Me një shpejtësi deri në 300 km në orë/ Përfundon testimi i parë i motorit fluturues

20 Korrik 2021, 15:32, Tech CNA
Me një shpejtësi deri në 300 km në orë/ Përfundon

Jetpack Aviation ka krijuar një motor fluturues që mund të udhëtojë lart me 300 kilometra në orë.

Testimi i këtij mjeti fluturues ka përfunduar dhe pritet që të merren porositë e para.

Speeder mund të arrijë një lartësi deri në 15,000 metra. Me ngarkesë në bord, një Speeder i automatizuar mund të arrijë shpejtësi prej 300 mph, megjithëse një version i drejtuar nga njeriu do të ishte më i ngadaltë. Speeder është aq i vogël sa të transportohet në një rimorkio dhe nuk ka nevojë për karikim përpara se të ngrihet.

Dhe ndryshe nga një jetpack, nuk ka shumë punë paraprake të nevojshme për të nisur: ‘Thjesht do të hipni dhe të fluturoni,’ raportoi Neë Atlas . Modeli tjetër eksperimental, P2, do të ketë një trup të formuar plotësisht dhe krahë të vegjël të lëvizshëm. Ndërsa prototipet Speeder përdorin katër motorë, modeli përfundimtar i prodhimit do të ketë deri në tetë.

JetPack Aviation ka marrë mbështetje nga kapitalisti sipërmarrës Tim Draper, një investitor i hershëm në Tesla dhe SpaceX të Elon Musk, njoftoi CNBC ./ CNA.al

Lajmet e fundit nga