Connect with Us

Pa patentë dhe të dehur në timon/ Arrestohen 12 drejtues mjetesh, gjobiten 1788 të tjerë

Aktualitet

Pa patentë dhe të dehur në timon/ Arrestohen 12 drejtues mjetesh, gjobiten 1788 të tjerë

Publikuar

-

Policia ndëshkon ‘shoferët e pabindur’/ Pezullohen 44 leje drejtimi, gjobiten 1874 të tjerë

12 shoferë janë vënë në pranga gjatë 24 orëve të fundit, nga të cilët 7 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 5 për drejtim mjeti pa leje drejtimi në aksin Milot-Morinë.

Milot-Morinë, me Njësinë e Policisë Rrugore për Sigurinë e Autostradave dhe punonjësit e Policisë Rrugore të Kosovës.

Njësia për Sigurinë e Autostradës Milot -Morinë, kontrolle intensive përgjatë 24/7, në të dyja kahet e lëvizjes së autostradës, duke monitoruar qarkullimin me radarë, dronë, kamera e patrulla të lëvizshme, e mbështetur tashmë edhe nga puonjësit e Policisë Rrugore të Kosovës.

Përfaqësuesi i skuadrës së Policisë Rrugore të Kosovës që kryen shërbim në Shqipëri përgjatë sezonit turisik, Sokol Salihaj, apel për drejtuesit e automjeteve që vijnë nga Kosova në Shqipëri:

“Të respektojnë shenjat e komunikacionit, të respektojnë policinë shqiptare, sepse gjithë këtë punë që bëjnë, e bëjnë për të mirën e tyre, për mirëqenien e tyre, që të jetë një qarkullim i mirë, pa pengesa dhe pa ndonjë aksident me fatalitete apo me pasoja më të rënda”.

Ndërkohë, në të gjithë vendin vijojnë kontrollet intensive nga Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, Komisariati i Policisë Rrugore Tiranë dhe Sektorët e Policisë Rrugore në DVP-të, duke përdorur dronë, radarë, kamera, aparate fotografike, makina të paloguara. Përgjatë 24 orëve të fundit, janë vënë në pranga 12 drejtues mjetesh, nga të cilët 7 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 5 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Gjatë kontrolleve në 24 orët e fundit janë pezulluar gjithsej 45 leje drejtimi, nga të cilat 31 për drejtim mjeti me shpejtësi tej normave të lejuara dhe 14 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur.

LEXO EDHE:  Janë në front të parë të betejës/ Kisha Orthodhokse Autoqefale dhuron donacione për policinë

Si rezultat i kontrolleve intensive dhe denoncimeve të qytetarëve te Komisariati Dixhital apo në numrin 112, në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 1788 drejtues mjetesh, për shkelje të Kodit Rrugor që përbëjnë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore, konkretisht për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, për parakalime të gabuara, për mospërdorim të rripit të sigurisë, për shpejtësi mbi normat e lejuara, manovra të rrezikshme në rrugë dhe mosrregullim shpejtësie, veçanërisht në qendrat e banuara, për mospërdorim të kaskës mbrojtëse në mjetet me dy rrota, si dhe për mosruajtje të largësisë së sigurisë mes mjeteve.

Policia Rrugore, nisur edhe nga fakti se fluksi i mjeteve është i lartë për shkak se tashmë ka filluar kthimi nga zonat bregdetare drejt Tiranës dhe Morinës, apelon për drejtuesit e mjeteve që mos të qarkullojnë me shpejtësi që cenojnë sigurinë e jetës në rrugë, të mos drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, të mos kryejnë parakalime të gabuara dhe të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit, si dhe fton qytetarët që të denoncojnë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin e emergjencave 112, çdo paligjshmëri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha i qartë: Ikën Basha jo PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se të premten do të jetë pjesë e parlamentit të ri, duke sfiduar kështu hapur SHBA. I pyetur nga moderatorja e emisionit Now, Erla Mëhilli nëse PD nën presin do e përjashtonte, Berisha tha se do të bënte gjithçka që PD të bëhej ajo që ka qenë, parti e parimeve.

Nëse PD apo kushdo tjetër do ndërmerrte një vendim aparimor, Sali Berisha do bënte gjithçka që PD të bëhej ajo që ka qenë, parti e parimeve. Asnjë lloj kufizimi nuk mund të kem unë në kuadrin ligjor kushtetues për rikthimin e PD në vlerat për të cilat është reformuar.LEXO EDHE:  Vodhi lekët e abonentëve/ E pëson keq ish-faturisti i ujësjellësit

LEXO EDHE:  Skandali me uniformat/Policia e Shtetit prish kontraten dhe con ne prokurori firmen

Unë do bëj çdo gjë për kthimin e PD mbi vlerat që është themeluar .

Ideja se PD është parti e Sali Berishës e do një zbërthim. Ata të cilët mendojnë se unë me akte konkrete dhe qëllime konkrete dhe propozime konkrete kam drejtuar PD, ata mashtrojnë. Kam influnecë të fuqishme në PD. Nuk gjen njeri të thotë që gjeta mbështetje në PD për shkak të mbështetjes së Berishës”, është shprehur Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Heshtja e Bashës/ Berisha komenton qëndrimin e kreut të PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha, ka komentuar qëndrimin e Partisë Demokratike dhe kryetarit Luzlim Basha ndaj tij pas shpalljes non grata nga SHBA.

I ftuar në emisionin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha u shpreh se PD ka mbajtur qëndrimin e duhur pasi ka kërkuar transparencë, duke theksuar se nuk ka asnjë fakt që të vërtetojë atë që ka deklaruar DASH.

Unë mendoj se PD ka mbajtur qëndrimin që duhet të mbajë, ka kërkuar qoftë në deklaratën e parë qoftë në vazhdim ka kërkuar transparencë. Që PD të konsolidojë dhe të marrë një qëmdrim ndaj Sali Berishës, PD duhet të ketë fakte dokumenta, prova, jashtë tyre PD nuk mund të mbajë qëndrim tjetër. Nëse do të ketë prova kundër, PD do bënte një gabim historik nëse nuk merret një vendim për përjahstimin e Sali Berishës nga partia“, shprehet Berisha.

LEXO EDHE:  Kush po gënjen me tenderin e policisë?/ Gazetari publikon faktet, janë të gjitha ‘fake’

LEXO EDHE:  E rëndë në Tiranë/ Gjendet një person pa shenja jetePërsa i përket atyre që kanë kërkuar që PD të distancohet nga Berisha, ish kryeministri iu përgjigjet:

Secili është i lirë të falsë çfarë të dojë. Sali Berisha është në këtë kuvend, dhe në çdo kuvend ka qenë dhe është deputet i PD. Ata të cilët nuk dinin abc e grupeve parlamentare janë të lirë të shprehen si të duan“./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha: 23 vite që kam drejtuar unë, PD ka qenë pro amerikane

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha, është i ftuar mbrëmjen e sotme në  emisionin “Now” nga Erla Mëhilli në Euronews.

Pasi u shpreh i vendosur për qenë në Parlament, pavarsisht ultimimatumit të SHBA, pas shpalljen ‘non grata’, Berisha u shpreh se çështja e tij nuk e fut aspak në konflikt PD, ndryshe sa diskutohet sot.

“PD nuk futet kurrë në konflikt me asnjë shhet të lirë demokratik nëse mbron parimet e demokracise. 23 vite që kam drejtuar unë PD ka qenë pro amerikane. Është bazuar në respektimin e shoqërisë së lirë amerikanë, dhe parimeve të lira të shoqërisë europiane.

LEXO EDHE:  U shpall në kërkim nga policia/ Oficeri i policisë largohet nga vendi

LEXO EDHE:  Krujë/ Grabitet për të dytën herë makina ish-ushtarakut mirditorNdryshe nga mosrespektimi i këtyre parimeve sot Shqipqëria është katandisur në delen e zezë të Ballkanit e Europës dhe më gjërë.

Unë kam një mbështetje të jashtëzakonshme, për qëndrimin që mbaj, është më e gjërë se kurrë në spektrin e saj.

Po më mbështesin me qindra demokratë dhe njerëz që nuk kanë votuar kurrë Sali Berishën”, u shpreh lideri demokrat./CNA.al

LEXO TE PLOTE