Connect with Us

Rreziku nga varianti Delta/ Nëndrejtori i ISHP sqaron situatën, sa e frenon vaksinimi

Shëndeti

Rreziku nga varianti Delta/ Nëndrejtori i ISHP sqaron situatën, sa e frenon vaksinimi

Publikuar

-

Rreziku nga varianti Delta/ Nëndrejtori i ISHP sqaron situatën, sa e frenon vaksinimi

Nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku, ka komentuar situatën më të fundit epidemiologjike në vendin tonë, duke u ndalur tek rreziqet e varianti ‘Delta’ i Koronavirusit.

I ftuar në Fax news Ulqinaku u shpreh se do të ishte pa kuptim të themi se Shqipërisë nuk i kanoset rrezik nga ky variant, që sipas tij është i njëjtë me ato angleze dhe braziliane, ndërsa apeloi për kujdes maksimal ndaj situates.

 “Do të ishte pa kuptim të themi se Shqipëria nuk ka rrezik nga varianti Delta i Koronavirusit. Ky variant është i njëjtë me ato angleze dhe braziliane, ndaj duhet të jemi të vëmendshëm ndaj situatës. Shenjat janë pothuajse të njëjta me variantet e mëparshme. Personat e vaksinuar janë më pak të riskuar të preken nga varianti Delta. Por ajo që e bën këtë virus ndryshe nga të tjerët është vetëm shpejtësia e transmetimit të tij. Akoma nuk ka evidenca që vaksinat e tjera evropiane janë shumë herë më potente sesa vaksinat kineze apo ruse. Që do të thotë se, hospotalizimi është pothuajse njësoj më i ulët për të gjitha vaksinat”, u shpreh ai.

Ndërkohë, duke komentuar masat e marra në vend për parandalimin e virusit në fjalë në kufijtë hyrës dhe dalës me vendet fqinje, por jo vetëm, Ulqinaku u shpreh se asnjëherë nuk ka qenë i mendimit se virusi mund të ndalet në kufi apo dogana, por sipas tij, nevojitet ndërgjegjësim nga qytetarët dhe sa më shumë vaksinim.

LEXO EDHE:  Rritja e numrit të infektimeve me Covid/ Ky shtet merr masa shtrënguese, mbyllen shkolla dhe biznese

“Nuk kam menduar asnjëherë që virusi ndalohet në kufi apo në dogana. Por, më e rëndësishme në këtë moment është sensibilizimi dhe mendoj që ky është një moment i artë për të gjitha vendet që të kryejnë vaksinimet e personave mbi 18 vjeç, ashtu sikurse në vendin tonë, ku në ditët e hapura, kushdo që është mbi 18 vjeç mund të vijë dhe të vaksinohet, pasi është një mundësi e artë për të shmangur variantin Delta. Ne nuk mund të bëhemi pjesë edhe e frenimit ekonomik apo edhe të mbylljes së bizneseve. Situata epidemiologjike është shumë e mirë, shumë e favorshme. Ndaj ne bëjmë shpeshherë thirrje që të vaksinohemi, pasi është e vetmja mënyrë që ne të dalim faqebardhë në vjeshtën apo në dimrin që vjen, pavarësisht transmetueshmërisë tepër të lartë që ka ky variant i ri, por urojmë që të mos bëhemi pjesë e atyre vendeve që kanë probleme të theksuara të sistemit shëndetësor, si pasojë e situatës së krijuar nga variantet e reja të koronavirusit.”, deklaroi në lidhje me këtë çështje, Ulqinaku.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Nuk ndikon në fertilitet”/ Alimehmeti tregon nëse duhet të vaksinohet gratë shtatzënë  

Publikuar

-

Nga

“Nuk janë studiuar efektet afatgjata”/ Alimehmeti kundër vaksinimit të fëmijëve

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë një mesazh për skeptikët që refuzojnë të bëjnë vaksinën, mbi pasojat që ajo mund të ketë në të ardhmen.

Në studion e Report Tv, ai tha se nga studimet e deri tanishme, nuk ka të dhënë që vaksina shkakton probleme për fertilitetin te gratë dhe burrat, e ndërsa e rekomandon marrjen e vaksinës edhe për gratë shtatzëna, por pas muajit të tretë.“Kemi studime mbi Pfizer dhe Astrazeneca. Po t’ia japim grave shtatzënë, nuk ka risk, është studiuar dhe fertiliteti dhe nuk është parë ndonjë problem. Ne e dimë që tre muajt e parë duhet të kemi shumë kujdes, a kemi mundësi ta bëjmë nga muaji 4-5, por nga ana tjetër nëse nuk janë ende shtatzënë, më mirë të vaksinohet tani dhe ta shtyjnë shtatzëninë pas 6 muajsh, se vaksina qëndron 10 orë në trup”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alarmi nga variantet e reja të Covid-19/ Epidemiologu qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Në një kohë që varianti MU ka përhapur frikë se do të përsëritet një skenar i ngjashëm me DELTA,  epidemiologu Ilir Alimehmeti ka “qetësuar” qytetarët, duke thënë se e gjitha është një alarm fals.

