Connect with Us

“Çfarë çike, mbretëroftë edhe 100 vite në fronin ku është ulur”/ Dua Lipa i lë “mbresa” Edi Ramës

Aktualitet

“Çfarë çike, mbretëroftë edhe 100 vite në fronin ku është ulur”/ Dua Lipa i lë “mbresa” Edi Ramës

Publikuar

-

“Çfarë çike, mbretëroftë edhe 100 vite në fronin ku është ulur”/ Dua Lipa i lë “mbresa” Edi Ramës

Kryeminsitri Edi Rama ka takuar yllin e muzikës botërore, Dua Lipan.

Rama tregon se karriera e saj në muzikë nuk ka nevojë për koment por më shumë mbresa i ka lënë vetë Dua dhe karakteri i saj.

DUA LIPA që ka kapur qiellin e botës muzikore s’ka nevojë për asnjë koment, ndërsa një koment për Duan që pata kënaqësinë të njoh, unë dua ta ndaj me ju.

Uroj që ajo të rrojë e të mbretërojë 100 vjet në fronin ku është ulur, po brenda meje mbeti gjurma e vajzës së mençur, të edukuar e modeste si të ishte askushi, e cila është me siguri krenaria e lumturia e prindërve dhe e krejt familjes së saj, pikërisht sepse çka i takon botës nga ylli i muzikës, nuk ka prekur asnjë fije atë çka u takon atyre nga vajza e tyre. Çfarë çike❤️”, shkruan Rama në postimin e tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

arsimi

Video-Propagada e dështuar Ramës tejkalon kufijtë/ Si po manipulohet realiteti në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Propaganda e kryeministrit Edi Rama nuk njeh kufi. Çdo ditë në rrjetet sociale, Rama reklamon një realitet falso të gënjeshtërt, të montuara këto me profesionalizëm.

Propaganda e tij shkon deri në atë pikë, saqë e konsideron veten si si “mbret” të shqiptarëve si të pazëvendësueshëm.

Edhe sot në rrjete sociale ka shpërndarë një video, ku me madhështi tregon se si është pritur në Akademinë ushtarake në West Point, në Nju Jork.

Ai del në video para studentëve të Akademisë Ushtarake, duke iu dhënë lajmin e mirë se të gjithë do të kenë mundësi për një leje kalimi pa pagesë në mënyrë që t’a përdorin gjatë fundjavës.

“Unë këtu u garantoj kadetëve një leje kalimi pa pagesë për t’u përdorur në ditën e kolombit në fundjavë”, shprehet Rama, ndërsa studentët nuk përmbahen dhe fillojnë brohoritjet dhe përqafimet nga lumturia.Me një pamje sikur drejton edhe Amerikën, ndërkohë që Shqipëria po i rrëshket nën këmbë, tërhiqet nga mikrofoni krenar.

Po i rrëshket nën këmbë, pasi të rinjtë shqiptarë çdo ditë e më shumë po largohen nga vendi, nxënësit e studentët shqiptarë, çdo ditë e më shumë po i braktisin gjimnazet dhe universitetet.

LEXO EDHE:  I ndërpret fjalën të moshuarës/Rama i mbyll gojën drejtorit të Hipotekës: E dhe dorëheqjen?!

LEXO EDHE:  Vendimi i KAS për fletën e votimit/ Ivi Kaso: Lojë politike!

Dhe për më tepër edhe cikli u ulet njeh braktisje të madhe nga viti në vit.

Një pjesë e nxënësve largohen jashtë vendi, ndërsa një pjesë tjetër, nuk kanë mundësi ekonomike edhe pse trumbetohen librat falas.

Sipas publikimit të INSTAT “Diaspora e Shqipërisë në Shifra” numri total i popullatës së larguar nga Shqipëria, një vit më parë, pra në vitin 2020 ishte 1.684.135 individë. Gjithashtu, INSTAT dhe Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) kanë kryer një anketë të migracionit në familje. Në këtë anketë u mblodhën të dhënat për nivelin arsimor dhe statusin e punësimit, në grupin e personave 15 vjeç e sipër, ku rezultoi se mbi 350 mijë persona ishin larguar gjatë viteve 2011-2019. Të dhënat nga anketa kanë treguar se 47% personave me arsim të lartë kanë emigruar.

Shqipëria renditet e para edhe për numrin e studentëve që ndjekin arsimin jashtë vendit, me përkatësisht 18,181 studentë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dy vjet nga zjarri që preku katedralen “Notre-Dame de Paris”/ Zyrtarët francezë japin lajmin e madh

Publikuar

-

Nga

Duket se perpiekjeve për të ringritur “Notre -Dame de Paris” po ju vjen fundi, dy vjet pasi një zjarr shkatërroi pjesën e papafingos si edhe disa orendi të vjetra me shumë vlerë brenda katedrales.

Presidenti Emmanuel Macron, menjëherë pas zjarrit në prillit 2019, tha se katedralja, e cila daton në shekullin e 12 –të, do të rindërtohej dhe më vonë premtoi se do të rihapet për vendasit dhe turistët deri në vitin 2024.

Sipas Reuters, faza restauruese përfshin përforcimin e qemerëvë të dëmtuar nga zjarri, rregullimi i kornizave gjigande dhe ringritja e drurëve në formë harku

LEXO EDHE:  I ndërpret fjalën të moshuarës/Rama i mbyll gojën drejtorit të Hipotekës: E dhe dorëheqjen?!

LEXO EDHE:  Emrat- 81 deputetët e zgjedhur pa u votuar/ Lista e PS, PD dhe LSI

Katedralja do të rikthehet në modelin e saj të mëparshëm, atij të projektuar nga arkitekti Eugene Viollet-le-Duc në mesin e viteve 1800.Puna e restaurimit përfundimtar pritet të fillojë gjatë muajve të ardhshëm pas një procesi zyrtar ku do të zgjidhet kompania ndërtuese.

Kujtojmë se zjarri në Notre Dame shkaktoi tronditje në Francë dhe në mbarë botën.

Qëndra e Parisit po shkatërohej dhe e gjithë skena u pa nga parisianët e përlotur dhe turistët. Të gjithë mëzi presim që katedralës ti kthehet shkëlqimi i dikurshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vlorë, krimi godet përsëri/ Dy makinave iu vihet zjarri

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Dy automjeteve iu është vënë flaka në fshatin Vllahinë të Vlorës.

Ngjarja ka ndodhur gjatë natës dhe sipas Policisë, ende nuk dihet shkaku.Të dhënat paraprake flasin për zjarrvënie të qëllimshme. Raportohet se dy automjetet ishin në pronësi të Tomor Karçanit./CNA.al

LEXO TE PLOTE