Connect with Us

Momenti emocionues kur Shqipëria parakalon me flamurin kuqezi në ceremoninë e “Tokyo 2020”

Kombëtare

Momenti emocionues kur Shqipëria parakalon me flamurin kuqezi në ceremoninë e “Tokyo 2020”

Publikuar

-

Ka nisur në Tokio ceremonia hapëse e Lojërave Olimpike. Më shumë se 11,238 atletë nga 204 shtete do të garojnë në 33 sporte dhe 50 disiplina të ndryshme në “Tokio 2020”. Olimpiada do të presë 339 evente, ndërsa gjithçka do të mbyllet më datë 8 gusht.

Ceremonia e hapjes po zhvillohet nën masa të rrepta sigurie për shkak të situatës së krijuar nga pandemia COVID. Përsa i përket Shqipërisë ajo do përfaqësohet me 9 sportistë, ndërsa për herë të parë në histori, shpreson te një medalje. Luiza Gega mban flamurin, ndërsa Briken Calja emrin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

U përplas me Bekim Balajn, zbulohet gjendja shëndetësore e portierit hungarez

Publikuar

-

Nga

Portieri titullar i Hungarisë, Piter Gulashi, i cili mbajti dhe shiritin e kapitenit mbrëmjen e djeshme, luajti vetëm 45 minutat e para të ndeshjes ndaj Shqipërisë në “Elbasan Arena”, pasi pati një përplasje me Bekim Balajn në minutën e 27-të dhe stafi mjekësor mjekësor vendosi të mos e rrezikojë më gjatë.

Gjithsesi pas kontrollit të detajuar për ndonjë problem të mundshëm në kokë apo shpinë, tashmë është konfirmuar se për fat të mirë dëmtimi i Gulasgut ishte i lehtë dhe portieri do të fluturojë nesër drejt Gjermanisë, për t’u vënë në dispozicion të stafit mjekësor të Lajpcig, klubit ku është pjesë prej disa sezonesh.Gardiani 31-vjeçar do të kryejë një tjetër ekzaminim mjekësor, para se të nisë përgatitjet për sfidën e fundjavës, ku Lajpcig do të përballet me Bajernin e Mynihut në “Red Bull Arena”.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

VIDEO/ Asnjë gjuajtje në portë, Shpresat e Alban Bushit për faqe të zezë ndaj Çekisë U-21

Publikuar

-

Nga

Zhgënjim total i Kombëtares Shpresa! Kuqezinjtë e drejtuar nga Alban Bushi, u mposhtën me rezultatin 4-0 nga Çekia U-21 në sfidën e vlefshme për eliminatoret e Europianit. Shqipëria nuk regjistroi asnjë gjuajtje në portën e vendasve, kundrej 15 të çekëve.

Pavarësisht se trajneri Bushi, mori si përforcim Ernest Muçin dhe mbrojtësin Mitaj, kuqezinjtë ishin shumë larg pritshmërive, duke mos treguar asgjë në fushën e lojës. Vlen të theksohet fakti se dy golat e para u pësuan si pasojë e 2 gabimeve amatore të portierit Aliaj.

Pjesë e parë skandaloze ishte me të vërtetë skandaloze, ku u pësuan 3 gola. Edhe në fragmentin e dytë të lojës, Shqipëria, nuk tregoi thuajse asgjë, duke e mbyllur ndeshjen me 10 lojtarë, pas daljes me karton të kuq të Mitajt, në minutën e 71-të.

Kombëtarja Shpresa ndodhet në Grupin G në këto kualifikuese së bashku me Kosovën, Çekinë, Anglinë, Slloveninë e Andorrën. Në përballjen e parë  ndaj Andorrës Shqipëria fitoi 0-3 ndaj Andorrës.

FT: ÇEKI U-21 – SHQIPËRI U-21 4-0

Ostrak 6′, Fila 13′, Danek 35′, Sulç 83′

KOMENTI LIVE: 

Mbyllet takimi.

84′ GOL ÇEKIA 4-0/ Vendasit shënojnë edhe të katërtin, me anë të futbollistit Sulç, i cili me një goditje të saktë brenda zonës e dërgon topin në cepin e portës. 

 71′ Shqipëria mbetet me 10 lojtarë, Mitaj ndëshkohet me karton të dytë të verdhë. Vlen të theksohet se Mitaj ishte i grumbulluar me Kombëtaren A, teksa së bashku me Muçin, iu bashkuan si përforcime të rëndësishme Shpresave të Bushit.

 

32′ GOL ÇEKIA 3-0/ Paraqitje katastrofike e Shpresave të Alban Bushit, vendasit realizojnë edhe golin tretë me anë të Danek. Mbrojtje inekzistente, çekët bëjnë çfarë të duan në zonën e Shqipërisë. 

 

13′ GOL ÇEKIA 2-0/ Tjetër gabim i portierit Alia, vendasit shënojnë edhe golin e dytë me anë të futbollistit Fila. 

6′ GOL ÇEKIA 1-0/ Gafë e pafalshme e portierit Alia, i cili iu fal një gol vendasve. Ostrak me portën e boshatisur e kishte shumë të lehtë ta dërgonte topin në rrjetë. 

 

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kuqezinjtë nisin përgatitjet për San Marinon, ja mungesat dhe rikthimet

Publikuar

-

Nga

Festa e fitores ndaj Hungarisë ka përfunduar shpejt për Kombëtaren Shqiptare, që ka zbarkuar në rezidencën e saj në kompleksin “Tropikal” në Durrës, për të nisur përgatitjen për sfidën e radhës eliminatore, atë ndaj San Marinos të mërkurën.

Trajneri Reja ka ndarë grupin në dy pjesë, duke rezervuar një ngarkesë më të lehtë për futbollistët që luajtën dje ndaj Hungarisë, ndërsa sulmuesi Sokol Cikalleshi vijoi të stërvitet i diferencuar, për shkak të një problemi në gju.

Për sfidën ndaj San Marinos janë konfirmuar mungesat e Klaus Gjasulës për shkak pezullimi dhe atyre të Amir Abrashit, Lorenc Trashit e Sokol Cikalleshit për shkak dëmtimi, ndonëse për këtë të fundit ka ende një dritare shprese.Ndërkohë lajm i mirë është rikthimi i Elseid Hysajt, Keidi Bares dhe Rey Manajt, të cilët shlyen pezullimin për shkak kartonësh dhe do të jenë në dispozicion të Rejës për ta nisur nga minuta e parë përballjen me San Marinon.

Kuqezinjtë kanë grumbulluar 9 pikë pas 5 ndeshjesh eliminatore dhe pozicionohen në vendin e tretë, ndërsa të mërkurën në mbrëmje do të kërkojnë një tjetër sukses ndaj San Marinos për të mbajtur gjallë ëndrrën për një vend në Kupën e Botës Katar 2022.

LEXO TE PLOTE