Nga studio e Report tv, Alimehmeti  ka dhënë argumente shkencore, ndërsa thekson se 98.1% e rasteve të reja në Europë, pjesë e të cilave është Shqipëria, janë të prekur me Delta.

“Ne po infektohemi me Delta, 98.1% e rasteve të reja janë Delta, MU për momentin duket në alarm flas, sepse në mënyrë paradoksale mbrojtësi jonë është Delta, ai duhet të mbizotërojë Deltën, ndërkohë që është e kundërta, Anglia që e deklaronte në Europë, janë vetëm prej udhëtarë , pra po të kishte MU, do i gjente Anglia”, tha Alimehmeti.

Për shkak të rritjes së rasteve të reja, vendi ynë, si edhe disa shtete në botë, kanë shtrënguar masat anti-COVID, por për Alimehmetin, është e gabuar! Kjo sepse sipas tij, në këtë fazë të pandemisë, nuk duhet t’u jepet më rëndësi rasteve të reja, por shtrimeve në spitale që aktualisht në Shqipëri janë në gjendje stabël. Ai këmbëngulë që masat e reja duhet të bazohen mbi shtrimet në spitale dhe jo rastet e reja.

LEXO EDHE:  Rama dha lajmin e hapjes/ Pipero reagon menjëherë: Jam krenar që isha pjesë e këtij ekipi

LEXO EDHE:  Rama dha lajmin e hapjes/ Pipero reagon menjëherë: Jam krenar që isha pjesë e këtij ekipi“Ne shohim qartë që është i njëjti virus, Delta si këtu në rajon dhe nuk duhet të shohim më rastet e reja, të ruajmë infektimet nuk duhet të shihen më, duhet të shohim rastet e rënda, ne këtu kemi më pak të shtruar. Dhe ditën kur të gjithë të jenë të imunizuar, e dimë që grafiku i personave të shtruar duhet të jetë sa më i ulët, pa i dhënë rëndësi rasteve të reja. Masat e reja të bëhen mbi shtrimet në spitale, dhe jo raste të reja, kështu e ka Gjermania, Anglia, Italia”, tha ai.

Një problematikë është që është hasur jo pak gjatë këtyre muajve, ku vendi ynë është nën “pushtetin” e virusit, është marrja e antibiotikëve nga qytetarët si një masë paraprake.

Alimehmeti tha se ky vendim sjell më shumë pasoja negative nga sa mund ta mendonim.

“74% e qytetarëve kanë marrë antibiotik kot, me parimin do i dal para, por kjo ul forcën imunitare, dhe s’po e lë trupin të bëjë luftën që trupi do e bënte natyrshëm, pjesa tjetër i ka pasur të nevojshme”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A duhet bërë vaksina, nëse ke kaluar Covid-19?/ Epidemiologu sqaron qytetarët

Publikuar

-

Nga

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka deklaruar se vazhdon t’i qendrojë deklaratës së tij, se nuk rekomandon bërjen e vaksinës për personat që kanë kaluar Covid-19.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai u shpreh se ky fakt është vërtetuar edhe përmes një studimi të bërë nga një revistë e njohur.

Sipas Alimehmetit, bëhet fjalë për persona që janë imuno-kompentent, që janë në gjendje të ngrenë një përgjigje imunitare.

Mjeku ka theksuar se ai që e ka kaluar Covid-19 ka më shumë mbrojtje natyrale se ai i vaksinuar,  27-fish ndaj formave të rënda dhe 8-fish më shumë ndaj humbjes së jetës.“E para, na qendron e gjitha kjo që kemi thënë. Në mos gaboj kjo intervistë është bërë në korrik. Ka dal edhe një studim, i cili është përhapur në të gjithë botën sërish, ku përfundimi është më i madh akoma dhe thotë: ‘Imuniteti natyror zgjat shumë më shumë sesa vaksina bën atë efektin që është vaksina Phizer që ata kanë’. Është edhe më i fortë si studim”.

“Në qoftë se ke kaluar një virus nuk kemi asnjë asnjë virus të njohur që të kesh nevojë për vaksinë nga mbrapa, nëse e ke kaluar në mënyrë natyrore. Flasim këtu për persona që janë imuno-kompentent, që janë në gjendje të ngrenë një përgjigje imunitare siç është përgjigja dërrmuese. Patjetër mund të kesh persona të vjetër, me sëmundje dërrmuese që nuk janë në gjendje të mbajnë një përgjigje imunitare. Ndoshta këta mund t’i konsiderojmë.

Pra, ai që e ka kaluar ka më shumë mbrojtje natyrale se ai i vaksinuar. 27-fish ndaj formave të rënda dhe 8-fish më shumë ndaj humbjes së jetës. Këto janë rezultate shumë të forta dhe janë komentuar edhe në revistën “Science” nga shumë epidemiologë, imunologë me emër të botës. Ne imunitetin natyror e kemi shumë më të fuqishëm. Por nga krahu tjetër, mos të mendojmë se kemi ndonjë rrisk, po të bëjmë vaksinën nëse e kemi kaluar Covidin”. 

LEXO TE PLOTE