Connect with Us

Keni bërë plane për fundjavën?/ Moti do t’iu surprizojë

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Moti do t’iu surprizojë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme

Kjo fundjavë parashikohet e këndshme për të gjithë adhuruesit e plazhit, por pse jo edhe për ata të cilët adhurojnë klimën malore.

Të ndikuar nga masa ajrore të qëndrueshme me orijginë nga jugperëndimi, kjo fundjavë parashikohet me mot të kthjellët dhe plot orë me diell.

Sipas SHMU, përjashtim të lehtë bëjnë vranësirat e pakta kalimtare në orët e mesditës në relievet malore.

Për ata të cilët do të parapëlqejnë një fundjavë pranë vijës bregdetare duhet të marin parasysh elementin e erës kryesisht për ditën e nesërme.

LEXO EDHE:  Rriten temperaturat/ Parashikimi i motit për sot

Duke filluar nga orët e mesditës era do të fryjë relativisht e fortë me shpejtësi 3-7m/s dhe drejtim kryesor nga kuadrati i veriut.

Për ditën e Diel fortësia e erës bie dhe parashikohet me shpejtësi 1-3m/s erë ideale për qëndrimin në bregdet./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Diell dhe temperatura deri në 33 gradë/ Vera nuk iku me Gushtin

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Pjesa e parë e ditës do të jetë me kthjellimeve në ultësirën perëndimore, por në zonat lindore do të ketë kthjellime dhe vranësira të shpeshta.

Pjesa e dytë e ditës vijojnë në ndikimin e kthjellimeve dhe  vranësirave kalimtare në të gjithë territorin, ndërsa në zonat e thella malore do të ketë momente me pika shiu.LEXO EDHE:  Rikthehen ditët me diell/ Njihuni me parashikimin e motit për javën e ardhshme

LEXO EDHE:  Dita e parë e vjeshtës/ Temperaturat pësojnë rënie, ja ku priten reshje

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbeten të pandryshuara në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 33°C.

Era do të fryejë mesatare deri e fortë me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Na jepni recetën!”/ Robert Aliaj përplaset me gazetarët: Jemi shoqëri e krimbur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Artisti Robert Aliaj  është përfshirë në një debat me gazetarët sonte në “Open”, ku po diskutohet për dhunën ndja grave.

Artisti është shprehur se shoqëria shqiptare është e krimbur dhe shumë ndryshe nga jashtë duke theksuar se shqiptarët nuk kanë guxim apo kurajë të reagojnë se çfarë ndodh.

Kjo ka sjellë një reagim nga gazetarja Klodiana Lala, e cila i është drejtuar duke i kërkuar që të tregojë recetën e jetesës së duhur që nuk gjendet në vendin tonë.

Robert Alija: Duke ju dëgjuar në studio realisht u preka, por dua të përmend edhe dhunën ndaj burrave. Ne jemi një shoqëri e krimbur. Ky aspekti ligjor nuk e di se sa i vjetër është ne ngelemi akoma me modalitetet nuk e di kur. Ja nuk njihen vrasësit, nuk ka autorë.

Anila Hoxha: Nga 14 viktima të shkaktuara, 9 janë gra, të 9-ta janë dhunuar për shkak të gjinisë së tyre, përse nuk gatuan, pse pranoi të divorcohet pse ngriti zërin, të gjitha kanë lidhje me gjininë. Ndërsa burrat e vrarë…patjetër që ka burra të dhunuar.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Mos dilni pa çadër nga shtëpia

LEXO EDHE:  Dita e parë e vjeshtës/ Temperaturat pësojnë rënie, ja ku priten reshje

Robert Alija: Kur jam në Shqipëri jam në një tjetër situatë, përjetimi në Shqipëri nuk është si jashtë shtetit, nuk ke guxim, kurajë se çfarë po ndodh, nuk ka kohë më për të folur për të nxjerrë konkluzione.Anila Hoxha: Çfarë duhet të bëjmë ne si shoqëri që të ketë një efekt të caktuar? Makabre është edhe të vrasësh, të dhunosh, të dhunosh emocionalisht.

Robert Alija: Ata që janë në pushtet nuk e lëshojnë dhe nuk bëjnë ndryshime.

Anila Hoxha: Isha sot raportova në protestën e zhvilluar për Sabrinën, ata thanë duam drejtësi për Sabrinën, ata thanë po sikur t’i hiqet kujdestaria e atij burri që vret.

Klodiana Lala: Na jepni recetën zoti Alija.

Elton Qyno: A keni protestuar vetë kur ka pasur ngjarje të tilla?

Robert Alija: Gjithë karriera ime është një protestë, nuk dua të futem në sitën time, nuk asnjë vepër arti që nuk ka një ngjarje të rëndë në Shqipëri apo në Evropë, nuk më ka mbështet asnjë në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nëna e dhunuar rrëfen dramën e saj/ ‘Ish-bashkëshorti më godiste në sy të dy djemve’

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Adiola Metaj, një grua e cila ka përjetuar vetë dhunën në familje solli në emisionin “Noë” një dëshmi të fortë. Nëna e dy fëmijëve, 8 dhe 4 vjeç thotë se ish-bashkëshorti e dhunonte në sy të dy djemve të mitur.

“Isha një grua e dhunuar. Para një viti kam bërë divorcin. Nuk e pranoi dhe ka përfunduar çdo gjë në polici. 10 vjet dhunë psikologjike dhe më dhunonte në sytë e dy djemve të mi. Fëmija është qenia më e pafajshme dhe nuk duhet të përjetojnë skena të tilla”, tha Adiola Metaj.

Ajo tregoi se shkak e dhunës ishte mendësia partiarkale e ish-bashkëshortit dhe shton se edhe vetë ish-bashkëshorti një ditë do ta falënderoi për divorcin.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Mos dilni pa çadër nga shtëpia

Momentin kur vendosi që t’i jepte fund martesës thotë se ka qenë kur ish-bashkëshorti e ka dhunuar në sy të djalit të madh.“Mbaj mend një skenë ka qenë duke qenë se jam me profesion mësuese, i kisha bërë djalit të madh disa teste dhe kur shikonte që unë rrihesha barbarisht në sytë e tij, nuk ndjeja dhimbje fizike por më dhimbje shikimi i tij që i dilnin lotët dhe nuk dinte se çfarë të bënte. Aty arrita fundit dhe vendosa t’i jap fund”, tregoi Metaj.

E rritur jetime, ajo thotë se vendosi t’ia lërë kujdestarinë e dy fëmijëve burrit nisur edhe nga pamundësia ekonomike./euronews

 

LEXO TE PLOTE