Connect with Us

Institucionet e reja të drejtësisë të papërgatitura për luftën ndaj korrupsionit

Aktualitet

Institucionet e reja të drejtësisë të papërgatitura për luftën ndaj korrupsionit

Publikuar

-

Institucionet e reja të drejtësisë të papërgatitura për luftën ndaj korrupsionit

“Institucionet e reja të drejtësisë nuk i kanë ende kapacitetet e duhura për të luftuar korrupsionin,” – u shpreh avokati Dorjan Matlija për Euronews Albania, lidhur me reformën në drejtësi.

Ai tha se nisma të tilla japin efekt pozitiv kur bëhen për herë të parë, por fillojnë të zbehen me kohën dhe situata kthehet në gjendjen e mëparshme.

“Nismat për korrupsion nuk zgjidhen vetëm duke ftuar personat që të bëjnë kallëzime, janë të vështira për t’u çuar deri në fund”, u shpreh avokati.

Ai tha se për të provuar rastet e korrupsioneve kërkohet shumë punë, pasi bëhet fjalë për mospërmbushje të rregullta të detyrës që kryhen prej zyrtarëve të ndryshëm, mirëpo jo çdo mospërmbushje e detyrës është shpërdorim i saj në kuptimin penal dhe jo çdo shpërdorim detyre përbën korrupsion.

Sipas avokatit, drejtësia e re ende nuk e ka përgatitur veten mirë për luftën ndaj korrupsionit.

LEXO EDHE:  Skandal dhe nepotizëm në FBI-në shqiptare

“Bëhet fjalë për institucione të sapo krijuara dhe një ngarkesë tepër të madhe të kallëzimeve”, tha z. Matlija.

Ditën e sotme u zhvillua tryeza e zyrtarëve të lartë që shënoi 5-vjetorin e Reformës në Drejtësi, ku u diskutua dhe strategjia e re për vitin 2021-2025./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Varkën e marin dallgët/ Shpëtohet nga mbytja 35-vjeçari në Shëngjin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një 35-vjeçar është shpëtuar nga mbytja ditën e sotme në Shëngjin.

Sipas informacioneve nga policia mjeti lundrues kishte dalë në det dhe si pasojë e dallgëve të mëdha personat që ishin në bord rrezikonin të mbyteshin në grykëderdhjen e lumit Buna.

Si rezultat i operacionit u bë e mundur të shpëtohet 35-vjeçari me inicialet D.P.

Mjeti lundrues ishte nisur nga Shëngjini për në grykëderdhjen e lumit Buna, ku familjarët kanë mundur të zbrisnin, ndërsa 35-vjeçari nuk ka arritur të zbresë, pasi e tërhoqën dallgët duke e përmbysur dhe fundosur mjetin.

LEXO EDHE:  Skandal dhe nepotizëm në FBI-në shqiptare

LEXO EDHE:  Një thirrje publike ambasadores së SHBA-ve, Yuri KimAi u shpëtua dhe u dërgua në spitalin e Shkodrës dhe ndodhet nën kujdes mjekësor, jashtë rrezikut për jetën./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfshihet nga flakët stalla në Lezhë

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Pasditen e sotme ka rënë zjarr në një stallë në afërsi të ‘Urës me Harqe’, në Lezhë.

Mësohet se nga flakët e stallës, zjarri ka kaluar edhe në malin që ndodhet aty pranë.Sipas asaj që raportohet, ende nuk janë bërë të ditura shkaqet e rënies së zjarrit.

Policia ndodhet në vendgjarje për të zbardhur më tej rrethanat e ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Terror në Lezhë-Milot/ 6 persona të armatosur i grabisin makinën luksoze kosovarit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një 27-vjeçar nga Kosova ka rënë viktimë e një grabitjeje të armatosur në aksin Milot-Lezhë.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:00 teksa i riu ishte duke udhëtuar në këtë aks i shoqëruar edhe nga persona të tjerë.

Kanë qenë të paktën 6 grabitës të armatosur me kallashnikovë, në dy makina të pajisura edhe me fenelina, apo drita si të policisë të cilët i janë vënë në ndjekje derisa i kanë bllokuar rrugën.

LEXO EDHE:  Zbardhet raporti i DASH/ Amerikanët kërkojnë goditje të krimit dhe pastrimit të parave

LEXO EDHE:  Një thirrje publike ambasadores së SHBA-ve, Yuri KimNën kërcënimin e armëve, viktima nuk ka bërë rezistencë por i ka dorëzuar grabitësve makinën e tij, tip “Audi Q7” me targa “04-599 FO”.

Ai më pas e ka denoncuar grabitjen në policinë e Lezhës, ndërsa autoritetet kanë nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE