Connect with Us

E thonë studiuesit/ Arsyet pse nuk duhet të pini ujë me akull

Life Style

E thonë studiuesit/ Arsyet pse nuk duhet të pini ujë me akull

Publikuar

-

Kur temepraturat janë të larta, për të shuar etjen dhe për tu freskuar një pjesë e madhe e njerëzve konusmojnë ujin e fohtë me akull.

Sigurisht, nuk është vetëm qiellza juaj që përfiton nga pirja e një gote uji me akull gjatë ditëve të nxehta ajo gjithashtu mund të ndihmojë në largimin e dehidrimit dhe mund të ndihmojë në uljen e simptomave të rraskapitjes së nxehtësisë nëse keni qenë në mot të nxehtë për një periudhë të gjatë kohë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Sidoqoftë, studimi sugjeron që mund të ketë disa efekte serioze kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj. Sipas studiuesve këto janë disa efektet negative nëse pini ujë me akull.

Pirja e ujit të akullit mund të rrisë rrezikun e dhimbjeve të kokës.

Shpesh ju ka ndodhur që të vuani nga një dhimbje koke e vazhdueshme dhe ju duhet të gjeni një ambient me temperaturë konstante në vend të pirjes së ujit me akull. Sipas një studimi të vitit 2001 të botuar në revistën “Cephalalgia” , midis një grupi prej 669 grave, 51 raportuan se kishin një dhimbje koke pasi kishin pirë afërsisht 5 gota me ujë akull.

LEXO EDHE:  Studiuesit: Meshkujt harrojnë të bëjnë këtë veprim pas seksit

Autorët e studimit shpjeguan se ishte stimuli i ftohjes në qiellzën që ka të ngjarë të ketë shkaktuar këtë efekt.

Njerëzit që përjetojnë migrenë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë këtë efekt.

Ndërsa dhimbjet e kokës mund t’i ndodhin çdokujt, të sëmurët nga migrena mund të kenë më shumë të ngjarë të vuajnë nga efektet e këqija të pirjes së ujit akull sesa ata që nuk preken nga kjo gjendje.

Sipas studimit të Cephalalgia , gratë që kishin vuajtur nga migrena në 12 muaj para periudhës së studimit kishin dy herë më shumë gjasa të shfaqnin një dhimbje koke pas konsumimit të ujit të akullit.

Rritja e konsumit tuaj të përgjithshëm të ujit mund të zvogëlojë prevalencën e dhimbjes së kokës.

Pirja e ujit me akull mund të bëjë që dhimbjet tuaja të kokës të përkeqësohen, por nëse konsumoni ujë me një tempraturë konstante është shumë pozitive për shëndetin tuaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

U bë pjesë e klipit të Capital T/ Nevina Shtylla zbulon raportin që ka me reperin

Publikuar

-

Nga

Pak ditë më parë reperi Capital T publikoi këngën e tij të radhës, “Buzëqeshje”, ku si figurante në klip ishte moderatorja Nevina Shtylla.

Në një intervistë për Wake up, Nevina u hspreh se ishte një propozim nga reperi që të bëhej pjesë e klipit dhe se pranoi pasi bëhej fjalë për një klip filmik dhe jo thjesht si figurante. Ndër të tjera ajo sqaron edhe raportin me reperin pasi publikimit të fotos me reperin para se të dilte kënga pati fjalë se mund të ketë diçka më shumë se miqësi mes tyre.

Klipi ka shkuar shumë mirë. Sa i përket Capitalit, nuk ka asgjë përtej miqësisë.

Kemi komunikuar. Më propozoi të jem pjesë e klipit të tij. Në fillim isha skeptike së më ka ardhur dhe herë të tjera si propozim nga emra shumë të mirë që mund ta kisha marrë në konsideratë, por ndoshta nuk kam qenë gati dhe nuk doja të ndihesha thjesht një vajzë klipi.

Propozimi i Capital T vinte pak dhe në versionin filmik në realizimin e tij, kështu që kishte diçka ndryshe nga realizimet e zakonshme kështu që më pëlqeu si propozim. Isha kënaqësi të punoja dhe të isha pjesë e projektit”, tha Nevina Shtylla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Eja më merr”/ Ana e Përputhen tregon të pasmet në foton seksi

Publikuar

-

Nga

“Eja më merr”/ Ana e Përputhen tregon të pasmet në foton seksi

Ana Lleshi është një nga ish konkurrentet më të përfolura të Përputhen.

Ajo shpesh pushton rrjetet sociale me fotot seksi ku merr me mijëra pëlqime dhe komente nga ndjekësit.

Së fundi ajo ka publikuar dy foto shumë provokuese teksa tregon të pasmet.

“Eja më merr”, shkruan Ana krahas fotos, duke mos zbuluar se për kë e ka këtë kërkesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ledjana e pranon hapur/ Ndarja nga Mevlani e ka plagosur në shpirt

Publikuar

-

Nga

Një “bishë” e vërtetë/ Ledjana i vë flakën rrjetit me format “bombë”

Ledjana Prenga dhe Mevlan Shaba edhe pse të ndarë, nuk e mohojnë se ndjenjat e tyre kanë qenë të vërteta dhe se të gjitha ato që kanë ndodhur mes tyre i ka lënduar shumë.

Këtë e ka pranuar dhe vetë Ledjana, e cila përmes një thënie nga Albatros Rexhaj, pranon se ndihet e plagosur në shpirt nga njeriu që e ka ndjerë me afër vetes.

“Zhgënjehemi në ata që i duam, që u besojmë dhe ata që i kemi ndihmuar. Vetëm ai të cilin e ndjeje si njeri tëndin e ka fuqinë të të plagosë në shpirt”, thuhet në thënie./ CNA.al

LEXO TE PLOTE