Connect with Us

5 shenjat që tregojnë se je një perfeksionist toksik

Life Style

5 shenjat që tregojnë se je një perfeksionist toksik

Publikuar

-

Të jesh perfeksionist shpesh mund të konsiderohet si një atribut pozitiv. Një person mund ta përshkruajë veten si me standarde të larta, duke u përpjekur për përsosmëri dhe duke qenë i zellshëm.

Por në fakt, ekzistojnë 2 lloje perfeksionistësh – pozitivë dhe negativë. Perfeksionistët pozitivë janë të orientuar drejt arritjeve dhe duan të kenë sukses ndërsa perfeksionistët negativë janë të orientuar drejt dështimit dhe nuk duan të humbin.

Identifikimi i këtyre shenjave në veten tonë dhe të tjerët mund të ndihmojë në lehtësimin e kritikut tonë të brendshëm dhe mund të përmirësojë jetën tonë.

Më poshtë do të gjeni 5 shenjat që tregojnë se ju jeni një perfeksionist toksik

Këmbëngulni që gjithçka është perfekte kur në të vërtetë nuk është

Sado që përpiqemi të mos shqetësohemi për atë që mendojnë të tjerët, ndonjëherë nuk mund të mos jemi të vetëdijshëm për  gjykimin nga njerëzit e tjerë. Për dikë që shfaq perfeksionizëm toksik, kjo thirret deri në maksimum. Ata duan që të tjerët t’i shohin ata si të patëmetë dhe ata duan që të tjerëve t’u duket pa mundim.

Zvarritja dhe shmangia e sfidave

Ata i bëjnë një presion të madh vetes, duke e bërë frikën e dështimit të rritet në një pikë ku është e pamundur të fillosh diçka pa parë të gjitha mënyrat se si mund të dështojë.

LEXO EDHE:  6 shenjat e qarta se ish i dashuri ju dëshiron përsëri

Kjo bën që ata të  bllokohen për shkak të pritjeve të tyre për pasoja negative, kështu që ata ndonjëherë mund të shmangin një projekt plotësisht.

Mospranimi i gabimeve

Ne mësojmë nga gabimet tona, duke pranuar se ka gjëra që nuk mund t’i parashikojmë. Kur lindin probleme, ne e shohim atë si një mundësi për të mësuar dhe përmirësuar. Një  perfeksionist ekstrem ka frikë të bëjë një gabim, nëse e bën, ata nuk e falin veten për këtë. Ata e kritikojnë veten për gabimin dhe stresin e tyre mbi rezultatin, duke i bërë ata të ndihen të papërshtatshëm.

Mospranimi ose festimi i sukseseve

Ata nuk i pranojnë fitoret e tyre ose nuk ndiejnë gëzim dhe kënaqësi nga përfundimi i qëllimit të tyre. Ata besojnë se mund të kishin bërë më mirë, të përqendroheshin te të metat dhe të zbulonin një problem edhe kur të kishin arritur rezultatet e synuara.

Të qënit shumë kritik ndaj të tjerëve

Ne të gjithë jemi të aftë të kritikojmë të tjerët, por një perfeksionist toksik mund të shkatërrojë të tjerët për ta bërë veten të ndihen më mirë dhe për të ngritur veten, gjë që mund të bëjë që kolegët dhe miqtë të shmangin qëndrimin pranë tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Life Style

FOTOT-Nuk heq vetullat dhe mustaqet/ 31 vjeçarja: Ndihem komode

Publikuar

-

Nga

Eldina Jaganjac është një vajzë 31 vjeçare që jeton në Danimarkë dhe që u bë e famshme dhe virale për shkak se ajo publikonte foto në rrjetet sociale ku tregon se nuk heq as vetullat dhe as qimet në pjesën e sipërme të buzës.

E ftuar në Ftesë në 5, Eldina shprehet se kjo gjë e ka bërë të ndihet komode dhe ka hequr nga vetja lodhjen dhe bezdisjen që do procesi i depilimit të qimeve në fytyrë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 17 nëntor 2020

LEXO EDHE:  Rrëfimi i Bebe Rexhës: Kam frikë nga…

Gjithashtu Eldina tregon se është lodhur nga fakti që për këtë arsye pamja e saj quhet “skandaloze” dhe se komentet më negative i merr nga meshkujt.Komentet negative i marr kryesisht nga burra, të cilët më shkruajnë se do të preferonin që të të hiqja vetullat dhe mustaqet.

Për mua nuk është ndonjë ndryshim radikal. Mendoj se nëse burrat nuk duhet të depilohen pse duhet ta bëj unë”, shprehet Eldina./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

U rikthyen pas 20 vitesh tek njëri-tjetri/ Ben Affleck flet për herë të parë pas lidhjes me Jennifer Lopez

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Jennifer Lopez dhe Ben Affleck çmendën fansat e tyre në të gjithë botën, kur vendosn që  pas pothuajse du dekada të riktheheshin sërish tek njëri-tjetri.

Pas ndarjes nga Alex Rodriguez, Lopez e gjeti ngushëllimin tek ish partneri i saj Ben Affleck, me të cilin po shijon ditët e bukura të dashurisë.

Dalja e parë publike e tyre si çift ishte në Festivalin e Filmit në Venezia, ku dukeshin mjaft të lumtur së bashku.Për herë të parë pas kaq kohësh pas rikthimit, aktori ka folur publikisht për Lopez.

LEXO EDHE:  Kylie korr sukses/ Vjen shkëlqyesi i ri

LEXO EDHE:  Admirim apo zili/ Këto janë shenjat e horoskopit që vetëm imitojnë

Unë jam i mahnitur nga ndikimi i Jennifer në botë. Më së shumti, si artist, unë mund të bëj filma që mund të ndikojnë te disa njerëz. Jennifer ka frymëzuar një grup masiv njerëzish që ndiejnë se i përkasin këtij vendi. Ky është një efekt që pak njerëz kanë pasur gjatë historisë, disa nuk do t’i njoh kurrë ndërsa një prej tyre mund ta kem pranë dhe ta admiroj me respekt”, është shprehur ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk rrinë dot pa njëri-tjetrin/ Ish konkurrenti i “Përputhen” bashkohet sërisht me të dashurën

Publikuar

-

Nga

cna lajme showbizz

Mardhënia e ish konkurrentit të “Përputhen” Arsimit me 21 vjeçaren Pranvera u përfol gjatë në media. Pas një kohë bashkë, çifti u nda dhe pas një shkëputje duket se janë rikthyer përsëri bashkë.

Ka qënë partnerja e tij ajo që më anën e një postimi në Instastory, e ka bërë sërisht publike lidhjen e tyre. Ajo ka postuar një foto ulur pranë tij dhe ka shkruar “përgjithmonë”.

Jo vetëm kaq, por ajo ka postuar edhe një foto me unazë në gisht dhe shumë supozojnë se mardhënia e tyre ka arritur në atë pikë që Arsimi i ka propozuar Pranverës martesë.

LEXO EDHE:  Rrëfimi i Bebe Rexhës: Kam frikë nga…

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 maj 2021Megjithatë ende nuk ka një konfirmim publik lidhur me këtë çështje.

Kujtojmë se Arsim Abduli u përfol shumë për mardhënien e tij me Anën, ish konkurenten e “Përputhen”. Madje ai doli edhe nga emisioni për të vazhduar më tej njohjen e tyre. Por çifti u nda pas një romance të shkurtër dhe tani Arsimi duket se është i fokusuar tek partnerja e re./CAN.al

 

LEXO TE PLOTE