Connect with Us

Tentoi të kalonte kufirin me dokumente false/ Policia kap në flagrancë shtetasen

Aktualitet

Tentoi të kalonte kufirin me dokumente false/ Policia kap në flagrancë shtetasen

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia e Durrësit ka vënë në pranga 4 shtetas për vepra penale të ndryshme.

Shtetasja M.K është kapur në Portin e durrësit teksa tentonte të kalonte kufirin me dokumente false.

Ndërsa shtetasi J.K, 27 vjeç i shpallur në kërkim për përndjekje është arrestuar dhe i është dorëzuar autoriteteve në Lezhë.

Ndërkaq specialistët M.N 22 vjeç për drejtim të mjetit pa leje drejtimi si dhe B.D, 21 vjeç pasi me mjetin e tij tip Benz është përplasur me një mjet tjetër, ku si pasojë ka humbur jetën një tjetër shtetase.

Njoftimi i Policisë

Bien në prangat e Policisë 4 shtetas, për vepra të ndryshme penale.

Specialistët për Hetimin Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, arrestuan në flagrancë shtetasen M. K., banuese në Kosovë, pasi në PKK Port, Durrës, ka tentuar të kalojë kufirin me dokumenta të dyshuara si të falsifikuara.

LEXO EDHE:  8 tonë drogë kaluan nga Durrësi/ Befason policia: Shqipëria nuk është e përfshirë!

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Krujë, në vijim  të punës për kapjen e personave në kërkim ndaluan shtetasin J. K., 27 vjeç, banues në Krujë, pasi ishte shpallur në kërkim nga DVP Lezhë, për veprën penale “Përndjekja”. Shtetasi J. K., ju dorëzua DVP Lezhë për veprime të mëtejshme.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, arrestuan në flagrancë shtetasit:

M.N. (Sh), 22 vjeçe, pasi u konstatua nga shërbimet e Policisë, duke drejtuar mjetin pa leje drejtimi.

B.D., 21 vjeç, banues në Tiranë, pasi ditën e djeshme në Hamallaj, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, është përplasur me mjetin tip “Honda” me drejtues shtetasin G. H., 67 vjeç. Si pasojë e përplasjes ka humbur jetën shtetësja E. H., 34 vjeçe.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

U dënua me 2 vite burg/ Policia zbarkon në shtëpinë e Adriatik Llallës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia ka shkuar në shtëpinë e ish-kryeprokurorit Adriatik Lalla.

Uniformat blu kanë hapur derën e banesës në Tiranë e cila fillimisht ishte e mbyllur dhe po kryejnë kontrolle, megjithëse vetë Llalla sipas asaj që u raportua në media nuk ndodhet në Shqipëri.Ky vendim vjen pak orë pasi SPAK kërkoi nga efektivët ekzekutimin  e vendimit të Gjykatës së Posaçme që e dënoi me 2 vite burg me vendim të formës së prerë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Strehimi i afganëve/ Kim me kongresmenen Slotkin, vlerësim të veçantë për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim është takuar sot me kongresmenen Elissa Slotkin, ku në fokus të diskutimeve ka qënë strehimi i afganëve në Shqipëri.

Në postimin e saj ambasadorja shkruan se fakti që vendi jonë i ka mirëpritur afganët, meriton një vlerësim të veçantë.“Kënaqësi të takohem me Rep.Slotkin për të diskutuar bashkëpunimin tonë të fundit për të nxjerrë afganët e rrezikuar jashtë nga rreziku. Ne pajtohemi me gjithë zemër se Shqipëria meriton një vlerësim të veçantë për të qenë ndër të parat që ofroi mbrojtje dhe mikpritje për ata në nevojë. Faleminderit!”, shkruan Yuri Kim.

LEXO EDHE:  Kontrolle nëpër shkolla/ Kapet me armë një 13 vjeçar

LEXO EDHE:  Abuzimi me pronat në Ishëm dhe Gjiri i Lalzit/ Në pranga 4 ish zyrtarë

Kujtojmë që Shqipëria ishte ndër vendet e para që u angazhua për të strehuar qytetarët afganë të cilët po largohen nga vendi i tyre, pasi u kërcënohet jeta nga talebanët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hapja e shkollave/ Tomini: Mund të ketë rritje të rasteve me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Rreziku nga varianti “Delta”/ Tomini qetëson qytetarët: Situata nën kontroll, s’kemi asnjë rast të konfirmuar

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, ka deklaruar se hapja e shkollave mund të sjellë edhe rritjen e rasteve të reja me Covid-19 në vend.

Për Abc news, Tomini tha se është e pritshme që rifillimi i mësimit dhe grumbullimi i nxënësve do të sjellë tendencë rritëse të rasteve me Covid-19.

“Ky fakt e lehtëson më shumë se zinxhiri i transmetimit midis mësuesve që janë të detyruar të vaksinohen, mbetet hallka e nxënësve. Disa hallka pavarësisht rritjes së pozitivitetit kemi përballje qoftë për shtrimet, por edhe strukturat spitalore. Të gjitha gjasat janë që mund të kemi një trend më të rritur me grumbullimet. Por gjithçka është dinamike, do të vlerësohet hap pas hapi duke zbatuar protokollet. Vjeshtë-dimër do të ketë tendecë rritje”, është shprehur shpreh ajo.

Përsa u përket arsimtarë që janë në kategorinë e vaksinimit të detyruar, Tomini tha se me hapjen e shkollave ata duhet të tregojnë edhe certifikatën që vërteton se kanë marrë vaksinën.

LEXO EDHE:  Ushtroi dhunë ndaj nënës/ Arrestohet 47 vjeçari në Durrës

LEXO EDHE:  Fotot-Basha thyhet keq në Durrës/ Ja sa njerëz kishte në takim“Detyrimi ligjor ose urdhri për të paraqitur certifikatën bazohet në ligjin për sëmundjet infektive. Por sa sa i përket urdhrit të mësuesve del në vijim që data 27 përkon me fillimin e mësimit, përkon edhe me ligjërimin e një detyrimi të tillë për të paraqitur certifikatën. Tek individët që e kanë kaluar aplikimi i një vaksine nxit një mbrojtje më të fortë”, tha ajo.

Tomini shtoi më tej se në rast të agravimit të situatës janë në gatishmëri për të rihapur spitalet e tjera Covid.

“Janë duke u monitoruar të gjithë indikatorët duke vlerësuar faktin e një disporporcioni mes rasteve që shtrohen në spital deh rasteve të reja ditore. Plani për një rritje të mëtejshme, kapacitetet spitalore janë të plota. Spitali COVID 4 është në gatishmëri”, thotë Tomini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE