Connect with Us

Ekspertët: Pse është e nevojshme të bëni një pushim në drekë

Shëndeti

Ekspertët: Pse është e nevojshme të bëni një pushim në drekë

Publikuar

-

Ekspertët: Pse është e nevojshme të bëni një pushim në drekë

Nëse jeni përpjekur të ushqeheni shëndetshëm, me siguri keni dëgjuar për përfitimet e ngrënies së mëngjesit. Por është gjithashtu e rëndësishme të bëni një pushim në mesditë edhe  nëse keni një orar të ngjeshur me angazhime në punë.

Edhe nëse është vetëm për 30 minuta apo më shumë, një pushim dreke do të ndihmojë për të shmangur rënien e energjive gjatë pasdites, tha dietologia e regjistruar dietologe Lisa Young , autore e “Së fundmi e plotë, në fund të pakta”.

Kapërcimi i drekës mund të shkaktojë më shumë sesa uri, sheqer të ulët në gjak dhe nervozizëm. Ajo gjithashtu pothuajse do të garantojë që ju të konsumoni shumicën e kalorive tuaja në mbrëmje. Kjo mund të shkaktojë dhjamin e tepërt në barkun tuaj. Mund të kontribuojë edhe në problemet e gjumit .

Të marrësh kohë për drekë nuk do të thotë të përgatitësh një vakt të madh. Çelësi është të mendosh për drekën si çdo takim tjetër gjatë ditës tënde dhe të planifikosh për të që nga momenti kur të zgjohesh.

Planifikimi i drekave tuaja do t’ju ndihmojë të siguroni që nuk do të keni dëshira për ushqim të dobët kur sheqeri juaj fillon të fundoset.

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

Ndërsa një pushim dreke mund të mos funksionojë për të gjithë, është një ide e mirë të shmangni ngrënien e drekës në pasditen e vonë, veçanërisht nëse po përpiqeni të menaxhoni peshën tuaj. Në një studim që përfshinte 420 individë me mbipeshë , ata që konsumuan drekë para orës 3 pasdite humbën më shumë peshë sesa ata që e konsumuan  vaktin e drekës më vonë .

Mos harroni të përdorni kohën e drekës si një mundësi për të shkëputur dhe rifreskuar mendjen tuaj. Ndërprerja nga ekrani i kompjuterit mund të ngadalësojë ritmin e ngrënies dhe t’ju lejojë t’i kushtoni më shumë vëmendje teksteve dhe aromave të ushqimeve, duke ju lejuar të shijoni çdo pickim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli: Sinjale të forta për praninë e variantit Delta në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli: Sinjale të forta për praninë e variantit Delta në Shqipëri

Megjithëse në vendin tone nuk ka ende një konfirmim zyrtar për praninë e variantit Delta zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacollin, është shprehur se sinjalet për praninë e tij janë të forta.

E ftuar në “Report Tv”, Rakacolli, Rakacolli u shpreh se rritja e rasteve ka dy shkaqet: prania e variantit Delta dhe grumbullimet gjatë Kampionatit Europian.

“Rritja e rasteve nuk jen nga lirimi i masave, por mund ketë dy arsye, një mund të jetë fakti i pranisë së mutacionit Delta që ka infektueshmëri më të lartë dhe grumbullimet që ndodhën gjatë Kampionatit Europian. Këto janë shkaqet, jo lirimi i masave sepse masat nuk janë liruar në atë masë që të sjellin rritje të infektimeve. Megjithatë, situata është tërësisht e kontrolluar. Zyrtarisht nuk e kemi konfirmuar ende praninë e variantit Delta, por sinjalet janë të forta për praninë e këtij virusi”, tha Rakacolli.

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

Sipas zv.ministres, e vetmja armë që kemi kundër këtij varianti të COVID është vaksinimi, duke i bërë apel qytetarëve që të përfitojnë nga ditët e hapura të vaksinimit.

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

“Ka rënë mosha e personave të infektuar, nëse më parë predominonte te moshat mbi 40-vjeç e sipër, tani grupmosha më e prekur është 15-45 vjeç, fasha e pavaksinuar. Kush është mbi 18-vjeç, duhet të drejtohet te qendra e vaksinimit, është e vetmja mënyrë për të shmangur infektimin”, u shpreh ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Sërish asnjë viktimë nga Covid-19/ Ja sa raste të reja janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

Sërish asnjë viktimë nga Covid-19/ Ja sa raste të reja janë regjistruar sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2377 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 31 qytetarë në këto bashki: 7 raste në Tiranë, 6 raste në Elbasan, 5 raste në Skrapar, 3 raste ne Lushnje, 2 raste në Lezhë, Sarandë, 1 rast në Krujë, Fier, Has, Berat, Kamëz.

Aktualisht janë 254 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 6 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,118 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

Statistika (23 Korrik 2021)

Raste të reja ditore      31
Të shëruar në 24 orë     9
Të shtruar në spitale      6
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                2377

Testime totale             871,199
Raste pozitive             132,828
Raste të shëruara       130,118
Raste Aktive                       254
Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              99
Vlorë                25
Elbasan            24
Durrës              23
Kukës                21
Lezhë               16
Shkodër           14
Fier                   14
Berat 11
Korçë                6
Gjirokastër        1

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Agjencia Evropiane e Barnave rekomandon vaksinën Moderna për fëmijë

Publikuar

-

Nga

Agjencia Evropiane e Barnave rekomandon vaksinën Moderna për fëmijë

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar aprovimin e vaksinës kundër COVID-19 të llojit Moderna për të vaksinuar fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç.

Deri më tani, vaksina e Pfizer/BioNTech ka qenë opsioni i vetëm për vaksinim të fëmijëve në Amerikën Veriore dhe në Evropë.

Agjencia e Barnave në SHBA (FDA) momentalisht është duke shqyrtuar nëse do të zgjerojë përdorimin e vaksinës Moderna për fëmijët nën moshën 18 vjeçare.

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

Derisa furnizimi me vaksina nëpër botë mbetet i vogël, shumica e botës ende ka vështirësi në imunizimin e të rriturve.

LEXO EDHE:  Nevoja e njeriut për Vitaminë K

Rregullatorët e SHBA-së dhe në Evropë kanë bërë thirrje për kujdes pasi të dy vaksinat (Moderna dhe Pfizer) lidhen me një reagim ekstremisht të rrallë te adoleshentët dhe të rinjtë, që është dhimbje e gjoksit dhe inflamacion i zemrës./rel

LEXO TE PLOTE