Connect with Us

Orban planifikon referendum për çështje të mbrojtjes së fëmijëve

Bota

Orban planifikon referendum për çështje të mbrojtjes së fëmijëve

Publikuar

-

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka bërë të ditura planet për referendum për çështje të mbrojtjes së fëmijëve, me qëllim të matjes së mbështetjes për legjislacionin kontrovers, të cilin Bashkimi Evropian dhe aktivistët e konsiderojnë diskriminues për komunitetin LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor).

Përmes një videoje në rrjetin social Facebook, Orban ka akuzuar Komisionin Evropian për abuzim të pushtetit, meqë ka sfiduar së fundmi legjislacionin hungarez.

Orban e ka bërë këtë njoftim, pasi Komisioni Evropian ka nisur veprim ligjor kundër Budapestit javën e kaluar.

Ky vendim lidhet me amendamentet që u ndalojnë shkollave përdorimin e materialeve që besohet se promovojnë homoseksualitetin.

“Brukseli hapur ka sulmuar Hungarinë në javët e fundit, sa i përket ligjit”, ka thënë ai.

Ne nje postim ne rrjetet sociale, Orban shkruan se “E ardhmja e fëmijëve tanë është duke u cenuar, andaj nuk mund ta shmangim këtë gjë”.

Orban nuk ka përmendur se kur planifikon të organizojë referendumin, mirëpo ka thënë se ai do të përfshijë pesë pyetje, duke përfshirë atë se “A e mbështesni mbajtjen e orëve për orientim seksual për fëmijët e vegjël, pa pëlqimin e prindërve?” dhe “A mbështesni promovimin e trajtimeve për ndryshime të gjinisë, për fëmijët e mitur?”.

LEXO EDHE:  “Kodi i Drejtësisë Penale për të miturit parashikon disa masa”/ Hysi: Fëmijët po keqpërdoren në protestë

Zyrtarët e BE-së nuk kanë komentuar ende deklaratat e Orbanit.

Veprimi ligjor, që është inicuar nga Brukseli më 15 korrik, mund të rezultojë me bllokim të fondeve të BE-së për Budapestin.

Ligji kontrovers, që ka hyrë në fuqi më herët gjatë këtij viti, ka nxitur kritika të ashpra në mesin e liderëve të BE-së dhe pjesëtarëve të komunitetit LGBT, të cilët e shohin të njëjtin si sulm ndaj të drejtave të komunitetit LGBT, duke stigmatizuar minoritetet seksuale dhe duke mbytur debatin për orientimin seksual.

Orban, i cili është në pushtet nga viti 2010, përballet me zgjedhje të vështira vitin e ardhshëm, për shkak të probleme ekonomike, të nxitura nga pandemia e koronavirusit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  ‘1 në 4 fëmijë është alergjik në Shqipëri’/ Mjekja tregon dy ushqimet problematike

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  Turp për kryeministrin/ Përdor shëndetin e fëmijëve për ca ditë në pushtet

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  Asgjë e re nga Referendumi/ Nga Mero Baze

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  Burrin e ka mbajtur gjithnjë sekret/ Xhemi Shehu tregon kush është xhandari i shtëpisë

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Vërshimet si pasojë e reshjeve/ Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Publikuar

-

Nga

Vërshimet si pasojë e reshjeve/ Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata në botë që shtrihet nga Moska deri në qytetin Vladivostok.

Shembja që ndodhi të premten ndaloi operimet e trenave për disa orë përgjatë hekurudhës mbi 9 mijë kilometërshe të gjatë, duke bërë që presidenti rus, Vladimir Putin të kërkojë që ekipet riparuese të punojnë shpejt për të zgjidhur problemin.

LEXO EDHE:  Burrin e ka mbajtur gjithnjë sekret/ Xhemi Shehu tregon kush është xhandari i shtëpisë

Banorët në rajonin e Zabaikalye thanë se shembja e urës u bë afër fshatit Nizhnayaya Kuenga pasi lumi Aleur shpërtheu jashtë shtratit duke vërshuar qytetin Chernyshevsk dhe disa fshatra përreth.

LEXO EDHE:  Patundshmëri dhuratë për fëmijët e prokurorit/ Sali Hasa “uzurpon” institucionet me familjarë

Ministria e Emergjencave tha se asnjë vdekje nuk është raportuar pas shembjes së urës duke thënë se trenave i është ndryshuar drejtimi./rel

LEXO TE PLOTE