Connect with Us

Ekipet e shpëtimit kërkojnë për të mbijetuar pas vërshimeve në Indi

Bota

Ekipet e shpëtimit kërkojnë për të mbijetuar pas vërshimeve në Indi

Publikuar

-

Ekipet e shpëtimit kërkojnë për të mbijetuar pas vërshimeve në Indi

Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar në zonat e shkatërruara në Indi, si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm.

Dhjetëra mijëra njerëz janë evakuuar nga zonat më të prekura.

Rajonet si Goa dhe Maharashtra, janë prekur më së keqi, dhe shumë persona besohet se janë zhdukur afër qendrës financiare, Mumbai.

Të paktën 136 persona kanë vdekur në Maharashtra, ndërsa në Goa, qindra shtëpi janë dëmtuar.

Shumë faktorë është thënë të kenë ndikuar në vërshime, mirëpo ndryshimet klimatike, të nxitura nga ngrohja globale, besohet se kanë rritur mundësitë për shi ekstrem.

Shirat e rrëmbyeshëm kanë përfshirë edhe Evropën Perëndimore dhe disa pjesë të Kinës, në javët e fundit, ndërkohë Amerika Veriore është përballur me nxehtësi të madhe.

LEXO EDHE:  Italia ende nën alarm nga moti i keq/ Shembet ura në Crotone

Periudha e shirave të rrëmbyeshëm në Indi zgjat nga qershori në shtator, pothuajse çdo vit.

Rrëshqitjet e dheut kësaj here kanë bllokuar rrugë, ndërsa operacionet e shpëtimit përbëhen nga helikopterë, zhytës dhe ekipe të marinës.

Ekspertë për motin kanë thënë se situatë e ngjashme pritet të jetë në këto zona të Indisë, edhe në ditët e ardhshme.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë se është i mërzitur nga humbjet e jetëve.

“Situata në Maharashtra, për shkak të shiut, është duke u vëzhguar me kujdes dhe ndihma do të ofrohet për të prekurit”, ka thënë ai përmes një postimi në Twitter./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Portugalia vaksinon plotësisht 80% të popullsisë

Publikuar

-

Nga

Portugalia ka vaksinuar 80% të popullsisë me dy dozat e vaksinës anti-COVID, sipas të dhënave zyrtare, duke u bërë kështu një nga kombet me shkallën më të lartë të vaksinimit.

Portugalia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë të njëjtën normë të vaksinimeve të plota, shkruan Reuters.Kombi i Evropës Jugore ka vaksinuar rreth 8.2 milion njerëz nga popullsia e cila në total është pak më shumë se 10 milion.

Pothuajse të gjithë të rriturit mbi 65 vjeç dhe gjysma e të rinjve të moshës 12-17 vjeç tani janë vaksinuar plotësisht, ndërkohë që të gjithë ata mbi moshën 12 vjeç kanë të drejtë të marrin vaksinën në Portugali./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë/ Ja sa viktima janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shtatë viktima nga koronavirusi u konfirmuan të martën në Kosovë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Në raportin e saj ditor bëhet e ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 173 raste të të infektuarve.

Rastet e reja pozitive rezultuan pas testimit të 5,095 mostrave.

Bazuar në testet e kryera i bie që pozitiviteti i rasteve të jetë 3.39 për qind.

LEXO EDHE:  Katër të vrarë në Velipojë/ Klodiana Lala tregon detaje nga ngjarja

LEXO EDHE:  Rriten frikshëm shifrat e të infektuarve/ Mbi 450 raste të reja në 24 orë, ja sa kanë humbur jetënMinistria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 1,434 pacientë nga koronavirusi.

Aktualisht, raste aktive janë 7,635.

Deri të martën, në Kosovë janë dhënë mbi 1.1 milion vaksina, ndërsa mbi 453,000 qytetarë janë vaksinuar plotësisht./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Berlusconi: SHBA nuk e ruan dot më rendin botëror/ Europa duhet të ketë autonomi

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Bashkimi Europian duhet të ketë një politikë të jashtme të veten, pavarësisht aleancës me Shtetet e Bashkuara. Kështu thotë ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, gjatë një takimi virtual të Partive Popullore Europiane.

Sipas liderit të “Forca Italia”, Europa sot është një domosdoshmëri. “Në sfidat e mëdha planetare do të kemi mundësi të ruajmë interesat tona vetëm nëse jemi të bashkuar. Shtetet e Bashkuara nuk janë më në gjendje që të ruajnë rendin botëror”, tha Berlusconi.“Përvoja e dhimbshme e Afganistanit konfirmoi në mënyrë dramatike dy aspekte gjithnjë e më të dukshme të shekullit XXI. I pari është që Shtetet e Bashkuara mbeten miq dhe aleatë thelbësor, por nuk janë më në gjendje të garantojnë të vetëm rendin liberal botëror. Aspekti i dytë është që Europa, deri kur të mos ketë një politikë të jashtme të bashkuar, të mbështetur nga një instrument ushtarak europian i fortë, nuk do të jetë në gjendje të kryejë rolin e vet autonom”, shkruan A2 Cnn.

LEXO EDHE:  Katër të vrarë në Velipojë/ Klodiana Lala tregon detaje nga ngjarja

LEXO EDHE:  Çfarë dimë për variantin e mbiquajtur "mutant i dyfishtë" në Indi?

Berlusconi shtoi gjithashtu se e ardhmja e Europës duhet të bazohet në parimet e njerëzve që e bën të madh kontinentin në të shkuarën, si personazhet kryesorë të viteve të pasluftës (L2B) Adenauer, Schumann, De Gasperi, etj.

LEXO TE PLOTE