duhej të prisnim deri çerek ore para fundit, kur Pjaca merr një pasim nga Singo dhe shënon. Immobile barazoi në limite me penallti. Rezultat negativ ky për lacialët, të cilëve s’u mbetet gjë tjetër veçse të shikojnë përpara.

LEXO TE PLOTE