Connect with Us

Qarkullonin me armë zjarri dhe lëndë narkotike/ Policia arreston 6 persona

Aktualitet

Qarkullonin me armë zjarri dhe lëndë narkotike/ Policia arreston 6 persona

Publikuar

-

Kanosi një shtetas për dëshmi të rreme para drejtësisë/ E pëson keq 46-vjeçari

Gjatë kontrolleve të shtuara, Policia e Lezhës ka arrestuar 6 persona të cilët lëviznin me armë zjarri dhe lëndë narkotike.

Si rezultat i kontrolleve është vënë në prangat një 37-vjeçar që qarkullonte me armë zjarri pistoletë në automjet.

Po gjatë kontrolleve, kapen dhe vihen në pranga 2 shtetas me precedent të mëparshëm kriminal në fushën e narkotikëve, armëmbajtjes pa leje, vjedhjes dhe krimeve kundër personit, të cilët posedonin fara narkotike të dyshuara canabis sativa.

Njoftimi i Policisë

Shengjin, Lezhë

Policia e Lezhës, kontrolle të shtuara në të gjithë qarkun, për rritjen e parametrave të sigurisë gjatë sezonit turistik, për kapjen e personave në kërkim, atyre që qarkullojnë me armë zjarri apo me lëndë narkotike.

Si rezultat i kontrolleve është vënë në prangat një 37-vjeçar që qarkullonte me armë zjarri pistoletë në automjet.

Po gjatë kontrolleve, kapen dhe vihen në pranga 2 shtetas me precedent të mëparshëm kriminal në fushën e narkotikëve, armëmbajtjes pa leje, vjedhjes dhe krimeve kundër personit, të cilët posedonin fara narkotike të dyshuara canabis sativa.

Sekuestrohen armë zjarri  pistoletë, municion luftarak, fara canabis, 3 celularë dhe 2 automjete.

Në zbatim të planit të masave për mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e  personave në kërkim, atyre që qarkullojnë me armë zjarri apo lëndë narkotike, bazuar dhe në informacionet e siguruara në rrugë operative për persona që qarkullojnë me armë zjarri në automjet, shërbimet e Policisë Lezhë dhe forca e posaçme “Shqiponja” ushtruan kontrolle në disa automjete në Shëngjin, Lezhë e Milot.

LEXO EDHE:  Plumb pas koke gjyshit/ Arrestohet nipi

Si rezultat, gjatë kontrollit të ushtruar në një mjet me drejtues shtetasin E.L.,në çantën e tij, shërbimet e Policisë Lezhë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë me një krehër me fishekë.

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit E.L., 37 vjeç, banues në Shkodër, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje” dhe materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë,a për veprime të mëtejshme.

Gjithashtu,  gjatë kontrollit të ushtruar nga forca e posaçme “Shqiponja ” , në automjetin me drejtues shtetasin A.M. dhe pasagjer shtetasin A.G.,u gjetën dhe sekuestruan një sasi farash të dyshuara narkotike cannabis sativa.

Këta shtetas dyshohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin siguronin farat e kanabisit për t’i shitur, me qëllim kultivimin e tyre.

Në vijim të veprimeve, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve A.M.,27 vjeç dhe A.G.,25 vjeç,  banues në Lezhë, të dy me precedent të mëparshëm kriminal në fushën e narkotikëve, armëmbajtjes pa leje, vjedhjes dhe krimeve kundër personit.

Policia e Lezhës falënderon qytetarët për mbështetjen dhe besimin dhe i fton ata për të  denoncuar në Komisariatin Dixhital dhe në numrin 112,  çdo rast të paligjshmërisë, duke iu siguruar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm e të paanshëm nga strukturat e Policisë së Shtetit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Deklarata e plotë e Nokës: Përjashtimi i Berishës po shkatërron PD-në

Publikuar

-

Nga

Anëtari i kryesisë, Flamur Noka, është përplasur ashpër me kryedemokratin Lulzim Basha sot në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratik.

Noka, i ka kërkuar shpjegime të detajuara Bashës, për vendimin antistatuor për përjashtimin e ish liderit Sali Berisha.

Me tone të forta, ai ka akuzuar Bashën se me këtë vendim ka shkatërruar PD-në.

“Me atë vendim për të përjashtuar Sali Berishën ke shkatërruar Partinë Demokratike. I ke rrrokullisur demokratët nëpër hone pa kthim. Kur do t’i e dëgjon Amerikën ndërsa kur nuk do se dëgjon. A të thanë amerikanët mos i digj mandatet? Përse nuk i dëgjove? A të thanë mos bojkoto zgjedhjet vendore, përse se dëgjove?

A thanë ata që zgjedhjet janë të lira e të ndershme? Përse i dole kundër? Përse ishte vetëm ky rasti kur zgjodhe t’i dëgjosh? Si more ti një vendim që asgjëson PD-në. Kushdo që të kërkoi të bësh këtë gjë,do të duhej t’i thuhej se unë jam kryetari i kësaj partie dhe s’mund të marr vendim që asgjëson PD-në.LEXO EDHE:  Zbardhet rrjeti i prostitucionit/ Arrestohen tutoret

LEXO EDHE:  Plumb pas koke gjyshit/ Arrestohet nipi

Sepse ti e di që mbi 80% e anëtarëve janë me të. Si mund te drejtosh PD-në kur ke anëtarësinë kundër? Si mund ti përfaqësosh anëtarët kur s’të duan ata? Mua më dhemb PD. Nese doni të shpëtoni PD-në vetëm anëtarësia duhet të vendosë dhe të gjithë palët ta respektojnë.

S’ka shpëtim tjetër Partia Demokratike. T’i qëndrosh këtij vendimi do të thotë t’i qëndron shkatërrimit të Partisë Demokratike. Të dëgjosh zërin e anëtarëve shpëton Partinë Demokratike” tha Flamur Noka./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Reciprociteti me targat/ Serbët bllokojnë rrugët afër pikave kufitare në Veri

Publikuar

-

Nga

cna lajme rajon

Autoritetet në Kosovë më 20 shtator nisën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia, duke thënë se një vendim i tillë nuk është ndërmarrë kundër serbëve, por është imponuar nga Serbia. Por, qytetarët serbë kanë bllokuar rrugët në afërsi të pikës kufitare në Jarinjë në shenjë pakënaqësie.

Sipas vendimit, veturat që hyjnë nga Serbia duhet të pajisjen me targa të përkohshme në pikëkalimet kufitare të Kosovës. Këto targa të përkohshme po u vendosen veturave në xhamat para dhe prapa.

Qeveria e Kosovës ka thënë se të gjithë shoferët me targa të lëshuara nga Serbia, duhet të paguajnë 5 euro për targa tw pwrkohshme dhe vlefshmëria e tyre është 60 ditë.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla tha se autoritetet kanë ndërmarrë masat e nevojshme që ky vendim të mos pengojë lëvizjen e njerëzve dhe mallrave, duke shtuar se situata në kufijtë “është e qetë”.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen rreth 294 mijë euro në portin e Durrësit/ Arrestohet një person, procedohet një tjetër

LEXO EDHE:  Plagoset një shqiptar/ Në pranga autorët“Njoftojmë opinionin se nga data 15 shtator nuk ka në qarkullim asnjë veturë të pajisur me targa valide ‘KS’ dhe rrjedhimisht targat e vetme ligjore dhe me afat të lëshuara nga zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë ato me denominimin ‘RKS’”, ka shkruar në Facebook ministri Sveçla.

“Njoftojmë opinionin se nga data 15 shtator nuk ka në qarkullim asnjë veturë të pajisur me targa valide ‘KS’ dhe rrjedhimisht targat e vetme ligjore dhe me afat të lëshuara nga zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë ato me denominimin ‘RKS’”, ka shkruar në Facebook ministri Sveçla.

Ministria që udhëheq Sveçla ka njoftuar se përveç në pikat kufitare, qytetarët mund të pajisjen me leje të përkohshme për targa në të gjitha Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve./ REL

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përjashtimi i Berishës nga grupi parlamentar/ Ish-anëtarja e PD i “përvishet” Bashës: Shkarkim për paaftësi mendore

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-anëtarja e Partisë Demokratike, Endira Bushati, ka sulmuar ashpër kryetarin e PD-së Lulzim Bashën në lidhje më përjashtimin e ish-kryeministrit Berisha nga grupi parlamentar, duke deklaruar se ky është shkarkim për paaftësi mendore.

Bushati është shprehur se nëse baza është me Sali Berishën dhe Basha e ka pranuar këtë, atëherë ai duhet të dorëhiqet, pasi nuk funksion arsyeja.

Më tej ajo ka deklaruar në tone të ashpra se mbledhjen e Kuvendit, nuk e ndalon dot Basha, sepse Kuvendi si organi më i lartë i partisë mblidhet edhe vetë, dhe këtë e përcakton statuti.

“Baza është me Sali Berishën, por nuk do të lejoj një kongres anti-Amerikan”……

…..paska thënë Basha…..LEXO EDHE:  Sekuestrohen rreth 294 mijë euro në portin e Durrësit/ Arrestohet një person, procedohet një tjetër

LEXO EDHE:  Plumb pas koke gjyshit/ Arrestohet nipi

Duhet konsideruar edhe opsioni i shkarkimit për paaftësi mendore!

Së pari: nëse baza është me Sali Berishën dhe ti këtë e pranon, atëherë nëse funksionon arsyeja, duhet të dorëhiqesh! Se Partia është baza….o jurist perëndimor…..

Së dyti: ti nuk e ndalon dot mbledhjen e kuvendit….sepse kuvendi si organi më i lartë i partisë mblidhet edhe vetë, dhe këtë e përcakton statuti….o jurist perëndimor…..

Së treti: nëse baza qenka anti-amerikane, si pranon ti, pro-amerikani i madh të jesh në krye të një partie me anëtarësi amerikane?????

Edhe ekspertimi psikiatrik duket i tepërt këtu…..”, shkruan Bushati në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE