Connect with Us

Dora që jep ndihmë të çmuar në raste katastrofash/ Si është e organizuar THW?

Bota

Dora që jep ndihmë të çmuar në raste katastrofash/ Si është e organizuar THW?

Publikuar

-

Ç’bën THW pas katastrofës? Punonjësit e saj japin ndihma të rëndësishme në zonat e prekura: Vendosin njerëzit në siguri, thithin ujin nga objektet, furnizojnë me ujë e energji, pastrojnë rrënojat.

Për të ndihmuar në kushtet e katastrofës së vërshimeve në Gjermani aktualisht janë angazhuar rreth 2100 forca ndihme nga 165 njësi lokale të shoqatës federale të ndihmës teknike, THW. Secila njësi është e pajisur me aparatura moderne, që garantojnë rikuperim të shpejtë të dëmit në kushte emergjence. Pompat speciale të përdorua aktualisht nga njësia përkatëse e THW-së në Euskirchen, një nga zonat e prekura fort prej katastrofës në landin e Renanisë Veriore-Vestfalisë arritën që të heqin ujit nga ndërtesat duke u mundësuar banorëve të kthehen brenda dy ditësh në shtëpitë e tyre. Ndihma e vullnetarëve të THW-së është e shumëllojmshme dhe jashtëzakonisht e çmuar për të prekurit nga katastrofa e fatkeqësi.

Fillimet e THW

Më 22 gusht 1950 ministri i Brendshëm atëherë Gustav Heinemann autorizoi krijimin e një shërbimi civil për vendosje rregulli. Ish-oficeri pionier, arkitekt dhe inxhinier ndërtimi Otto Lummitzsch e mori përsipër këtë detyrë.

Deutschland, Kordel | THW Kräfte im Einsatz nach dem dem Unwetter in Rheinland-PfalzLummitzsch e pati themeluar në vitin 1919, pak pas Luftës së Parë Botërore, organizatën civile Ndihma Teknike e emergjencës (TN), e cila pasonte një organizatë ushtarake. Më 1934 ajo u shkarkua prej nacionalsocialistëve, sepse refuzoi, që të përjashtonte nga radhët e veta një grua „gjysmë hebreje”. Më 1950 Lummtizsch u angazhua prej Ministrisë së Brendshme si drejtori i parë i Shoqatës për Ndihmën Teknike (THW), e cila që nga 25 gushti 1953 operon në nivelin e një organizate federale me administratën e vet duke qënë e atashuar në Ministrinë e Brendëshme.

THW ka rreth 80.000 punonjës

Aktualisht THW angazhon 80.000 ndihmës, ndër ta janë 15.000 të rinj, të cilët në kohën e lirë ndihmojnë të tjerët që ndodhen në vështirësi. Këta ndihmës janë të organizuar në 668 shoqata lokale. Ka gjithsej rreth 1800 punonjës fiks të organizatës, ndërsa pjesa tjetër punojnë mbi bazë vullnetare.

LEXO EDHE:  Kuksiani gjen portofolin me 1.100 euro në Pogradec/ Nuk do ta besoni ç’bën me paratë

THW ndihmon në raste katastrofash dhe fatkeqësishë jo vetëm në Gjermani, por në mbarë botën. Që prej themelimit THW është aktive në më shumë se 130 vende.

Që nga ndërtimi i urave e deir tek furnizmi me ujë të pijshëm. Lista e sektorëve ku angazhohen ndihmësit e THW-së është e gjatë dhe e shumëllojshme. Ndaj shoqata angzhon shumë personel nga sektorë me profile të ndryshme profesionale, të cilët brenda shoqatës janë të organizaur në njësi sipas profesionit. Ka grupet e heqjes së rrënojave dhe gjetjen e të zhdukurve, njësinë e ndërtimit të urave dhe të furnizimit me energji, lokalizimin dhe pastrimin e zonave të dëmtuara nga nafta, apo njësinë e furnizimit me ujë të pijshëm.

Në THW është i mirëseardhur kushdo që ka dëshirë pavarësisht nga mosha dhe profesioni. Fëmijët dhe të rinjtë pranohen në grupet e të rinjve që nga mosha dhjetë vjeç. Por duhet të jeshtë paktën 17 vjeç për të marrë pjesë aktive në shërbimin për ndihma.

Vullnetarët përgatiten falas në kurset përkatëse. Ndër të tjera ata mësojnë se si të përdorin veglat dhe pajisjet e ndryshme. Mësohet dhënia e ndihmës së shpejtë. THW u garanton vullnetarëve kompensim page për ditët e shkëputjes nga puna, kostot e udhëtimit si dhe sigurimin për periudhën e shërbimit. Po ashtu ndihmësve u vihen në dispozicion edhe veshjet përkatëse gjatë shërbimit si dhe veshjet mbrojtëse në varësi të sektorit të operimit me ndihmat./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Kinematografia botërore në zi/ Shuhet aktori i madh francez, Jean Paul Belmondo

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Jean Paul Belmondo, aktori francez i cili fitoi famë ndërkombëtare në klasikën revolucionare të Jean-Luc Godard, “New Wave” ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare.

Aktori u bë i njohur për publikun shqiptarë me rolin tij në filmin ‘Zhos Profesionisti’. Belmondo, i quajtur “Bébel” nga publiku francez, u bë një nga yjet më të mëdhenj të kinematografisë në vend, në vitet ’60 dhe ’70.

Ashtu si Delon, Belmondo ishte një figurë kyçe e gjeneratës së shquar të filmave evropianë të asaj periudhe, me serinë e filmave që ai bëri me Godard-të cilat përfshinin “A Woman Is a Woman” dhe “Pierrot le Fou”, duke lënë gjurmë në kinematografinë botërore.I lindur në vitin 1933 në periferinë e pasur të Parisit, “Neuilly-sur-Seine”, i biri i skulptorit “Pied-Noir” Paul Belmondo, ndoqi një sërë shkollash private elitare.

LEXO EDHE:  “Punon sa për tre veta”/ Familja shqiptare i shpëton dëbimit nga Gjermania

LEXO EDHE:  Gjermania merr vendimin për kufijtë/ Planifikimi i udhëtimeve shtyhet deri në 31 Gusht

Pas diplomimit, Belmondo filloi të aktrojë në teatër, duke u shfaqur në shfaqjet e “Anouilh”, “Feydeau” dhe “George Bernard Shaw”. Ai gjithashtu siguroi një varg rolesh të vogla filmike: në njërin prej tyre, komedinë e Marc Allegret të vitit 1958 “Un Drôle de Dimanche”, ai u dallua nga Godard, i cili atëherë ishte ende një kritik në “Cahiers du Cinéma”.

Belmondo u shfaq për herë të parë në “Molierin” e shkurtër (1956). Roli i tij i parë filmik ishte një skenë me Jean-Pierre Cassel në “On On Foot, on Horse, and on Wheels” (1957), e cila u pre nga filmi përfundimtar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kurti dhe Blinken diskutojnë për strehimin e afganëve

Publikuar

-

Nga

#cnanews #cnalajme #citynews #citynewslajme #cnaal #lajmecna #lajme #politikecna #cnapolitike #cnaeditorial #cnashowbizz #showbizcna #cnaopinion #opinioncna

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken lidhur me ndihmën që Kosova ka ofruar në strehimin e afganëve të cilët janë evakuuar nga Afganistani pasi talibanët morën kontrollin e vendit.

“Kosova është e nderuar të ofrojë një mjedis të sigurt për qytetarët afganë gjatë tranzicionit të tyre. Aleanca jonë me SHBA-në është e palëkundur dhe miqësia jonë po bëhet më e fortë”, tha Kurti përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

Ai shtoi se Sekretari Blinken i ka shprehur Kosovës mirënjohjen në emër të presidentit amerikan, Joe Biden për bashkëpunimin dhe ndihmën.

Kontaktet e udhëheqësve shtetërorë të Kosovës dhe atyre të SHBA-së janë shpeshtuar që prej se në Kosovë kanë filluar të arrijnë grupe të afganëve që janë evakuuar nga Afganistani.

Nënpresidentja Harris falënderon Kosovën për strehimin e afganëve

Më 2 shtator edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani zhvilloi një bisedë telefonike me nënpresidenten e SHBA-së, Kamala Harris.

LEXO EDHE:  Gjermania merr vendimin për kufijtë/ Planifikimi i udhëtimeve shtyhet deri në 31 Gusht

LEXO EDHE:  Gjermani: Do të kërkohen teste COVID për të gjitha fluturimet hyrëseShtëpia e Bardhë pati thënë përmes një njoftimi se nënpresidentja Harris shprehu mirënjohjen e Shteteve të Bashkuara për ndihmën e Kosovës në përpjekjet e evakuimit nga Afganistani.

Më 16 gusht Kosova miratoi kërkesën e Shteteve të Bashkuara për të strehuar një numër afganësh që kanë punuar me forcat e huaja gjatë 20 vjetësh të luftës në Afganistan dhe të cilët ndjehen të pasigurtë nën sundimin e talibanëve, të cilët e morën kontrollin e Afganistanit, pas tërheqjes së ushtarëve amerikanë dhe të vendeve aleate.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha për Radion Evropa e Lirë të hënën se deri më tani në Kosovë janë strehuar përkohësisht 683 shtetas afganë.

Sveçla bëri të ditur se përveç kampit Bechtel-Enka në Ferizaj, afganët tani po strehohen edhe në kampin ushtarak amerikan, Bondsteel. Aty, aktualisht janë strehuar 91 afganë.

Ministri Sveçla po ashtu bëri të ditur se sipas planit, ardhja e qytetarëve afganë do vazhdojë edhe gjatë kësaj jave./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Mbi 503 mijë doza vaksinash “Pfizer” mbërrijnë në Kosovë nga SHBA

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës janë dorëzuar sot 556 mijë 920 doza të vaksinës Pfizer.

Prej këtij kontigjenti, 503 mijë e 100 doza janë pjesë e donacionit të SHBA për Kosovën, të cilat në Kosovë kanë arritur përmes mekanizmit COVAX, ndërsa 53 mijë e 820 doza të tjera janë nga marrëveshja bilaterale për vaksina kundër Covid-19 midis Ministrisë së Shëndetësisë dhe kompanisë Pfizer.

LEXO EDHE:  Mega-operacioni italian kundër mafias/ 334 të arrestuar, mes tyre politikanë

LEXO EDHE:  Mega-operacioni italian kundër mafias/ 334 të arrestuar, mes tyre politikanë“Me arritjen e këtyre vaksinave dhe atyre që MSH i ka në stok, procesi i vaksinimit në masë kundër Covid-19 do të fuqizohet edhe më tej, me qëllim të arritjes së objektivit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vaksinimin e 60% të popullatës sipas Planit shtetëror të vaksinimit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE