Connect with Us

E rrallë/ Gjendet peshku gjigant në brigjet e Oregon në SHBA

Kuriozitete

E rrallë/ Gjendet peshku gjigant në brigjet e Oregon në SHBA

Publikuar

-

Një peshk i madh shumëngjyrësh u gjet në bregdet në Oregon javën e kaluar. Për ruajtësit e akuariumeve kjo është një specie e rrallë

Peshku opah 45 kilogram, i njohur gjithashtu si një peshk hëne, u zbulua në “Sunset Beach” në “Seaside”, një qytet në veriperëndim të SHBA.

Peshku është “i rrallë në bregun e Oregonit”, u tha në një njoftim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut të gjatë tre metra e gjysmë.

LEXO EDHE:  Gjykata e Oregonit kufizon veprimet e agjentëve federalë

Opah është një peshk me pamje të pazakontë, sipas NOAA, ata kanë një trup të rrumbullakët dhe të sheshtë me ngjyrë gri të argjendtë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Rrezet “UV” shndërrojnë ngjyrën e akrepit dhe të vegjëlve të tij/ Shihni videon që do t’iu lërë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

Një video e re nxjerr në pah një tipar misterioz të akrepave kur ekspozohen ndaj dritës ultra vjollcë (UV), Ngjyra e akrepave “arachnids, kthehet në blu ose në në vjollcë.

Klipi prej 14 sekondash tregon një akrep femër me ngjyrë kafe që mban dhjetra foshnje në shpinë, të cilat janë me ngjyra të ngjashme, por kur ndriçon një dritë UV, marrin ngjyrën blu dhe vjollcë.

Akrepi i rritur merr një nuance blu, jeshile, ndërsa foshnjat e saj bëhen një vjollcë e ndezur.Drita UV shndërrohet kur ndërvepron me proteinat e akrepit, por shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar arsyen evolucionare prapa kësaj karakteristike mistifikuese.

Disa spekulojnë se ngjyra e ndezur mund t’i ndihmojë akrepët të gjejnë njëri-tjetrin, të dinë se kur është koha për të gjuajtur ose mund të jetë një mënyrë për të ngatërruar pre-në e tyre, sipas  NBC News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Publikuar

-

Nga

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos përshkroi udhëtimin e tij në hapësirë si “misionin e përsosur” dhe një “hap të vogël“ në planin e tij për të ndërtuar një rrugë në hapësirë ku ai mendon se industritë kryesore të botës do të jenë në gjendje të veprojnë në të ardhmen për të kursyer planeti Tokë.

Bezos dhe ekuipazhi i “Blue Origin” u ngritën nga baza e tyre në “Van Horn”, Texas. Ata u ngjitën për katër minuta para se përforcuesi i raketave Neë Shepard të ndahej nga kapsula e tyre, duke i lënë të notonin në gravitet zero për katër minuta.

Udhëtimi prej 10 minutash kushtoi 5,5 miliardë dollar,  550 milionë dollarë në minutë. Bezos, i cili dha dorëheqjen si CEO i Amazon në fillim të këtij viti dhe tani do ta ndajë kohën e tij midis Blue Origin dhe bamirësisë së tij mjedisore, tha në një konferencë shtypi pas fluturimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Dita më e bukur e jetës time”/ Jeff Bezos realizon fluturimin e parë në hapësirë

Publikuar

-

Nga

“Dita më e bukur e jetës time”/ Jeff Bezos realizon fluturimin e parë në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos është zyrtarisht një astronaut, pasi lëshoi ​​në hapësirë një kapsulë të ngritur nga raketa “New Shepard”, duke udhëtuar 66 milje mbi sipërfaqen e Tokës me firmën e tij “Blue Origin”.

Themeluesi i “Amazon” udhëtoi nga Teksasi me vëllanë e tij Mark, adoleshentin Hollandez Oliver Daemen ​​dhe ish-stërvitësi i NASA-s, Wally Funk, 82 vjeç.

Në zbarkim Jeff Bezos e përshkroi atë si “ditën më të bukur të jetës”. Secila prej tre fazave të fluturimit zgjati rreth tre deri në katër minuta, së pari lëshimi i raketës ku ata përjetuan deri në tre herë presionin në sipërfaqe, pasuar nga katër minuta pa peshë ku ata mund të shihnin kurbën e Tokës, dhe së fundmi një fazë prej tre minutash zbritjeje.

LEXO EDHE:  SHBA/ Uashingtoni kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetares kineze, Gao Yu

LEXO EDHE:  Ndërprerja e mandatit për dy deputetët/ Ngjela tregon arsyen

Për fazën e fundit, ekuipazhi u kthye në Tokë duke përfunduar në shkretëtirë duke nrohoritur me ngazëllim për udhëtimin e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE