Connect with Us

Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

Shëndeti

Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

Publikuar

-

Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, dha një alarm të ri të dielën lidhur me rritjen e rasteve të koronavirusit në vend, veçanërisht në ato rajone ku njerëzit kanë refuzuar të vaksinohen edhe ndërsa varianti “Delta” po përhapet me shpejtësi.

“Ne po shkojmë në drejtimin e gabuar”, tha zoti Fauci në një program të kanalit televiziv CNN. “Pesëdhjetë përqind e vendit nuk është vaksinuar. Ky fakt përbën problem. Ne po e vëmë veten në rrezik”, tha Anthony Fauci, këshilltari i lartë mjekësor i Presidentit Joe Biden.

Në Shtetet e Bashkuara, shtrimet në spital dhe vdekjet janë shumë poshtë shifrave kulmore të arritura dimrin e kaluar. Por numri i infeksioneve të reja është rritur ndjeshëm në disa pjesë të vendit ku skepticizmi për nevojën e vaksinimit, siguria e vaksinave dhe rezistenca ndaj sugjerimeve të qeverisë për t’u imunizuar mbeten një pengesë e fuqishme.

Më shumë se 51,000 infeksione të reja u regjistruan në Shtetet e Bashkuara të shtunën, një rritje prej 172% gjatë dy javëve të fundit, ndërsa më shumë se 250 vdekje kanë ndodhur çdo ditë gjatë kësaj periudhe.

Qeveria thotë se deri tani më shumë se 162 milionë amerikanë janë vaksinuar plotësisht, ose 49% e popullsisë së vendit – gati 60% e të rriturve.

Por sondazhet kanë treguar se rreth 80% e amerikanëve të pavaksinuar thonë se nuk do të vaksinohen duke mos marrë parasysh paralajmërimet që po bëjnë zyrtarët.

Shumë politikanë konservatorë më parë kishin përkrahur një qasje më të kujdesshme ndaj vaksinimeve ose kishin deklaruar se vaksinimi ishte një çështje zgjedhjeje personale. Tani disa prej tyre po shprehin irritim ndaj atyre që nuk pranojnë të vaksinohen.

Guvernatorja republikane Kay Ivey nga shteti i Alabamës iu drejtua javën e kaluar të pavaksinuarve: “Këta njerëz po zgjedhin një mënyrë jetese të tmerrshme”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Pensionet para ‘96/ Ja sa shkon shtesa për minatorët dhe gratë që kanë kryer punë të rënda

Një guvernator tjetër republikan, Asa Hutchinson i shtetit Arkansa, ka bërë thirrje prej kohësh për vaksinime në shtetin e tij jugor, por ky shtet ka ende një nga nivelet më të ulëta të imunizimeve. Dy adoleshentë vdiqën kohët e fundit nga COVID-19 në shtetin e tij.

“Këto janë kambana alarmi,” i tha ai rrjetit CNN. Megjithatë, ai vuri në dukje, “se rezistenca (ndaj imunizimeve) është shtuar”.

Por zoti Hutchinson shprehu optimizëm se të pavaksinuarit do të ndryshojnë mendimin.

“Njerëzit mund të ndryshojnë rezistencën e tyre,” tha ai. “Këtu duhet të përqëndrohemi”.

Zoti Fauci tha se personat e vaksinuar “janë shumë të mbrojtur”, përfshirë edhe kundër variantit Delta.

Fauci: doza e tretë e vaksinës e nevojshme për një kategori të caktuar

Por ritmi i vaksinimeve ka rënë në Shtetet e Bashkuara me më shumë se 80% që nga mesi i prillit.

Disa qytete, përfshirë Los Anxhelosin në Perëndim dhe Seint Luisin në qendër, kanë vendosur udhëzime të reja për njerëzit që të mbajnë maska në hapësirat e brendshme publike, pavarësisht nga statusi i vaksinimit. Qytetet e tjera po shqyrtojnë direktiva të ngjashme./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Erion Dasho kundër vaksinimit me detyrim/ Tregon pasojat e rënda që do ketë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Eksperti i shëndetit publik, Erion Dasho ka dalë kundër vendimit të qeverisë, për vaksinimin me detyrim.

Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruan se një ndër pasojat e rënda që do të sjellë vaksinimi me detyrim, është nxitja e manipulimit dhe maahtrimit.

“Një nga pasojat e rënda të vendimit për vaksinim të detyrueshëm është nxitja e manipulimit dhe mashtrimit. Me dhjetëra dhe qindra qytetarë mund të drejtohen pranë mjekëve dhe infermierëve të pandërgjegjshëm duke ofruar rryshfete për të marrë një vërtetim si “person i vaksinuar”, por pa e kryer realisht vaksinën.LEXO EDHE:  Fauci: Imuniteti i tufës mund të kërkojë vaksinimin e gati 90% të popullatës

LEXO EDHE:  Çfarë duhet të dini për variantin “Delta” të koronavirusit?

Vetëm duke i lënë studentët dhe qytetarët të vaksinohen bazuar në zgjedhjen e tyre të lirë, mbështetet realisht procesi i vaksinimit dhe mbrohet shëndeti dhe jeta e qytetarëve.

Vaksinim Po! Detyrim Jo!”-shkruan Erion Dasho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Jemi larg imunitetit të tufës”/ Brataj: Nuk kemi bërë një studim të mirëfilltë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka komentuar të dhënat e publikuara nga akademia e shkencave në lidhje me imunitetin e tufës prej 73%.

I ftuar në emisionin “Log”, Brataj, tha se kjo shifër nuk duhet të merret shumë për bazë pasi studimi është bërë vetëm me një grup qytetarësh në zona urbane dhe persona nën 20 vjeç nuk janë bërë pjesë.

Si çdo fillim pandemie, sëmundje, tërmeti në hapat e parë njerëzit e kanë besimin tek institucionet, por me lodhjen dhe zgjatjen një gjë e tillë fillon të bijë dhe nga informacioni masiv i pavërtetë. Unë do të ndalohem tek studimi pasi ne në studim nuk kemi përfshirë moshën nën 20 vjeç, nuk kemi bërë një studim të mirëfilltë pasi kemi vetëm zona urbane, dhe besoj se shifra është më e lartë dhe nuk mund të themi se Shqipëria ka një shifër 73 % më të vogël”, ka thënë Brataj.

LEXO EDHE:  Rritja e çmimit të ujit/ “Shpërthen” Sonila Meço: Po na vdesin ngadalë!

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Epidemiologia: Nëse bie numri i infektimeve për dy javë do hapen universitetetBrataj thekson se studimi më shumë është i bazuar në të dhëna nga mjekët e familjes dhe jo rastësia. Sipas tij numri i pacientëve të shtruar duhet të jetë më i lartë se ai që është realisht.

Nuk kam bindjen dhe intuitën, jeni marrë me mjekun e familjes, grupmoshat janë të ndara dhe vitin e kaluar u nisa nga numrat dhe nuk ishte i saktë. Unë flas në rang kombëtar. Nëse unë sot kam 224 të shtruar në spital ne mund të nxjerrim dhe numrin e të infektuarve, unë duhet që të kemi 638 pacientë por pacientët mund të jenë në banesë, në privat mund të kenë dalë, unë bëj 110-120 vizita çdo ditë”, ka thënë mjeku./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbërrijnë në Rinas mbi 30 mijë doza vaksine Pfizer

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mbrëmjen e sotme ka ardhur në Shqipëri një tjetër ngarkesë me vaksina kundër COVID-19.

Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e cila bën me dije se në Rinas kanë mbërritur 31,590 doza vaksine Pfizer.

“Edhe 31,590 doza vaksine Pfizer mbërritën pak më parë në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në 2,045,310 sasinë e vaksinave anticovid që kanë mbërritur deri tani në vendin tonë” shkruan ministrja.

LEXO EDHE:  Fauci: Imuniteti i tufës mund të kërkojë vaksinimin e gati 90% të popullatës

LEXO EDHE:  Fauci: Imuniteti i tufës mund të kërkojë vaksinimin e gati 90% të popullatësNë Shqipëri po injektohen dozat nga Pfizer, AstraZeneca, Sputnik dhe Coronavax./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE