Connect with Us

“Kush po e pengon Reformën në Drejtësi”/ Mesazhi i fortë i Yuri Kim

Politikë

“Kush po e pengon Reformën në Drejtësi”/ Mesazhi i fortë i Yuri Kim

Publikuar

-

Ambasadorja Yuri Kim, në kuadër të 5 vjetorit të Reformës në Drejtësi është shprehur se Reforma në Drjetësi nuk ka qenë perfekte por ka dhënë rezulate.

Kim theksoi se tashmë askush nuk do të mund ta ndalë Reformën në Drejtësi dhe se rezultatet po tregojnë se ligji është i barabartë për të mëdhenj e të vegjël.

Është një moment shumë i rëndësishëm. 5 vite më parë u vendos rreth Reformës në Drejtësi. Shumë shqiptarë kanë mbështetur reformën në Drejtësi. Kjo tregon se shqiptarët duan ndryshime themelore.

Reforma nuk ka qenë perfekte por po shohim rezultate. Të gjitha intsitucionet janë funksionale. Edhe SPAK po jep rezultate. Ka patur luftë kundër korrupionit. Janë rrëzuar gjyqtarë. Ligji i barabartë për të mëdhenj dhe të vegjël. Askush nuk është sipër ligjit. Kjo është shpresa e të gjithë shqiptarëve për ta bërë reformën në drejtësi ashtu si duhet dhe për të dhënë shpresë për brezat e ardhshëm. Po luftohet krimi i organizuar që kanë qenë në titujt kryesorë të këtyre ditëve. Shumë kanë dashur që kjo të ndalojë, ta bllokojnë reformën në drejtësi por ne po shohim rezultate. 

Keni bërë një punë të mirë por ka ende për të bërë. SHBA ju mbështet dhe dëshiron që t’iu shohë në vijimësi dhe të tejkaloni pengesat’, u shpreh ndër të tjera Yuri Kim.

Sa i takon korrupsionit në drejtësi, Kim tha se “Ditët e tyre kanë përfunduar, nuk mund të vazhdojnë të vjedhin dhe nuk mund të bëjnë padrejtësi në kurriz të shqiptarëve. Është koha të tregojnë se drejtësia do të mbizotërojë në Shqipëri”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas 30 muajsh mungesë/ Kryemadhi rikthehet në Kuvend

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ditën e sotme opozita është kthyer në Kuvend pas 30 muajsh mungesë. Së bashku me kreun e opozitës Lulzim Basha, në Kuvend është rikthyer edhe kryetarja e LSI , Monika Kryemadhi.Kryemadhi  është e shoqëruar nga nënkryetari i LSI, Petrit Vasili si dhe Erisa Xhixho. Ndryshe nga Basha ajo është pritur në heshtje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mblidhet Kuvendi/ Lulieta Bozo hap seancën e parë të këtij sesioni

Publikuar

-

Nga

Kuvendi i Shqipërisë po zhvillon sot seancën e parë plenare, për këtë legjislaturë.

Sot, 140 deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 Prillit u ulen në sallën e Kuvendit për të shënuar nisjen zyrtarisht të kësaj legjislature.

Siç e përcakton edhe rregullorja e Kuvendit, drejtues i seancës së parë plenare u bë deputetja më e vjetër në moshë, Luljeta Bozo, nga radhët e PS-së.

Në fillim të seancës, në sallën e Kuvendit u vendos himni kombëtar, dhe më pas vijoi me fjalimin e saj deputetja Bozo.Luljeta Bozo, si deputetja më e vjetër në sallën e Kuvendit, ka hapur seancën e parë të legjislaturës së X. Në fjalën e saj, Bozo e vuri theksin te nevoja për të çuar përpara reformat e ndërmarra nga legjislatura e kaluar, ndërsa i bëri thirrje deputetëve që të punojnë për të gjithë qytetarët njësoj, pa parë dallimet politike.

Ndihem e priviligjuar që sot kam nderin e hapjes së legjislaturës së 10-te.

Ndihem e dhe më e emocionuar si grua pasi kjo sallë kurrë më parë nuk ka patur kaq shumë gra në sallën e saj. Kjo legjislaturë do mbahet mend për thyerjen e steriotipeve gjinore dhe forcimin e rolit të gruas në vendimmarrje. Ne kemi marrë një përgejgjësi të madhe për ta çuar Shqipërinë drejt Europës. Ne jemi këtu falë votës së popullit shqiptar. Nismat e marra nga Kuvendi kaluar t’i çojmë më tej. Do kemi sukses nëse mbështetemi dhe marrim në konsideratë mendimet e specialistëve. Mbështetës në këto reforma janë SHBA, aleati ynë më i fuqishëm, BE dhe vendet e rajonit. Votuesit na besuan të çojmë përpara drejtësinë, të zgjidhjes së çështjes së pronave, të zhvillimit të arsimit, shëndetësisë, arsimit. Sot është detyra jonë të punomë të gjithë njësoj pa parë ngjyrat partiake. Të kryejmë me sukses punë e deputetit. Jam e bindur se do të kemi mbështetjen e çdo shqiptari“, tha Bozo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama mund të blejë Lulzim Bashën, por jo PD”/ Berisha me kokën lart në Kuvend

Publikuar

-

Nga

cna lajme poltike

Ish -Kryeministri Sali Berisha ka shkuar sot në Kuvend, ashtu siç kishte paralajmëruar mbrëmë se nuk do të tërhiqej, pavarëisht vendimit të marrë nga Lulzim Basha, kreu i PD, në kundështim me statutin e kësaj partie.

Ish-kryeministri Berisha është  pritur nga deputetët Edi Paloka, Flamur Noka dhe Tritan Shehi dhe nga brohorimat e simpatizantëve të cilët ishin mbledhur para Kuvendit.

LEXO EDHE:  Pandemia e Covid-19/ Meta falenderon vendet e BE: Së bashku do t’ia dalim

LEXO EDHE:  Ambasadori britanik: Një kastë gjyqtarësh të korruptuar po mban peng drejtësinë“Jam këtu, për të prishur pazaret e fëlliqura të Lulzim Bashës me Edi Ramën. Edi Rama mund të blejë e të shesë Lulzim Bashën, por kurrë PD. Aktet prapashpine janë reziluar me Bashën”, ka thënë Berisha , ndërsa po hynte në Kuvend./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE