Connect with Us

U konfirmua edhe në Shqipëri/ 5 gjërat që duhet të dini për variantin Delta

Shëndeti

U konfirmua edhe në Shqipëri/ 5 gjërat që duhet të dini për variantin Delta

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale konfirmoi prezencën e variantit Delta edhe në Shqipëri. Ky variant është bërë lloji më dominues i koronavirusit në të gjithë botën, kjo, për shkak të transmetueshmërisë së lartë të saj.

Por çfarë duhet të dini për këtë variant, 5 faktet që tregojnë më shumë për këtë virus:

Delta është më ngjitëse sesa llojet e tjera të virusit.

Delta është emri për B.1.617.2. variant, një mutacion SARS-CoV-2 që fillimisht u shfaq në Indi. Rasti i parë Delta u identifikua në Dhjetor 2020, dhe lloji u përhap me shpejtësi, shpejt u bë lloji dominues i virusit në Indi dhe më pas në Britaninë e Madhe. Kah fundi i qershorit, Delta kishte përbërë tashmë më shumë se 20% të rasteve në SH.B.A., sipas vlerësimeve të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Në fund të korrikut, Delta ishte shkaku i më shumë se 80% të rasteve të reja SH.B.A. COVID-19.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka quajtur këtë version të virusit “më të shpejtë dhe më të fortë”. Në mes të qershorit, CDC e etiketoi Delta si “një variant shqetësimi”, duke përdorur një emërtim gjithashtu të dhënë në llojin Alpha që u shfaq për herë të parë në Britaninë e Madhe, llojin Beta që u shfaq për herë të parë në Afrikën e Jugut, dy variantet Epsilon të diagnostikuara së pari në SH.B.A., dhe lloji Gamma i identifikuar në Brazil. (Konventat e reja të emërtimit për variantet u krijuan nga OBSH në fillim të Qershorit si një alternativë ndaj emrave numerikë.)

Personat e pavaksinuar janë në rrezik.

Personat që nuk janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19 janë më të rrezikuarit. Në SH.B.A., ekziston një numër disproporcional i njerëzve të pavaksinuar në shtetet Jugore dhe Appalaçiane duke përfshirë Alabama, Arkansas, Georgia, Mississippi, Missouri dhe Ëest Virginia, ku normat e vaksinimit janë të ulëta (në disa prej këtyre shteteve, numri i rasteve është në rritja edhe kur disa shtete të tjera po heqin kufizimet sepse rastet e tyre po bien).

Delta mund të çojë në ‘shpërthime hiperokale’

Nëse Delta vazhdon të lëvizë mjaft shpejt për të përshpejtuar pandeminë, Dr. Ëilson thotë se pyetjet më të mëdha do të jenë në lidhje me transmetueshmërinë – sa njerëz do të infektohen me  variantin Delta dhe sa shpejt do të përhapet?

Përgjigjet mund të varen, pjesërisht, nga vendi ku jetoni  dhe sa njerëz në vendndodhjen tuaj janë vaksinuar, thotë ai.

Në disa raste, një qytet me vaksinim të ulët që është i rrethuar nga zona të larta vaksinimi mund të përfundojë me virusin që përmbahet brenda kufijve të tij, dhe rezultati mund të jetë “shpërthime hiperlokale”, thotë ai.

Disa ekspertë thonë se SHBA është në një pozitë të mirë për shkak të niveleve të saj relativisht të larta të vaksinimit.

LEXO EDHE:  Situata në spitalet Covid/ Humbin jetën 4 të infektuar

Ka akoma më shumë për të mësuar rreth Delta.

Një pyetje e rëndësishme është nëse lloji Delta është më agresiv se ai origjinali. Informacioni i hershëm në lidhje me ashpërsinë e Delta-s përfshiu një studim nga Skocia që tregoi se varianti Delta ishte rreth dy herë më i mundshëm se Alpha për të rezultuar në shtrim në spital në individë të pavaksinuar, por të dhëna të tjera nuk kanë treguar ndonjë ndryshim të rëndësishëm. Informacioni mund të ndryshojë ndërsa ekspertët mësojnë më shumë.

Një pyetje tjetër përqendrohet në atë se si Delta ndikon në trup. Ka pasur raporte të simptomave që janë të ndryshme nga ato të shoqëruara me llojin origjinal të koronavirusit, thotë Dr Yildirim. “Duket sikur kolla dhe humbja e nuhatjes janë më pak të zakonshme. Dhe dhimbja e kokës, dhimbja e fytit, rrjedhja e hundës dhe ethet janë të pranishme bazuar në sondazhet më të fundit në Mbretërinë e Bashkuar, ku më shumë se 90% të rasteve janë për shkak të llojit Delta, ”thotë ajo.

Është e paqartë nëse Delta mund të shkaktojë më shumë përparime infeksione në njerëz që janë vaksinuar ose kanë imunitet natyror nga një infeksion i mëparshëm COVID-19, të cilat deri më tani kanë qenë të rralla në përgjithësi.

Një analizë e Shëndetit Publik në Angli tregoi se të paktën dy nga vaksinat janë efektive kundër Delta. Vaksina Pfizer-BioNTech ishte 88% efektive kundër sëmundjes simptomatike dhe 96% efektive kundër shtrimit në spital nga Delta në studime, ndërsa Oxford-AstraZeneca ishte 60% efektive kundër sëmundjes simptomatike dhe 93% efektive kundër shtrimit në spital. Studimet kanë ndjekur pjesëmarrësit të cilët janë vaksinuar plotësisht me të dyja dozat e rekomanduara.

Moderna ka raportuar gjithashtu për studime që treguan se vaksina e saj ishte efektive kundër Delta dhe disa mutacioneve të tjera .Johnson & Johnson gjithashtu ka raportuar se vaksina e saj është efektive kundër variantit Delta, duke treguar vetëm një rënie të vogël të potencës krahasuar me efektivitetin e saj kundër llojit origjinal të virusit.

Vaksinimi është mbrojtja më e mirë kundër Delta.

Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për të mbrojtur veten nga Delta është të vaksinoheni plotësisht, thonë mjekët. Kjo do të thotë nëse merrni një vaksinë me dy doza si Pfizer ose Moderna, për shembull, duhet të merrni të dy shkrepjet dhe më pas të prisni periudhën e rekomanduar dy-javore që ato shkrepje të marrin efekt të plotë. Pavarësisht nëse jeni vaksinuar, është gjithashtu e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për parandalimin e CDC-së që janë në dispozicion për njerëzit e vaksinuar dhe të pavaksinuar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Kurba nuk njeh ulje/ Konfirmohen 820 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 5544 testime, kanë rezultuar pozitivë 820  qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 7 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  386 raste në Tiranë, 56 në Vlorë, 45 në Shkodër, 42 në Krujë, 25 në Durrës, 21 në Elbasan, 20 në Berat, 17 në Kamëz, 16 në Kurbin, 14 në Kukës, nga 12 raste në Lezhë, Kavajë, Sarandë, Gjirokastër, 10 në Lushnje, 9 në Malësi e Madhe, nga 8 raste në Fier, Korçë, Pogradec, Dimal, nga 6 raste në Gramsh, Vorë, nga 5 raste në Has, Tropojë, Dibër, nga 4 raste në Peqin, Delvinë, Mallakastër, Shijak, nga 3 raste në Këlcyrë, Devoll, nga 2 raste në Skrapar, Kuçovë, Maliq, Tepelenë, Përmet, Libohovë, Selenicë, Divjakë, Klos, Rrogozhinë, Mirditë, Pukë, nga 1 rast në Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Bulqizë, Himarë, Poliçan, Librazhd.

Janë 12,483 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 223 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 7 qytetarë: 2 qytetarë nga Elbasani të moshave 81-83 vjeç, 1 qytetare 54 vjeçe nga Lezha, 1 qyterar 57 vjeç nga Shkodra, 1 qytetare 62, vjeçe nga Tirana, 1 qytetar 71 vjeç nga Berati, 1 qytetare 75 vjeçe nga Gjirokastra.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1075 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 150,012 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Situata në spitalet Covid/ Humbin jetën 4 të infektuar

LEXO EDHE:  10 raste të reja me Covid-19 në Kosovë/ Shërohen 38 të infektuar

Statistika (22 Shtator 2021)Raste të reja ditore 820
Të shëruar në 24 orë 1075
Të shtruar në spitale 223
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 5544

Testime totale 1,166,440
Raste pozitive 165,096
Raste të shëruara 150,012
Raste Aktive 12,483
Humbje jete 2,601

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5501
Shkodër 1204
Durrës 1191
Fier 1108
Vlorë 713
Elbasan 642
Lezhë 562
Berat 472
Kukës 305
Korçë 302
Gjirokastër 259
Dibër 224

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

 “Vaksinim Po, detyrim Jo”/ Eksperti i Shëndetit Publik rendit faktet, çfarë thonë studimet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka dalë kundër vendimit të Qeverisë, për vaksinimin me detyrim.

Në një postim në rrjetet sociale, Dasho shprehet pro vaksinimit kundër Covid-19, por ai shton se qytetarët duhet të lihen të lirë të zgjedhin, dhe jo të detyrohen.

Prej javësh (në fakt, që kur shqiptarëve ju ofrua mundësia e zgjedhjes për t’u vaksinuar me vaksina cilësore) kam promovuar vaksinimin si një masë të dobishme për këdo, por duke kundërshtuar me vendosmëri çdo përpjekje për ta bërë atë të detyrueshëm. Përse?

PËRSE “VAKSINIM PO”?

Të gjithë studimet flasin se vaksinat cilësore ndihmojnë në uljen e shkallës së infektimeve, komplikacioneve dhe numrit të vdekjeve.

Observimet në vendet ku vaksinat janë aplikuar në masë tregojnë se studimet kanë patur të drejtë. Vendet e Bashkimit Europian, SHBA-të, Izraeli, Britania e Madhe, etj. janë shembuj se kudo ku janë aplikuar vaksinat ka rënie të vdekshmërisë, edhe kur rastet kanë njohur rritje të frikshme (gjatë verës në Britaninë e Madhe, për shembull).

Për këtë arsye, bazuar në informacionet më të mira që disponojmë, rekomandimi është i qartë:

Kushdo që dëshiron të ulë riskun personal duhet të vaksinohet me një prej vaksinave cilësore, Pfizer, Moderna, Astra Zeneca ose Johnson & Johnson.

Kjo vlen sidomos për personat që nuk e kanë kaluar COVID-in, si dhe për ata persona që janë vaksinuar me vaksina të pasigurta. Sidoqoftë edhe kategori të tjera përfitojnë nga vaksina (gjithmonë nëse dëshirojnë të kenë një mbrojtje më të sigurt):

1. Personat e shëruar nga COVID-i, duke nisur nga gjashtë muaj pas shërimit. Një dozë e vetme e vaksinës, e forcon edhe më tej imunitetin e tyre.

2. Personat e vaksinuar me Pfizer ose Moderna tek të cilët ka kaluar gjashtë muaj nga doza e dytë. Këta persona gjithashtu përfitojnë nga një dozë e vetme.

3. Fëmijët mbi 12 vjeç, kur vetë fëmija, prindi dhe mjeku janë në një mendje dhe dëshirojnë ta aplikojnë vaksinën.”-shkruan Erion Dasho.

LEXO EDHE:  Shifrat në Maqedoninë e Veriut/ 54 raste të reja në 24 orë, humbin jetën 6 të infektuar

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në 24 orë/ Humbin jetën katër të infektuarMë tej, ai rendit faktet se përse është kundër vaksinimit me detyrim.

“PËRSE “DETYRIM JO”?

Studimet dhe observimet e fundit tregojnë disa tendenca që duhen analizuar me kujdes:

1. Virusi SARS-CoV-2 nuk është i qëndrueshëm. Variantet alfa, beta, gama dhe delta, si dhe shumë variante më pak të përhapur flasin se nuk përjashtohet mundësia që edhe në të ardhmen të dalin variante që i shpëtojnë mbulesës imunitare që krijon vaksina.

2. Efekti mbrojtës i vaksinave (të paktën Pfizer dhe Moderna, si tregoi shembulli i Izraelit) ulet me kalimin e kohës. Pra vaksina nuk ofron mbrojtje të përjetshme.

3. Edhe personat e vaksinuar, kur sëmuren, luajnë të njëjtin rol me të pavaksinuarit në transmetimin e mëtejshëm të infeksionit.

4. Lidhur me imunitetin natyror, ende nuk kemi njohuri të plota. Ka studime shpresëdhënëse që flasin për imunitet afatgjatë, për faktin se mbrojtja natyrore është superiore ndaj asaj të ofruar nga vaksina, por këto studime ende nuk janë kthyer në politika. Derisa kjo të ndodhë, duhet pritur.

Në kushtet kur nuk janë sqaruar pikat e mësipërme, nuk mund të ndiqet kurrsesi praktika imunizuese që ndiqet për linë, fruthin, poliomelitin, etj. vaksinat kundër të cilëve ofrojnë mbrojtje afatgjatë (madje edhe të përjetshme).

Kur “detyrojmë” një person të bëjë vaksinën e fruthit, këtë e bëjmë sepse kjo vaksinë është PROVUAR PA ASNJË DYSHIM se të mbron për dekada të tëra. Për vaksinën e COVID-it ende nuk mund të themi të njëjtën gjë!

Për të gjithë këto arsye dhe me ndërgjegje të qetë profesionale, unë i rekomandoj kujtdo që ka dëshirë të dëgjojë dhe të ndjekë rekomandimet e mia:

VAKSINIM PO! DETYRIM JO!”-përfundon postimin e tij Erion Dasho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Masat anti-Covid/ Zbardhet vendimi i Komitetit të Ekspertëve

Publikuar

-

Nga

cna lajem shendetesi

Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk do të ndryshojë masat anti-Covid.

Vendimi është bërë i ditur në një konferencë për mediat, nga kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli.Situata mbetet këtë javë relativisht e qëndrueshme, për këtë nuk do të ketë ndryshim të masave në fuqi. Ora policore nga ora 22 deri në 6 të mëngjesit. Përdorimi  maskave do të vijojë i detyrueshëm aty ku e kemi rekomanduar. Do vijojë të mos lejohet grumbullimi i më shumë se 50 veta, për aktivitete sportive e kulturore. Do vijojë njësoj rregulli i hyrjes në vendin tonë. Do të kërkohet prova e vaksinimit, kush nuk ka certifikatë vaksinimi, duhet të paraqesin provën e kalimit të sëmundjes brenda 180 ditëve, apo testin që janë të negativizuar. Ata që nuk kanë asnjë nga këto dokumenta është në fuqi vendimi për vetëkarantimin për 10 ditë”, tha Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE