Connect with Us

“Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat”/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Politikë

“Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat”/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Publikuar

-

Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Krybashkiaku Erion Veliaj ka përmendur sot një vendim të gjykatës, për të hequr rrethimet mbrojtëse anash rrugëve të Tiranës, çka ai e ka quajtur skandaloz dhe të marrë nën lobimin e pronarëve të lokaleve apo lavazheve.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, i cili teksa e quan Veliajn mamluk i Rilindjes, me tone të forta shton se duhet të zbatojë vendimin e gjykatës dhe mos e zgjasë shumë.

“Një gomisteri e një lavazh në Laprakë na paskan arritur të lobojnë një vendim gjykate.- thotë bashibozuku i bashkisë që bën si pronari i Tiranës.

Ejj një gomist e një lavazhier..!!

Po për shëmbjen e Teatrit Kombëtar cili lavazh e cili gomist lobboi?!

LEXO EDHE:  15 vjet LSI, parti e hajdutëve

Bahhh! Fjalë e mashtrim është ky mamluk i Rilindjes!

Zbato mor vendimin e gjykatës e mos e zgjat! Siç nuk guxon askush në Paris e Londër të mos e përflasë gjykatën.

***

Por kam idenë se do ti gjendet një gjykatës edhe këtij bashibozuku, që do dijë ku tja vendosë hekurat… Një gjykatës që e ka vëllain gomist dhe çunin e xhajes lavazhier…

Kështu e kanë ngrënë edhe të tjerë…”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Presidenti Ilir Meta dekreton qeverinë “Rama 3”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar qeverinë Rama 3. Pritet që dekreti të  kalojë në parlamentin e ri për tu votuar nga 140 deputetët.

Presidenti dërgoi më parë një letër në Prokurori, nëpërmjet së cilës kërkoi verifikimin e 16 emrave të propozuar nga kryeministri Edi Rama si ministra.

SPAK dhe prokuroria e Përgjithshme iu përgjigjën duke treguar se asnjë prej ministrave nuk është nën hetim.

Edhe këtë mandat të tretë Rama do të drejtojë qeverinë, si kryeministër. Ndërsa Arben Ahmetaj do të jetë zëvendës kryeministri.

DEKRETI NGA ILIR META

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

PRESIDENTI

D E K R E T

PËR EMËRIMIN E KËSHILLIT TË MINISTRAVE

Në mbështetje të neneve 93, 95 pika 1, 96, 97, 98, dhe 99 të Kushtetutës, pas zhvillimit të zgjedhjeve të përgjithshme për Kuvendin e Republikës së Shqipërisë të datës 25.04.2021, rezultati përfundimtar i të cilave është shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përmes Vendimit nr. 21, datë 13.07.2021, të Komisionit Rregullator, me propozim të Kryeministrit nr. 4281 prot., datë 11.09.2021, si dhe pas administrimit të informacionit prej organeve ligjzbatuese për verifikimin e kandidatëve të propozuar si anëtarë të Këshillit të Ministrave,

D e k r e t o j:

Neni 1

Emërimin e Këshillit të Ministrave me këtë përbërje:

LEXO EDHE:  Ardi Veliu i pakënaqur nga gjykatat/ “Na kanë befasuar shpeshherë me vendimet”

LEXO EDHE:  Veliaj lyen me bojë të kuqe korsitë e biçikletave/ Pedagogu jep alarmin e fortë

1) Zoti Edi Rama- Kryeministër;

2) Zoti Arben Ahmetaj – Zëvendëskryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave;

3) Zonja Olta Xhaçka – Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme;

4) Zoti Niko Peleshi – Ministër i Mbrojtjes;

5) Zoti Bledar Çuçi – Ministër i Brendshëm;6) Zonja Delina Ibrahimaj- Ministër i Financave dhe Ekonomisë;

7) Zonja Belinda Balluku – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë;

8) Zonja Evis Kushi – Ministër i Arsimit dhe Sportit;

9) Zoti Ulsi Manja – Ministër i Drejtësisë;

10) Zonja Elva Margariti – Ministër i Kulturës;

11) Zonja Frida Krifca – Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;

12) Zonja Ogerta Manastirliu – Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale;

13) Zonja Mirela Kumbaro Furxhi – Ministër i Turizmit dhe Mjedisit;

14) Zonja Elisa Spiropali – Ministër i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin;

15) Zonja Edona Bilali – Ministër i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes;

16) Zonja Bora Muzhaqi – Ministër i Shtetit për Rininë dhe Fëmijët;

17) Zonja Milva Ekonomi – Ministër i Shtetit për Standardet e Shërbimeve.

Neni 2

Ky dekret hyn në fuqi menjëherë.

Nr. Dekretit 13213 Tiranë, më 14.09.2021

PRESIDENTI I REPUBLIKËS

ILIR META../ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vizita e lamtumirës së Angela Merkel/ Topi: Mesazh për ata që duan të mbajnë ende postet e tyre

Publikuar

-

Nga

Ish-Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, ka komentuar vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri.

I ftuar në Neës 24, ai theksoi se si një lidere e jashtëzakonshme dha mesazhin me largimin e saj nga posti i kancelares për ata që duan të mbajnë ende pozicionet e tyre.“Ju a kam thënë dhe e kam thënë, politika e vendeve mike nuk ecën me emra. Largojuni emrave. Në çdo kohë ka titullarë institucionesh, faktorë gjeopolitikë, gjeostrategjikë. Bota ecën pa emocione, me vizion shumë largpamës.

Njerëzit janë shumë të rëndësishëm. Është një linjë institucionale. Ka shumë aktorë, aktorë që kanë qenë, janë dhe do të vijnë. Kur kemi shembullin elokuent të znj.Merkel. Një lidere e jashtëzakonshme me mbështetje të jashtëzakonshme, hipotekë të jashtëzakonshme vjen dhe largohet. Ky është shembull i qartë për personazhe të tjerë që kërkojnë të qëndrojnë në pozicione që kanë pasur”, theksoi Topi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtrirja e dorës ndaj opozitës/ Topi: Rama ta demonstrojë me vepra jo me fjalë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish presidenti Bamir Topi ka komentuar deklaratat e kryeminsitri Edi Rama, i cili shpesh ka pohuar se PS e ka të shtirë dorën ndaj opozitës për bashkëpunim.

Sipas ish presidentit Topi, është momenti që Rama ta tregojë këtë me vepra, duke dorëzuar disa prej institucioneve.

I ftuar në emisionin “Frontline”, Topi thekson se Shqipëria ka nevojë për disa reforma ku kërkohet prania dhe voat e opozitës.Rama e shtrin dorën por Shqipëria sot ka nevojë të ketë një bashkëqeverisje ekzekutive. Shqipëria ka nevojë për disa refoma ku kërkohet prania dhe vota e opozitës.

Ky është një element i bashkëqeverisjes, unë e quaj kështu.

Në formatin tim si politikan unë do të inkuroja bashkëpunim në parlament. Ka raste ku Rama duhet ta demosntrojë me verpa atë që ka thënë me fjalë. Rama duhet të kuptojë se ka shumë insititucione për të dorëzuar”, shprehet Bamir Topi. / CNA.al

LEXO TE PLOTE