Connect with Us

“Hedh gurin e fsheh dorën”/ Petro Koçi hesht për skandalin

Politikë

“Hedh gurin e fsheh dorën”/ Petro Koçi hesht për skandalin

Publikuar

-

“Trafikantët po marrin tendera”/ Petro Koçi thirret në SPAK

Një ish-zyrtar i socialistëve, Petro Koçi, i cili dikur themeloi edhe një parti të veten për të “luftuar” kundër PS-së, tashmë është zgjedhur deputet i kësaj force politike në qarkun e Fierit.

Në zgjedhjet e 25 prillit, Petrot Koçi mori mandat deputeti nën siglën e Partisë Socialiste.

Por, ndryshe nga “lufta” që bënte kundër PS, kur kishte partinë e tij PSV 91, tashmë Koçi duket se ka filluar një betejë me përfaqësuesit e strukturave lokale në qarkun ku është zgjedhur deputet.

Disa ditë më parë, në një qëndrim të mbajtur në rrjetet sociale, Petro Koçi foli për një skandal, drejtoi akuza të forta, duke thënë se “krimi kishte shtrirë tentakulat në tëndera”.

Pra, ai foli me tone të ashpra, duke thënë se krimi i organizuar po merrte tendera nga pushteti vendor dhe i kishte shtrirë tentakulat e tij në tendera. Por nuk e përcaktoi ku.

Më pas në një dalje të tij televizive, sqaroi se qëndrimin e tij e kishte për nivelin lokal. Për qarkun e Fierit.(Lexo këtu)

Më pas ai doli me një analizë paraprake për zgjedhjet e 25 prillit, ku foli pa dorashka se si edhe brenda PS pati sabotime ndaj njëri tjetrit.(Lexo këtu)

Ndërkohë, sot deputeti i zgjedhur Petro Koçi, është kontaktuar nga redaksia e CNA.al, ku i kemi kërkuar të sqarojë qëndrimin e tij.

CNA.al kërkonte vetëm një përgjigje nga Petro Koçi “Në cilat bashki ka shtritë tentakulat krimi dhe Kush janë bashkëpunëtorët e tyre që japin tendera?”.

LEXO EDHE:  Vrasje dhe trafik droge/ Kush janë katër “të fortët” e radhës në shënjestrën e OFL-së

Mjaftonte përgjigja e kësaj pyetje, që Koçi të tregonte se denoncimet e tij janë serioze dhe të mbështetura në fakte.

Por, mesa duket deputeti i Ramës, ka zgjedhur të “hedhë gurin dhe të fshehë dorën”, dhe nuk dha asnjë përgjigje, por ka  tentuar të justifikohet.

Vetë Petro Koçi denoncoi publikisht atë që mund të quhet vërtetë një skandal, që krimi të marrë tendera publikë, sikurse pretendon ai, por sot ka zgjedhur të “kyçë gojën”.

Nëse bëhet fjalë vërtetë për një skandal të tillë, sikurse është artikuluar nga vetë ai, përgjegjësit e kanë vendin në SPAK. Por, Petro Koçi duhet të sqarojë të vërtetën, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve. Përgjigje që sot i kërkon çdo shqiptar, çdo taksapagues në këtë vend./CNA.al

“Tentakulat e krimit në tendera”/ E vërteta që fshihet dhe pyetjet që kërkojnë përgjigje nga Petro Koçi

“Të fortët e Metës na morën votat”/ Petro Koçi flet dhe për sabotime brenda PS

Armando Subashi, kurbani i radhës në PS/ Bien këmbanat për arrestimin e tij

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“PS ruan linjat e korrupsionit”/ Kadilli-Ramës: Me të tjerë blen vota dhe me të tjerë qeveris

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-anëtari i Kryesisë në PD, Fatbardh Kadilli, duke komentuar qeverinë e re, “Rama 3”, u shpreh se socialistët vijojnë të ruajnë linjat e korrupsionit.

I ftuar në “Real Story” ai tha se Rama me persona të tjerë qeveris dhe me persona të tjerë blen vota.

Sa i përket emërimit të shumë zonjave në qeveri, Kadilli tha se më këtë do thjesht të krijojë ngjarje.“Për mua është një qeveri që ruan linjat e korrupsionit. Rama ka vetëm një frikë, duket që nuk ka frikë opozitën. Ai do të mbrojë të gjitha çështjet me drejtësinë. Kërkon të krijojë ngjarje duke futur 15 gra në qeveri. Në parti është treguar i kujdesshëm. Të gjitha këto provojnë kryetarokraci. Rama me persona të tjerë blen vota dhe me të tjera qeveris. Lëvizja nga Elbasani në Fier e Ballës u bë sepse vetëm në këtë rast lidhja e një lideri politik me bandat u bë më e ekspozuar.”- tha Kadilli./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Flet Mark Marku/ “Ja pse kandidova dhe më pas hoqa dorë nga mandati i deputetit”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mark Marku ka shpjeguar arsyen pse hoqi dorë nga mandati i deputetit. I ftuar në emisionin Opinion me Blendi Fevziun, Marku u shpreh se e dha dorëheqjen me bindje absolute.

Unë vendosa sepse, e para nuk e doja, por e kam bërë me bindje absolute. Unë nuk bëj asgjë pa bindje”, tha Marku.Ndërsa arsyen pse kandidoi në zgjedhje, Marku tha se nuk ka qenë çështje pushteti, por e ka bërë si akt angazhimi intelektual.

LEXO EDHE:  Skandali në Butrint/ Vokshi: Prokuroria të nisë hetimet

LEXO EDHE:  Ligji i ri për pjesëmarrjen në tendera/ Kush përjashtohet, zgjerohen kategoritë dhe kushtet ndëshkuese

Pas kërkesave të shumta nga zoti Basha, u angazhova sepse realisht mendova se është e dosmosdoshme. Do më ngelej merak. Çështja e pushtetit për mua ishte shumë problem, sepse të jep kosto, se unë e kam provuar njëherë dhe në mënyrë absolute nuk kam pasur asnjë prapavijë pushteti e kam bërë si akt angazhimi intelektual”, u shpreh Mark Marku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha “shuplakë” Bashës/ “Opozita në pikën më kritike”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeminsitri Sali Berisha është shprehur se opozita është në pikën më kritike të saj.

I ftuar në emisinin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha tha se gabimi i opozitës është që të gjitha palët edhe kryetari edhe kundërshtarët e kryetarit ranë dakord të hapnin fushatën elektorale.

Gjithashtu, theksoi se opozita po e nis jetën paralamentare me një mandat të tretë të humbur si dhe me 60 mijë vota më pak se në 2013.

Berisha nënvizon se gabimi i kreut të PD, Lulzim Basha është se u bë pjesë e zgjedhjeve pasi u publikuan një milion të dhënat e qytetarëve.Opozita është në ditën më kritike që nga themelimi. Shqipëria është në gjendje kritike. Unë e kam shprehur kundërshtinë time për hapjen e fushatës brenda PD.

Unë gjykoja etike evidentimin e masakrës zgjedhore dhe pastaj analizën. Se unë nuk them që PD nuk kishte përgjegjësitë e veta për rezultatin.

Ajo që ishte e çuditshme, është që të gjitha palët edhe kryetari edhe kundërshtarët e kryetarit ranë dakord të hapnin fushatën elektorale. PD e nis jetën parlamentare me 60 mijë vota ma pak se në 2013.

Të isha unë kryetar partie, nuk do merrja pjesë në zgjedhje kur u publikuan 1 milion të dhënat e qytetarëve”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE