Connect with Us

Ministria e Arsimit sqaron mësuesit/ Jo të detyruar të vaksinohen për shtatorin

Sociale

Ministria e Arsimit sqaron mësuesit/ Jo të detyruar të vaksinohen për shtatorin

Publikuar

-

Ministria e Arsimit sqaron mësuesit/ Jo të detyruar të vaksinohen për shtatorin

Ministria e Arsimit thotë se mësuesit nuk do të jenë të detyruar për t’u vaksinuar kundër COVID-19.

Mësuesve në disa shkolla të Tiranës iu është dërguar një mesazh nga Zyra Vendore Arsimore ku iu thuhet se muajin shtator 2021 i gjithë stafi arsimor duhet të jetë i vaksinuar.

Të gjendur përballë këtij mesazhi mësuesit janë ndjerë të detyruar për t’u vaksinuar, ndonëse injektimi i vaksinës kundër COVID-19 në Shqipëri nuk është i detyrueshëm.

Ministria e Arsimit pyetur nga Euronews Albania thotë se ky mesazh është keqinterpretuar nga personat që e kanë dërguar në shkolla, pasi asnjë mësues nuk është i detyruar të vaksinohet.

LEXO EDHE:  Intervista/ Ivan Krastev: Nga se po nxitet populizmi, dhe ku dallon nacionalizmi i krizës së emigrantëve nga ai i Covid-19

Vaksinimi i mësuesve nisi me 13 mars me AstraZeneca. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë janë vaksinuar mbi 40 mijë pedagogë, mësues dhe edukatorë.

Për shkak se në atë periudhë pati dyshime mbi efekte anësore që mund  të sillte kjo vaksinë, shumë mësues hezituan të merrnin dozën.

Në planin Kombëtar të Vaksinimit ndaj COVID-19, qeveria i konsideron mësuesit “punonjës të shërbimeve kritike për shoqërinë” duke e përcaktuar me prioritet vaksinimin e tyre./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Mision human/ Mesazhi i 17 vjeçares nga Pogradeci që ndihmon familjet në nevojë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sarah Aliolli është një vajzë 17 vjeçare nga Pogradeci , që jeton në SHBA dhe misioni i saj human këtë herë ishte të ndihmonte fëmijët që do të nisin vitin e ri shkollor.

Ajo ka grumbulluar 200 çanta dhe pajisje shkollore për fëmijët në nevojë rrethin e Pogradecit.

Nisma e saj, erdhi në periudhën kur e gjithë bota u izolua për shkak të Covid 19.

Duke parë vuajtjen e familjeve dhe fëmijëve në nevojë, Sarah vendosi të kontribuonte duke sjellë buzëqeshje dhe dashuri tek ata.

Gjithashtu ajo përcejll një mesazh mjaft të rëndësishëm.

Studimi dhe shkolla është diçka themeltare që duhet tu garantohet dhe sigurohet të gjithë fëmijëve. Shkolla na hap sytë, na zgjeron horizontin na jep njohuri në të gjitha aspektet e jetës në vendin tonë dhe në të gjithë botën”, shkruan ajo ndër të tjera në mesazhin e saj.

Mesazhi i plotë i Sarah Aliolli

Pershendetje,

Kur ne mendojmë pse arsimi është kaq i rëndësishëm për ne, ne mendojmë për mundësitë e pafundme që arsimi krijon për shoqërinë dhe botën tonë. Ndërsa jemi më të arsimuar, ne jemi në gjendje të sjellim ndryshime pozitive dhe t’u shërbejmë atyre përreth nesh.

Unë jam Sarah Aliolli, një 17 vjeçare nga California e Jugut dhe unë jam themeluesja e Backpacks and Beyond. Vendosa të krijoj Backpacks and Beyond gjatë kohës kur Covid-19 filloi të prekë gjithë botën, e cila la shumë njerëz, familje dhe studentë të ndiheshin të pasigurtë dhe të pashpresë. Kjo gjëndje pasigurie më bëri të mendoj dhe të ndihmoj që të bëja një ndryshim pozitiv gjatë kësaj kohe të vështirë. Unë po shikoja se si virusi vështirësoi jetën e shumë njerëzëve në komunitetin tim dhe ne vecanti vështirësija ishte më e madhe për fëmijët e ciklit të ulët shkollor. Në këto momente vendosa që unë të ndihmoj dhe sjell sadopak buzeqeshje dhe dashuri për edukimin shkollor brenda mundësive të mija në disa fëmijë që një ditë do jenë e ardhmja e Shqipërisë. Kultura shqiptare ka qenë një pjesë e jetës time për sa kohë që mua më kujtohet dhe pergjithmonë do ngelet e tillë në zemrën time.Prindërit e mi janë nga rethi i Korcës, pikërisht babi nga fshati Burimas dhe mami nga fshati Zëmblak. Kjo është arsyeja pse unë themelova Backpacks and Beyond: për të bërë një ndikim në një vend që ka pasur një rol te madh në ajo që jam sot.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid drejt normalizimit/ Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u regjistruan

LEXO EDHE:  “Një tragjedi në 12 muaj”/ Erion Dasho: Këto data shënojnë fillimin dhe mbarimin e COVID-it në Shqipëri

Ne fillim te vitit 2020, Backpacks and Beyond premtoi dhe mori nje angazhim te punoje per te ndihmuar sado pak brezin e ri ne Shqiperi te shperndaje dashurine per studimet, shkollen dhe edukaten. Me kembengulje dhe pune, me ndihmen dhe perkrahjen nga shume persona u be e mundshme te dhuronim 150 canta dhe materiale shkollore ne Vjeshten e vitit 2020. Këtë vit, ne kemi punuar me Entela Gusho, Manol Gazi, Kleanda Cami, dhe shumë donatorë për të qenë në gjendje të arrijmë qëllimin tonë për të siguruar çanta shpine dhe pajisje shkollore për 200 fëmijë për vitin e ardhshëm shkollor.

Studimi dhe shkolla eshte dicka themeltare qe duhet tu garantohet dhe sigurohet te gjithe femijeve. Shkolla na hap syte, na zgjeron horizontin na jep njohuri ne te gjitha aspektet e jetes ne vendin tone dhe ne te gjithe boten. Backpack and Beyond i vlereson shume studimet the shkollen dhe kemi nje deshire te madhe te ndihmojme sado pak ne kete drejtim, keto jane hapat tona te para te vogla per ta bere kete mision realitet.

Ne realizimin e këtij qëllimi kanë ndihmuar shume njerëz të cilët duhet ti falenderojmë dhe tu jemi shumë mirënjohes, duke filluar nga familja ime, te afërmit, shokët dhe gjithkush që dhuroi lek apo kohën!

Qyteti dhe rethi i Pogradecit nuk do te ishte aq i bukur pa ata njerez te mbrekullueshem! Nje falenderim i madh dhe shume i merituar i takon Zonja Entela Gusho qe eshte treguar e pa lodhur edhe kur i dergoja messazhe ne oret e vona te nates ose heret ne mengjes per ndihmen e madhe ne plotesimin e këtij misioni. Zoti Manol Gazi pronari i Hotel 1 Maji ka qene i pa lodhur dhe ka ndihmuar qe ne hapat e para. Familjet ne Pogradec por vecanerisht femijet jane me fat te madh te kene Doktoreshen Pediatre Kleanda Cami e cila eshte e dashur dhe e dedikuar dhe ka patur nje rol te madh ne kete iniciative. Si përfundim, unë dëshiroja ti përgjigjeni pyetjes vijuese, pse është i rëndësishëm arsimi për ju?

