Connect with Us

Debutimi që 18-vjeç me kombëtaren dhe klauzola 50 mln euro, rrugëtimi i çmendur i Rei Manajt

La Liga

Debutimi që 18-vjeç me kombëtaren dhe klauzola 50 mln euro, rrugëtimi i çmendur i Rei Manajt

Publikuar

-

Rey Manaj ka qenë në vitrinën e Barçës për javë të tëra, por pas “hat-trick”-ut të tij kundër Nàstic de Tarragona në miqësoren e parë të përgatitjeve parasezonale e ka vendosur veten në një pozicion edhe me komod. Sulmuesi e shfajësoi veten dhe pasi festoi një nga golat e tij u bë gati të dëgjonte zhurmën e tifozëve. Karakteri i tij rebel dhe luftëtar doli në skenë në stadiumin “Johan Cruyff”. Ai mund të konsiderohet një sulmues i keqkuptuar.

Në të gjitha ekipet ku ka qenë, gjithmonë ka shënuar gola, por nuk ka arritur “të hedhë rrënjë”. Manaj u bë një ndërkombëtar absolut me Shqipërinë vetëm 18 vjeç dhe, tani, në moshën 24 vjeç, ka kaluar në shtatë klube të ndryshme të nivelit profesional. Për Rey Manaj gjithçka filloi dhe u katapultua në Itali. Pasi ishte në kategoritë e ulëta me Sampdoria, ai shkoi te Cremonese në Serie C. Vetëm një vit më vonë (2015) tërhoqi vëmendjen e Interit.

Në ekipin e parë zikaltër mezi luajti nëntë ndeshje dhe kështu, në kërkim të minutave, vijoi transferimet: së pari te Pescara dhe më pas te Pisa. Në sezonin 2017-2018 arriti në Spanjë, i huazuar te Granada. Një vit më vonë shkoi tek Albacete. Atje luajti 37 ndeshje dhe shënoi 9 gola. Ai ishte në hijen e Zozulya, por kjo nuk e ndaloi Barçën ta shikonte atë dhe gjatë merkatos dimërore 2020 ta blinte për filialin (ekipin B), në këmbim të 700.000 euro dhe 2 milionë më shumë në formë bonusesh.

Manaj firmosi deri në vitin 2023, teksa në kontratë iu vendos një klauzolë lirimi prej 50 milionë euro. Arritja në klubin katalanas e bëri shqiptarin e parë të përmendur në ekipin e parë të Barçës (Setién e thirri atë në shkurt 2020 kundër Getafe), por e vërteta është se vendi i tij ka qenë gjithmonë te filiali (Barcelona B), ku ka një mesatare prej një goli çdo dy ndeshje.

Ai është një shënues shpërthyes, i fortë dhe luftëtar, edhe pse nuk është konsideruar kurrë për ekipin e parë. Tani Koeman ka më tepër njohuri për shqiptarin. Ka mjaftuar një miqësore në sytë e tij dhe presidentit Laporta për të treguar çfarë është i aftë të bëjë. Në çdo rast, portugezët e Famalicao dhe Cádiz po e ndjekin nga afër, nëse katalanasit e nxjerrin në shitje shqiptarin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Espanjoli nuk reziston dot, Atletiko bën përmbysjen e ‘çmendur’ (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Atletiko Madrid, arriti një fitore dramatike ndaj Espanjolit të Keidi Bares, në sfidën e vlefshme për javës së 4-t të La Ligës. Goli i Lemar në minutën 90+9 i dhuroi 3 pikë të arta kampionëve në fuqi, të cilët e panë veten në disavantazh në minutën e 40-të, pas golit të De Tomas.

Pjesa e parë u mbyll me triumfin 1-0 të Espanjolit, teksa Atletiko përmbysi gjithçka në fragmentin e dytë të lojës. Karrasko fillimisht vendosi baraspeshën në të 79-tën, ndërkohë që goli i Lemar në frymën e fundit vulosi gjithçka.Për sa i përket mesfushorit të Kombëtares, Keidi Bare, ai u aktivizua në minutën e 58-të, duke zënë vendin e Morlanes. Titullar te Atletiko në këtë takim u aktivizua dhe Antuan Grizman, i cili u rikthye pas aventurës me Barcelonën.

LEXO TE PLOTE

La Liga

“Erling Haland do luajë te Real Madridi”

Publikuar

-

Nga

Kristian Vieri ka dhënë një lajm të bujshëm në emisionin e tij “Bobo TV” në rrjetet sociale. Gjatë një bisede me Kasanon, ish-sulmuesi italian thotë se ka informacione të sigurta që Erling Haland do të shkojë te Reali i Madridit.

“Mua më thonë se kjo është e sigurt. Haland do të luajë në Madrid. Nuk e di sa është e vërtetë”, ka thënë “Bobo”. Sigurisht që kjo gjë u komentua menjëherë nga Kasano. “Atëherë Mbape nuk do të shkojë te Reali.Unë mendoj se Haland mund të përfundojë te Bajerni i Mynihut. Drejtuesit janë duke lëvizur për ta marrë sepse është një lojtar fantastik”, ka përfunduar Antonio Kasano.

LEXO TE PLOTE

La Liga

E BUJSHME/ Real Madrid kërkon sulmues, në listë edhe Lewandowski

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm Kylian Mbappe por edhe Robert Lewandowski është në radarët e Real Madrid.

Nëse nuk do arrinë dot të firmosin me yllin francez të Paris Saint Germain duke iu referuar raportimeve të gazetës madrilene AS, Reali do të provojë për të marrë Haaland nga Borusia e Dortmundit, por edhe firma me norvegjezin nuk është e lehtë dhe për këtë arsye në vëmendjen e drejtuesve të Los Blancos ka përfunduar edhe Robert Lewandowski.Edhe pse i ka mbushur tashmë 33-vjeç, polaku i Bayernit është një nga objektivat e Realit.

LEXO TE PLOTE