“Tentakulat e krimit në tendera”/ E vërteta që fshihet dhe pyetjet që kërkojnë përgjigje nga Petro Koçi

21 Korrik 2021, 17:09, Politikë CNA
“Tentakulat e krimit në tendera”/ E vërteta që

Petro Koçi, një ish-zyrtar i lartë i socialistëve, tashmë i rikthyer si deputet, pasi luftoi me partinë e tij dhe themeloi PSV 91, Petro duket se është rikthyer tashmë në betejë. Por ndryshe nga koha kur kishte partinë e tij të vogël dhe luftonte me Edi Ramën, tashmë ka filluar betejën me përfaqësuesit e srtrukturave lokale, në qarkun ku ai është zgjedhur deputet.

Koçi është deputet i rikthyer në qarkun e Fierit, që kryesohej nga Gramoz Ruçi, i cili ishte i 10-ti në listën e këtij qarku dhe më pas ai u dorëhoq si kryetar Kuvendi, la edhe mandatin e deputetit.

Socialisti Koçi duket se ka zgjedhur të luftojë fort brenda strukturave të PS-së. Prej disa ditësh është bërë personazh i rëndësishëm në media dhe rrjetet sociale. Ai me disa postime, në faqen e tij zyrtare në Facebook, ka folur me tone të ashpra, duke thënë se krimi i organizuar po merrte tendera nga pushteti vendor dhe i kishte shtrirë tentakulat e tij në tendera. Por nuk e përcaktoi ku.

Më pas nuk u nxitua. Por, e sqaroi në një dalje të tij në televizionin Euronews, se qëndrimin e tij e kishte për nivelin lokal. Për qarkun e Fierit.

Qarku i Fierit ka disa bashki, si ajo e Mallakastrës, Fierit, Divjakës, Lushnjes, ku tenderat kryesorë dhe investimet kryesore janë zhvilluar në Bashkinë e qytetit të Fierit. Mediat e identifikuan direkt dhe qëndrimin e mbajtën për kryebashkiakun Armando Subashi.

Më pas Petro Koçi vazhdoi me një tjetër qëndrim. Ai së fundi foli për zgjedhjet në qarkun e Fierit dhe për rezultatin. Duke vlerësuar edhe punën e Bashkisë në strukturë elektorale, por duke i dhënë meritë personale Edi Ramës.

Por, përtej kësaj retrospektive, ne si media kemi dy pyetje publike për Petro Koçin.

Së pari, për denoncimin në lidhje me tentakulat që krimi ka shtrirë në tenderat publikë. Kush janë këto tentakula të krimit? Dhe në cilat bashki? Kush janë bashkëpunëtorët e tyre që japin tendera? A duhet ta thotë këtë publikisht Petro Koçi, apo duhet t?ia thotë SPAK-ut?

Dhe pyetja e dytë ka të bëjë me postimin që ai ka bërë sot në rrjetet sociale. Ku ka mbajtur një qëndrim, duke thënë se ?të fortët? e LSI-së, i morën votat e socialistëve.

Por, a është Partia Socialiste në pushtet? A është Policia e Shtetit e kontrolluar nga socialistët? A është Ministri i Brendshëm i socialistëve? A është Ardi Veliu, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, i socialistëve?

Vetë Petro Koçi, që ishte kandidat në qarkun e Fierit, çfarë denoncimesh bëri për këta të ?fortët??

Por, tani pasi kanë kaluar mbi tre muaj nga zgjedhjet, flet publikisht.

Ka të drejtë të mbajë qëndrimin e tij, por këto pyetje duan përgjigje.

Se në të kundërt, përtej akuzave që Zoti Koçi bën, rezulton që të jenë për interesa dhe qëllime personale, për interesa krejtësisht klienteliste, boshe dhe të pavlera.

Ose në mënyrën sesi janë artikuluar dhe qëndrimet që janë mbajtur, pas tyre fshihen vepra penale, krim korrupsion dhe vendin zyrtarët përgjegjës dhe përfituesit e kanë në SPAK. Ose Petro Koçi gënjen, ose duke iu përgjigjur pyetjeve tona do të sqarojë më tej të vërtetën, të cilën duam ta dimë të gjithë. Më shumë dhe përtej asaj që Petro nuk e ka thënë ende./CNA.al

?Të fortët e Metës na morën votat?/ Petro Koçi flet dhe për sabotime brenda PS

Armando Subashi, kurbani i radhës në PS/ Bien këmbanat për arrestimin e tij

Lajmet e fundit nga