Sarah Aliolli

Backpacks and Beyond

Instagram @sarahaliolli

Instagram @backpacksandbeyond…../ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Braktisen” universitetet në Shqipëri/ Studentët ikin jashtë vendit, zbardhen shifrat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Arsimi shihet si një mënyrë për të ndryshuar të ardhmen. Në Shqipëri e drejta e arsimimit është e garantuar me Kushtetutë, për të gjithë shtetasit pa asnjë lloj dallimi.

Në fillim të vitit shkollor 2020-21, 82,8 % e të gjithë fëmijëve dhe studentëve të moshës shkollore u regjistruan në arsim.

Sipas INSTAT, nxënësit e arsimit parauniversitar kanë një ulje të vazhdueshme në numër në të gjithë programet, ulje e cila vitin e fundit arrin 13,0 %, krahasuar me nxënësit e arsimit parauniversitarit 2016-17.

Ulje në numrin e studentëve vihen re edhe në arsimin e lartë, me 12,5 % më pak, krahasuar me vitin 2016-17.

Struktura e nxënësve në arsimin e mesëm nuk ka pësuar ndryshime të ndjeshme ndër vite.

 Një tregues i rëndësishëm në arsim, është raporti i nxënësve ose studentëve për 1000 banorë.

Këto raporte paraqiten në rënie për disa arsye. Një arsye kryesore është që studentët por edhe nxënësit shqiptarë preferojnë të studiojnë jashtë vendit, por ndikon gjithashtu edhe plakja e popullsisë së vendit.

Diplomime në Arsimin e Lartë

Arsimi luan një rol shumë të rëndësishëm në krijimin e kapitalit njerëzor dhe është një nga premisat për zhvillimin ekonomik dhe social të një vendi. Në universitetet shqiptare aplikohen programet e Bolonjës, standard i BE-së për arsimin e lartë. Nga krahasimi i të diplomuarve në arsimin e lartë për katër vitet e fundit, midis fushave të gjera të studimit, rezulton se numri më i madh i tyre i përket fushës së “Biznesit, administrimit dhe ligjit”. Vendin e dytë e zë fusha “Shëndet dhe mirëqenie”, megjithëse numri i të diplomuarve në këtë fushë është afërsisht sa ngjysma e atyre të vendit të parë.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid drejt normalizimit/ Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u regjistruan

LEXO EDHE:  Situata nga Covid drejt normalizimit/ Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u regjistruan

Të diplomuar sipas gjinisë

Në vitin 2020, u diplomuan në arsimin e lartë 32.889 studentë, ku 65,3 % e studentëve të diplomuar janë femra.

Fushat në të cilat janë diplomuar më shumë femrat janë “Arsim” me 82,9 %, ndjekur nga “Arte dhe shkenca humane” me 77,8 % dhe “Shkenca sociale, gazetari dhe  informacion” me 77,1 %.

Fushat në të cilat janë diplomuar më shumë meshkujt janë “Shërbime” me 66,9 %, “Inxhinieri, prodhim dhe ndërtim” me 63,9 % , dhe “Teknologjia e informacionit dhe komunikimit” me 59,1 %./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shiu i Vjeshtës nuk e freskon motin/ Java nis me kthjellime dhe vranësira të pjesshme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Shqipëria vijon të jetë me vranësirave të shpeshta, të cilat do të sjellin shira të pakta në zonat malore dhe pjesërisht në zonën e ulët.

Por, bregdeti do të jetë me mot të kthjellët dhe kalime të pakta vranësirash.

Mbrëmja përmirëson gradualisht motin.Sipas MeteoAlb , temperaturat e ajrit do të bien në mëngjes, po ashtu një rënie të lehtë do të ketë në orët e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 29°C.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid drejt normalizimit/ Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u regjistruan

LEXO EDHE:  Intervista/ Ivan Krastev: Nga se po nxitet populizmi, dhe ku dallon nacionalizmi i krizës së emigrantëve nga ai i Covid-19

Era do të fryejë mesatare deri e fortë duke arritur shpejtësinë 45 km/h nga drejtimi  Perëndimor – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE