Connect with Us

Droga në portin e Durrësit/ Artan Hoxha: Të kontrollohen të 15 kontejnerët, nëse nuk futen në skaner rrezikon….

Aktualitet

Droga në portin e Durrësit/ Artan Hoxha: Të kontrollohen të 15 kontejnerët, nëse nuk futen në skaner rrezikon….

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një tjetër sasi kokainë është sekuestruar ditën e sotmë në Portin e Durrësit.

Bëhet fjalë për 6.5 kg kokainë e cila ishte fshehur në një kontejner që vinte për llogari të kompanisë “Alba Exotic Fruit”.

Po kësaj kompanie rreth 10 ditë më parë ju sekuestrua një tjetër sasi kokaine prej 11kg e 675 gram.

Një javë më parë gazetari investigativ Artan Hoxha denoncoi dëmtimin e njërit prej kontejnerëve në portin e Durrësit që i përkiste pikërisht kompanisë “Alba Exotic Fruit”, nga ku dyshohet se mund të jetë nxjerrë një sasi kokaine.

Lidhur me këto zhvillime gazetari Artan Hoxha ka reaguar sërish. Ai bën me dije se për llogari të “Alba Exotic Fruit”, kanë mbërritur 15 kontejnerë.

Hoxha ka thënë se pasi u kap sasia prej 11.6 kg kokainë, skanerat kontrolluan 7 kontejnerë nga 15 të kësaj kompania, por kontrolli nuk vijoi për të gjithë. Ai raporton se kontejneri që denoncoi si të dëmtuar dhe prej tij mund të jetë nxjerrë një sasi kokaine, i përkiste 8 kontejnerëve që nuk u futën për kontroll në skaner.

LEXO EDHE:  Procesi i Vetingut/ Hoxha: “Me ç’dëgjoj lumja unë, me ç’shikoj mjera unë”

Ndërkohë sipas Hoxhës sot ka kaluar në skaner kontejneri i radhës, dhe pikërisht sapo ka hyrë është zbuluar sasia e radhës prej 6.5 kg kokainë.

Hoxha shton se autoritetet portuale në Durrës duhet të ushtronin kontroll në të 15 kontejnerët për llogari të kësaj kompania duke llogaritur riskun. Sipas tij kontejnerët rrinë për disa ditë në port, deri në momentin që paraqitet kompania për t’i tërhequr. Por gjatë kohës së pritjes, kontejnerët nuk futen në skaner dhe rrezikon që droga brenda tyre të nxirret siç ndodhi me kontejnerit e denoncuar nga vetë gazetari Hoxha.

Sipas policisë deri më tani janë kontrolluar 10 kontejnerë të kësaj kompanie, ndërsa mbetet ende pa kontroll me skaner 5 të tjerë, që mund të kenë sasi të tjera kokaine.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Secili prej jush ka vendosur tullat e tij në PD”/ Berisha u ‘rrëmben’ zemrat demokratëve në Fier

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kryeministri Sali Berisha është shprehur para demokratëve në Fier se fitorja kërkon bashkëpunim, duke treguar dhe një rast se si një ish komisioner nuk është lejuar të regjistrohet si anëtar në PD, për interesa të Bashës

“Fitorja kërko energjinë tuaj, kërkon bashkëpunimin tonë. Kërkon që ne të bashkohemi.

Më dërgonte një ish komisiner i yni, 20 vite nuk më kanë regjistruar më anëtar të PD, sepse unë kisha qenë komisioner i një deputeti që u përball me zotin Basha.

Shtrirja në këtë mënyrë vetëm na pakëson.

Çdo kontribut, nuk ndertohet mbi kulte dhe ideologjira por mbi vlera.LEXO EDHE:  Droga e kapur në Has/ Klodiana Lala zbulon detaje tronditëse

LEXO EDHE:  Rrëzimi i helikopterit/ Artan Hoxha: E vërteta do zbulohet nga kutia e zezë dhe kamerat

Secili prej jush ka vendos tullat e tij në këtë ndërtësë të PD, pavarësisht se disa mund të jenë zemëruar apo detyruar të largohen, por tullat janë aty, dhe kjo duhet të na bashkojë“, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Forumet do mblidhen”/ Berisha paralajmëron Bashën: Je i shkarkuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në takimin e tij me demokratët në Fier, ish kryeministri Sali Berisha ka komentuar deklaratat e kreut të PD, Lulzim Basha, i cili është shprehur se nuk do të lejojë një kongres anti-amerikan apo grupime anti-amerikane në PD.

Berisha i është përgjigjur duke u shprehur se çdo kryetar që merr vendime që nuk janë në pushtetin e tij, pa pyetur forumet ka përfunduar keq.

Ish kryeministri thekson se forumet do mblidhen dhe Kuvendi i Partisë do vendosë.Në këtë situatë që jemi vota është shpëtimtare. Ne duhet të jemi të barabartë të gjithë dhe duhet të shprehemi të lirë.

Ju e dëgjuat peng kryetarin dje, që tha unë nuk do lejoj një PD anti amerikane. Kryetarit i them një gjë, të gjithë ata që gjatë 30 viteve i kapi frika e forumeve kane përfunduar keq. Prandaj bëhu burrrë, ja ku janë njerëzit që mbajnë mbi supe PD, mos ki frikë.

Lëri ato, forumet do mblidhen Kuvendi i partisë do vendosë. Çdo kryetar që i lejon vetes të marrë vendime që nuk janë pushteti i tij por i forumeve të tjera, është i shkarkuar dhe pozicioni i kalon zëvendëskryetarit ose sekretarit të përgjithshëm”, është shprehur Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i jep mesazhin Bashës: Ik andej nga erdhe, dorëzo mandatin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-kryeministri Sali Berisha i është drejtuar me tone mjaft të forta, kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Gjatë fjalës së tij në takimin me demokratët e Fierit, Berisha i ka drejtuar një mesazh të fortë Lulzim Bashës, duke iu drejtuar me fjalët “Ik andej nga erdhe, dorëzo mandatin”.

Gjithashtu ai iu drejtua me mesazhe të forta demokratëve, ndërsa theksoi “Mos pranoni shkelmimin e PD-së, nga Edi Rama dhe Lulzim Basha”.

LEXO EDHE:  Treni merr para mjetin në Durrës

LEXO EDHE:  Procesi i Vetingut/ Hoxha: “Me ç’dëgjoj lumja unë, me ç’shikoj mjera unë”Ndërsa duke u ndalur në vendimin e Bashës, për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar, Berisha e quajti një akt pabesie.

Basha bëri një akt amoral.

Amerika vlerëson pabesinë? Nuk e vlerëson kurrë. Por le ta vlerësojë kush të dojë. Ne jemi komb i besës”-tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE