Connect with Us

Çfarë ndodh me flokët tuaj kur pini kafe?

Life Style

Çfarë ndodh me flokët tuaj kur pini kafe?

Publikuar

-

Çfarë ndodh me flokët tuaj kur pini kafe?

Sipas studiuesve kafeja ka një ndikim pozitiv jo vetëm nga ana shëndteësore por edhe për flokët tuaja.

Disa nga përfitimet që sjell kafj apër flokët tuaja:

Kafja bën që flokët tuaj të zgjaten më shumë

Nëse jeni duke u përpjekur të rritni flokët tuaj më shpejt, pirja e një filxhani kafe në ditë në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të merrni fije më të gjata. Kafeina synon dihidrotestosteronin një  hormon që mund të shkaktojë humbje të flokëve. Ndihmon gjithashtu qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë përbërjeve organike që ndihmojnë flokët kur janë në fazën aktive të rritjes .

Bën flokun të shkëlqejë

Ndërsa aplikimi i serumeve të flokëve mund t’ju ​​ndihmojë të ringjallni flokët e pajetë, ato sigurojnë vetëm rezultate të përkohshme. Përveç shumë përfitimeve të tjera shëndetësore, pirja e kafesë gjithashtu mund t’i japë jetë të re flokëve të dëmtuar. Për shkak se kafeina rrit qarkullimin e gjakut, ndihmon në shpërndarjen e lëndëve ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë fijet tuaja me shkëlqim natyror.

E forcon atë

Përveç që ju mban zgjuar në mëngjes, kafeja mund të forcojë flokët tuaj nga brenda. Rritja e rrjedhjes së gjakut në lëkurën e kokës parandalon që gjëndrat e flokëve të dobësohen, duke parandaluar rënien e flokëve dhe duke i bërë flokët tuaj më të butë dhe më të fortë.

LEXO EDHE:  Do të habiteni/ Luku i ri i Gridës është thjeshtë, uau

I bën më voluminoz

Ndërsa shumica e produkteve për kujdesin e flokëve që përmbajnë kafeinë vetëm mund t’i bëjnë flokët të duken më të plota, pirja e kafesë në të vërtetë ndihmon që kimikati të arrijë në gjëndrat e flokëve. Për shkak se kafeina përmirëson rrjedhën e gjakut, ajo gjithashtu ndihmon që flokët të bëhen më të trashë dhe më të plotë.

I bën flokët e butë dhe të kontrollueshëm

Edhe pse cilësi e flokëve tuaj përcaktohet kryesisht nga gjenetika, zakonet tuaja të ngrënies dhe pirjes gjithashtu mund të ndikojnë në cilësinë e flokëve tuaj. Përveç që i bën flokët më të fortë dhe të shkëlqyeshëm, kafeina mund t’ju ndihmojë të zbutni flokët e pabindur. Kur rrënjët e flokëve marrin mjaftueshëm vitamina thelbësore dhe lëndë ushqyese , përfundimisht i bën flokët tuaj më të butë dhe më të kontrollueshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Arjan Konomi tenton të pajtojë Mevlanin dhe Ledjanën/ Ish konkurrenti: Mos na hap plagë të vjetra

Publikuar

-

Nga

Arjan Konomi tenton të pajtojë Mevlanin dhe Ledjanën/ Ish konkurrenti: Mos na hap plagë të vjetra

Ledjana dhe Mevlani vijojnë të jenë dy personazhet më të pëlqyer për publikun. Edhe pas ndarjes, dyshja kanë pranuar se kanë patur ndjenja shumë të forta për njëri-tjetrin.

Një nga personat që gjithnjë ka tentuar t’i pajtojë është opinonisti Arjan Konomi.

Së fundi në një foto të Mevlanit në rrjetet sociale teksa shihet në palestër, Arjani i bën komentin thumbues duke i kujtuar se në palestër duhet instruktor/e  duke nënëkuptuar Ledjanën.

LEXO EDHE:  Gratë detyrohen t'i lyejnë flokët e zeza

“Bravo Mevlan qe nise palestren. Por nuk behet ashtu kot me kot. Duhet nje instruktor/e te te mesoje ushtrimet se po keput mish. Do te flas une me nje qe njoh?”, shkruan Arjan Konomi.

LEXO EDHE:  Ju bien flokët? Ja zgjidhja

“Mos na hap plagë të vjetra”- i është përgjigjur Mevlani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

U bë pjesë e klipit të Capital T/ Nevina Shtylla zbulon raportin që ka me reperin

Publikuar

-

Nga

Pak ditë më parë reperi Capital T publikoi këngën e tij të radhës, “Buzëqeshje”, ku si figurante në klip ishte moderatorja Nevina Shtylla.

Në një intervistë për Wake up, Nevina u hspreh se ishte një propozim nga reperi që të bëhej pjesë e klipit dhe se pranoi pasi bëhej fjalë për një klip filmik dhe jo thjesht si figurante. Ndër të tjera ajo sqaron edhe raportin me reperin pasi publikimit të fotos me reperin para se të dilte kënga pati fjalë se mund të ketë diçka më shumë se miqësi mes tyre.

Klipi ka shkuar shumë mirë. Sa i përket Capitalit, nuk ka asgjë përtej miqësisë.

Kemi komunikuar. Më propozoi të jem pjesë e klipit të tij. Në fillim isha skeptike së më ka ardhur dhe herë të tjera si propozim nga emra shumë të mirë që mund ta kisha marrë në konsideratë, por ndoshta nuk kam qenë gati dhe nuk doja të ndihesha thjesht një vajzë klipi.

Propozimi i Capital T vinte pak dhe në versionin filmik në realizimin e tij, kështu që kishte diçka ndryshe nga realizimet e zakonshme kështu që më pëlqeu si propozim. Isha kënaqësi të punoja dhe të isha pjesë e projektit”, tha Nevina Shtylla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Eja më merr”/ Ana e Përputhen tregon të pasmet në foton seksi

Publikuar

-

Nga

“Eja më merr”/ Ana e Përputhen tregon të pasmet në foton seksi

Ana Lleshi është një nga ish konkurrentet më të përfolura të Përputhen.

Ajo shpesh pushton rrjetet sociale me fotot seksi ku merr me mijëra pëlqime dhe komente nga ndjekësit.

Së fundi ajo ka publikuar dy foto shumë provokuese teksa tregon të pasmet.

“Eja më merr”, shkruan Ana krahas fotos, duke mos zbuluar se për kë e ka këtë kërkesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE