Connect with Us

Plas në PD/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar “masakrojnë” Xhaferrin: Nuk ta harrojmë 1997-ën

Politikë

Plas në PD/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar “masakrojnë” Xhaferrin: Nuk ta harrojmë 1997-ën

Publikuar

-

Lista e re e antarëve të Këshillit Kombëtar të PD ka ngjallur reaksion në të gjithë vendin, por duket se Durrësi është viktima më e madhe e pakënaqësisë.

Bulevardionline, duke iu referuar disa burimeve pranë Xhaferrajt , shkruan se të parët që kanë sulmuar atë kanë qenë emra të njohur të PD në Durrës.

Përjashto Osman Stafën që ka kaluar situatë të rëndë në këtë degë edhe nga Xhaferri dhe zgjedhjen e ka parë si një lloj rehabilitimi të tjerët kanë shpërthyer në masë.

“Peng i humbesve në Durrës”, i ka quajtur Sh. Fortuzi, ndërsa gjerat kanë shkuar më keq nga disa kryetarë grupseksionesh.

N. Golja, një emër i njohur i PD dhe funksionar i saj ka qenë më i ashpri. Ai së bashku me tjerë kanë sulmuar ashpër Xhaferrajn: “O bo m… dje ke grupi kryetareve. E kanë bo Fredin për një lek, ndërsa ky i fundit nisur nga një postim që është bërë për të zgjedhurit ka marrë urdhër nga Basha të përjashtojë kreun e një grupseksioni”, është shprehur një nga njerëzit e ngushtë të Ferdinand Xhaferrajt për Bulevard.

LEXO EDHE:  I dënuar për përdhunim/ Përse nuk shkarkohet Elvis Rroshi?

Ndërkohë të pakënaqurit i kanë kujtuar Xhaferrit kontributin e tij në shkatërrimin e PD duke i kujtuar vitet 1997, 2003 dhe 2021.

Burimi thotë se rëndimi i situatës ka ndodhur pasi lista është marrë vesh nga media dhe për këtë janë zënë: “Se edhe listën e kanë marrë vesh nga gazetat. Neritan Golja me 4 kryetarë kanë qenë më agresivët, ndërkohë mësohet se me urdhër të Bashës, Aljon Manen Xhaferri e pezulloi nga detyra partiake kryetar grupseksioni.”

Arsyeja duket se ka qenë, sipas burimeve, nxjerrja një foto e Bashës me të tjerë në fcb si montazh (foto e botuar).

Nuk ka munguar as ironia dhe tallja nga komentuesit ndërsa dicitura ishte: Sigurisht që pas atij fjalimi drithërues, ⭐ stari i kuvendit është Edi …!!”

Burimet i thanë gazetës se të sharat kanë qenë në një leksik të pasur, duke mos kursyer asgjë.

Shumë demokratë në Durrës po ironizojnë kuvendin e PD me mobilizimin e saj për t’u vetshkatërruar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deputeti 300 votash nuk heq dorë nga çmenduritë/ Çudit Petrit Vasili, i dështuari i LSI

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti 300 votësh, Petrit Vasili, ka kërkuar që të zbardhet masakra zgjedhore.

Kjo deklaratë e tij çudit të madh dhe të vogël, pasi me 300 vota, s’ka Ligj, Kod Zgjedhor dhe Prokurori që ti bëjë derman.

Ishte vullneti i qytetarëve për ta lënë jashtë dyerve të Kuvendit Petrit Vasilin dhe dëshira e Monika Kryemadhit për të futur në Kuvend një deputet që qytetarët nuk e kanë votuar.

Në këmbim Vasili bën megafonin e Kryemadhit, duke qenë se kjo e fundit pas zgjedhjeve të 25 Prillit, qëndroi larg mediave, duke mos komentuar asnjë rrethanë politikë.Sot në një intervistë Euronews Albania Petrit Vasili tha se nuk do të ketë marrëveshje tjetër me maxhorancën për ndryshimet kushtetuese.

Ndryshime kushtetuese kërkojnë edhe kompromisin dhe votimin nga ana e Rilindjes. Për të vajtur dhe ndërtuar kompromise të tilla, pa zbardhur këto përgjegjësi shumë të rënda që janë masakrimi i zgjedhjeve, reforma në drejtësi dhe çështjet e shkatërrimit ekonomik, nuk mund të shkojmë për një arsye shumë të thjeshtë sepse ne kemi bërë një sprovë shumë të madhe në 5 qershor”, tha ai.

LEXO EDHE:  Niko Peleshi: PD e mundim në fushë jo në stol

LEXO EDHE:  Foto- Ervin Salianji nuk ndalet/ Rrezikon jetën e qindra banorëve në qarkun e Korçës

Ai nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes të Euroneës Albania për mundësitë e krijimit një grupi parlamentar, por theksoi se nuk ka kohë për të humbur me asnjë burokraci parlamentare.

Misioni i vetëm i parlamentit të Shqipërisë është që të nxjerrë në foltoren e parlamentit të vërteta të mëdha që janë fshehur”, u shpreh Vasili, teksa shtoi se do të përdorin të gjithë format për të bërë opozitë, përfshirë edhe protestat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria e re, një pellg në stanjacion”/ Islami tregon frikën e madhe, “shuplaka” për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami, nuk sheh ndonjë ndryshim në qeverinë e re, të mandatit të tretë socialist, të prezantuar nga Edi Rama disa ditë më parë.

“Unë e shikoj situatën si të një pellgu në stanjacion, të qelbur që ka prej vitit 2013 që është ndotur dhe vijon të ndotet me grabitje, korrupsion, PPP dhe grabitja e votave dhe kjo e ka bërë situatën të pakorrigjueshme”, tha Islami, i ftuar në Ditarin e A2 CNN.

Është një pellg që rrinë bashkë. Këtë radhë ka dhe 2-3 elemente që vijnë nga zhvillimet globale. Të gjithë bashkë kanë një të përbashkët, klientelizmin. Ka një mungesë të qartë të veprimit, janë mediokër”.

Islami i ka dhënë edhe një “shuplakë” të fortë kryeministrit Edi Rama, ndërsa heq një paralele mes qeverisjes shqiptare dhe asaj të Afganistanit.LEXO EDHE:  Foto- Ervin Salianji nuk ndalet/ Rrezikon jetën e qindra banorëve në qarkun e Korçës

LEXO EDHE:  Nga Ben Andoni/ Socialistët pas Ramës, më keq se PD pas Berishës

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, pavarësisht se disa kanë ikur dhe disa janë spostuar, të gjithë i bashkon frika.

“Frika e asaj që ndodhi në Afganistan. Në Afganistan, një sistem i korruptuar dhe i kalbur, i mbështetur dhe nga jashtë, përfundoi me largimin e presidenti Ghani që kishte grumbulluar lekët dhe donte të largohej jashtë dhe me një ushtri që nuk rezistoi.

Dhe pikërisht këta kanë këtë frikë. Ata kanë frikë se ajo që ndodhi në Afganistan mund të ndodhë dhe në Shqipëri. Nëse në Afganistan u deshën disa ditë, regjimi këtu mund të bjerë për disa orë. Këta kanë kohë që kanë frikë, por nuk kishin një shembull dhe ajo që ndodhi në Afganistan bëri që të shtohet frika”.- tha Islami./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk është harem i Bashës”/ Lisandër Hoxha vë përpara Gert Bogdanin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish nënkryetari i FRPD-së Lisandër Hoxha i ka bërë “dush të ftohtë”,  sot anëtarit të kryesisë së PD-së Gert Bogdani.

Gjatë një debati të zhvilluar sot në studion e “Breaking” në Top Neës, Hoxha ka demaskuar Bogdanin, duke i thënë  se PD po fundoset.

Por, sipas  Lisandër Hoxhës, PD rikthehet e turpëruar në Parlament dhe se për këtë përgjegjësi, mban Basha.Të sillet si sulltani me haremin se do të marrë këtë dhe atë, kë dua unë. Por ne kemi statut. Këto janë lojëra politike që do ta rrudhin. Ka nisur fundi i PD-së, është cikli i fundit dhe përgjegjës është Basha. Ai duhet të tërhiqej dhe të krijonte kushte për një garë të ndershme, e të kishte debate dhe të hapte rrugën për mendimin ndryshe”, është shprehur Hoxha.

LEXO EDHE:  A iku Hajdarmataj për të mos hetuar Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  I dënuar për përdhunim/ Përse nuk shkarkohet Elvis Rroshi?

Nga ana tjetër Bogdani, është përpjekur të mbrojë Bashën, po pa ia dalë përballë deklaratave të Hoxhës.

“Ekipi i Bashës është zgjeruar me njerëz dhe me sekretarë, kjo do të thotë se kemi një parcelim dhe ndarje të përgjegjësive. Them se problemi nuk është Basha. Ta lëmë atë të punojë dhe se ky është ekipi i tij”, është shprehur Bogdani../CNA.al

LEXO TE PLOTE