Connect with Us

“Shqetësuese rritja e rasteve të reja me COVID”/ Rakacolli bën thirrjen urgjente

Shëndeti

“Shqetësuese rritja e rasteve të reja me COVID”/ Rakacolli bën thirrjen urgjente

Publikuar

-

“Shqetësuese rritja e rasteve të reja me COVID”/ Rakacolli bën thirrjen urgjente

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, e ka cilësuar shqetësuese rritjen e numrit të personave të prekur me Covid-19, në vendin tonë.

E ftuar në studion e “Repolitix”, Rakacolli u shpreh se ndonëse ende nuk ka një konfirmim zyrtar për mbërritjen e variantit Delta, rritja e rasteve të reja të infeksionit që u vu re në dy ditët e fundit, është shqetësuese.

“Për variantin Delta kemi dyshime të forta, por nuk kemi akoma konfirmim zyrtar. Në analizën që bëhet specialistët thonë që ka sinjale që duhet të jenë të Deltës, por ne presim një konfirmim në laboratore që i bëjnë më të hollësishme këto analiza. Në këtë situatë, ku ka konfirmime në Kosovë, Greqi e Maqedoni, nuk ka sesi mos të ketë në Shqipëri, por gjërat duhet të jenë të konfirmuara që të publikohen”, tha Rakacolli.

Zv.ministrja i bëri edhe një thirrje qytetarëve që të ‘vrapojnë’ për t’u vaksinuar dhe të respektojmë masat anti-COVID që janë në fuqi, pasi, sikurse theksoi Rakacolli, pak rëndësi ka se çfarë varianti i virusit është, i rëndësishëm është fakti se masat parandaluese  të infektimit janë po njësoj.

LEXO EDHE:  A do të mbyllet COVID-2?/ Rakacolli: Jemi në moment delikat, infeksioni mund të shtohet

“Jemi në alert për të parë se çfarë do të ndodhë sepse pavarësisht situatës së qëndrueshme të këtij muaji të fundit, kemi një rritje të lehtë të rasteve. Por duhet të presim të shohim trendin se si do të shkojë puna. Indikatori më i rëndësishëm monitorues i situatës është numri i fataliteteve dhe i pacientëve në kujdes intensiv. Nuk mund ta themi që virusi është më i dobësuar në këtë periudhë. Nuk mund të gjykosh për agresiviteti e virusit me kaq të shtruar sa kanë qenë gjatë kësaj periudhe, por me analizat e bëra është shumë i dukshëm roli i vaksinave në këtë situatë. Ne kemi rritje rastesh, pak rëndësi ka se çfarë varianti është, e rëndësishme është që masat për të gjithë janë njësoj. Rritja e rasteve është shqetësuese dhe duhet të vrapojmë nëpër qendrat e vaksinimit, çdo qytetar duhet të vazhdojë masat dhe të rendi drejt vaksinimit. Pandemia nuk ka mbaruar”, shtoi ajo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vaksinimi me njësitë e lëvizhme në Ndroq/ Manastirliu jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ndjekur procesin e vaksinimit me njësitë e lëvizshme në Ndroq, në periferi të Tiranës. Duke folur për interesin në rritje për vaksinimin anticovid edhe mes të rinjve, Manastirliu tha se do të ketë sërish javë të hapura të vaksinimit masiv +18 vjeç.

“Javët e hapura të vaksinimit do të vijojnë. Fakti që kemi disponibilitet dhe lloje të ndryshme vaksinash në të gjitha strukturat tona shëndetësore na krijon mundësinë që të vazhdojmë vaksinimin për çdo grupmoshë. Sigurisht që këto ditë kanë treguar që vaksinimi i hapur ka funksionuar. Ditët e fundit kanë treguar që është rritur mbulimi me vaksina për të gjitha grupmoshat dhe shihet një interes në rritje edhe për grupmoshën e re, pra +18 vjeç”, tha Manastirliu.

Duke folur për disponibilitetin e vaksinave, Manastirliu bëri me dije se ditën e hënë do të mbërrijë në vendin tonë një tjetër sasi e vaksinës Pfizer.

“Ne jemi në pritje ditën e hënë për të vijuar furnizimin me vaksina. Do të kemi rreth 44 mijë doza të vaksinës Pfizer ditën e hënë, në vijim të kontratës që ne kemi, të qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer si edhe të mbështetjes së Bashkimit Europian. Ndërkohë që do të vijojmë që të rrisim sasinë e vaksinave në vend, në sajë të kontratave që kemi lidhur”, tha Manastirliu.

Duke theksuar rrezikun e përhapjes së shpejtë të variantit Delta, Ministrja e Shëndetësisë ka ftuar qytetarët që të vaksinohen sa më parë.

LEXO EDHE:  Manastirliu apel qytetarëve/ Vaksinohuni, qendrat të hapura deri në 8 të mbrëmjes

“Kemi dyshime të arsyeshme nga sinjalet laboratorike se në Shqipëri qarkullon varianti Delta. Por ende jemi në pritje të rezultateve të Laboratorëve të Referencës për ta vërtetuar këtë dyshim tonin.

LEXO EDHE:  A do të mbyllet COVID-2?/ Rakacolli: Jemi në moment delikat, infeksioni mund të shtohet

Ajo çfarë është e rëndësishme, duke u nisur edhe nga çfarë po ndodh në vendet përreth, ku shihet që ka një rritje të qarkullimit të këtij varianti dhe ka nevojë për të rritur ndërgjegjësimin në fakt për procesin e vaksinimit. Vaksina është arma e vetme që ne kemi”, tha Manastirliu.

Duke folur për rastet e reja me Covid-19 që kanë pësuar rritje ditët e fundit, shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, prof. Silva Bino tha:

“Shikojmë një rritje të rasteve në grupmoshat e reja. Pra grupmoshat të cilat predominojnë në atë numër të kufizuar rastesh që kemi, janë grupmoshat nga 15 në 24, nga 25 në 34 dhe 35 në 44 dhe mbi 70 vjeç kemi pasur raste. Pra është e rëndësishme që këto grupmosha, sidomos grupmoshat e reja të vaksinohen”, tha Bino.

Në 24 orët e fundit janë kryer mbi 14 mijë vaksinime, ndërkohë që prej fillimit të procesit të vaksinimit, janë kryer 1,109,785 vaksinime në të gjithë vendin. Vaksinimi i hapur do të vijojë deri ditën e dielë, nga ora 08:00-20:00 në qendrat shëndetësore dhe në qendrat e vaksinimit të përqëndruar në të gjithë vendin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Tjetër ndërhyrje e suksesshme realizuar nga ekipi i mjekëve kirurgë të përgjithshëm të Spitalit Hygeia

Publikuar

-

Nga

Tjetër ndërhyrje e suksesshme realizuar nga ekipi i mjekëve kirurgë të përgjithshëm të Spitalit Hygeia

Pacientja e cila prej disa javësh vuante nga simptomat si fryrje barku dhe pamundësi për të defekuar prej disa ditësh, u paraqit në Spitalin Hygeia dhe pas konsultave mjekësore dhe ekzaminimeve paraprake të kryera nga mjekët specialistë pacientja u diagnostikua: Karcinomë të Ovarit & Karcinomatozë peritoneale, diagnozë kjo e cila të vetmen rrugë trajtimi kishte atë kirurgjikale. Pacientja menjëherë iu nënshtruar ndërhyrjes kirurgjikale ku u aplikua:  Peritonektomi totale dhe proçedure Ëertheim (Histerektomi totale abdominale, Salpingooforektomi bilaterale, Apendektomi, Omentektomi, Limfadenektomi retroperitoneale dhe pelvike).

Ndërhyrja u realizua nga prof.dr.Bahadir Celep, shef i Departamentit të Kirurgjisë së Përgjithshme, në bashkëpunim edhe me mjekun kirurg gjinekolog dr.Helidon Klosi, ku pavarësisht kompleksitetit të gjendjes së pacientes ndërhyrja rezultoi me sukses.

Gjithçka u bë e mundur sajë profesionalizmit dhe eksperiencës së gjatë & të suksesshme ndërkombëtare mbi 20 vjeçare që prof.dr.Bahadir Celep ka në fushën e Kiurgjisë së Përgjithshme (rreth 6.500 kirurgji të kryera). Ky sukses i atribuohet edhe bashkëpunimit të suksesshëm që ekipet e mjekëve kirurgë në Spitalin Hygeia kanë midis tyre për të zgjidhur në kohë reale rastet e komplikuara që paraqiten, siç ishte edhe rasti i pacientes në fjalë ndërhyrja u krye në bashkëpunim midis mjekëve kirurgë të përgjithshëm & kirurgë gjinekologë & mjekë anestezist.

LEXO EDHE:  Hungari, skepticizëm rreth kartave të vaksinimit

Departamenti i Kirurgjise se pergjithshme të Spitalit Hygeia nën drejtimin e prof.dr.Bahadir Celep, është i dedikuar në shërbim të pacientëve, 24 orë në ditë /365 dite të vitit, duke aplikuar teknikat kirurgjikale nga më bashkëkohoret, teknika këto që garantojnë zgjidhjen në kohë dhe me cilësi të çdo rasti kirurgjikal.

LEXO EDHE:  Çfarë mund të na çojë në një izolim të dytë/ Flet Rakacolli: Këto janë dy kushtet që duhen parë

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu apel qytetarëve/ Vaksinohuni, qendrat të hapura deri në 8 të mbrëmjes

Publikuar

-

Nga

Manastirliu fton qytetarët mbi 18 vjeç të vaksinohen/ Qendrat e vaksinimit të hapura deri në orën 20:00

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka dalë me një reagim në rrjetet sociale ku i bën apel të gjithë qytetarëve që ende nuk kanë marrë vaksinën kundër Covid të paraqiten në qendrat e vaksinimit.

Po ashtu njoftohet se qendrat për të marrë vaksinën kundër Covid do të jenë të hapura deri në orën 20:00.

“Ritme të mira vaksinimi kudo në vend, por ka ende nevojë të zgjerohet mbulesa vaksinale.

LEXO EDHE:  Çfarë mund të na çojë në një izolim të dytë/ Flet Rakacolli: Këto janë dy kushtet që duhen parë

🗣 Ndaj një apel për të gjithë ata qytetarë që ende nuk janë vaksinuar: Drejtohuni sa në parë, me kartën e identitetit me vete, në qendrën më të afërt të vaksinimit.

LEXO EDHE:  Manastirliu apel qytetarëve/ Vaksinohuni, qendrat të hapura deri në 8 të mbrëmjes

🟢 Qendrat e vaksinimit janë të hapura deri në orën 8 të mbrëmjes.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE