Connect with Us

Zgjatja me një orë e muzikës në lokale/ Vasili: Trajtimi i pandemisë, pazar politik

Politikë

Zgjatja me një orë e muzikës në lokale/ Vasili: Trajtimi i pandemisë, pazar politik

Publikuar

-

“Zgjedhjet në Shqipëri më keq se në Bjellorusi”/ Vasili ‘sulmon’ ndërkombëtarët: Bëjnë sikur japin rekomandime

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar pas vendimit të Komittetit të ekspertëve për zgjatjen e një ore më shumë për muzikën në lokale.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Vasili shprehet se për qeverinë trajtimi i pandemisë është pazar politik.

“Njerez jini vigjilentë, për qeverinë trajtimi i Pandemisë është pazar politik!

Duke pare sot shtimin e nje ore te muzikes ne lokale nga Komitet i Eksperteve i shnderruar ne organizate politike te rendomte te rilindjes, te gjithe kuptuam se eshte vertet antinjerezor dhe inkuizicion antishkence trajtimi i Pandemise se COVID 19.

Qeveria cdo mase te marre e ka lidhur vetem me hallin politik te dites, qe ka pasur Rama dhe aspak me ate qe imponon shkenca.Venia e kufizimeve eshte perdorur si ushtrim diktati qeveritar pa asnje efikasitet praktik.

U vendos nje mbyllje drastike militare ne periudhen mars – maj 2020 kur rastet ishin shume te pakta dhe vdekjet te paperfillshme ne vend te kryerjes se testimit masiv dhe aplikimit te masave mbrojtese dhe akordimit te financimit qe duhej gjera te cilat nuk ndodhen.

U shemb teatri dhe u dhunua karantina nga vete qeveria duke aktivizuar qindra police e demostratat e natyrshme qe pasuan, nderkohe qe mijra qytetare gjobiteshin ne se dilnin jashte ores policore po nga vete qeveria.

Kufizimet ishin me te kufizuara paradoksalisht, kur rastet ishin dhjetra here me te larta dhe vdekjet po ashtu ishin ne shifra kritike ne fundvitin 2020.

U ndalua votimi i emigranteve nga Greqia kur shifrat atje ishin me te ulta dhe u hoqen kur shifrat e infektimeve ishin me te larta vetem per hesapin elektoral te Rames.

LEXO EDHE:  Sulmet e LSI ndaj Ramës s'kanë të ndalur/Çdo shfajësim është turp!

Kufizimet lidhur me lokalet u mbajten pa asnje kuptim te thella kur shifrat jane shume te ulta dhe sot lirohen si sevap, qe qeveria ju bekerka bizneseve te demtuara ne menyre dramatike e te lena pa asnje mbeshtetje nga vete qeveria ne ditet e tyre me te veshtira.

Ndaj te gjithe duhet ta dine dhe nuk duhet te ushqejne asnje iluzion se edhe ne javet e muajt, qe vijne pandemia do te trajtohet nga Rama dhe qeveria si nje valvul per çfrurjen e halleve politike.

Ne asnje rast mos prisni mbrojtje te bazuar ne shkence, por thjesht masa propagandistike dhe korruptive.

Mos prisni shifra te verteta, por vetem mashtrimin e radhes siç ndodhin me fshehjen kriminale te mijra vdekjeve nga Pandemia.

Mos prisni masa specifike per mbrojtjen nga varianti Delta i Coronavirusit, por thjesht frazen gebelsiane te rilindjes:” Keshtu ndodh ne gjithe boten”!

 

Do vuajme dhimbshem pasojat e ne vend te qajme hallet e Pandemise do degjojme daullet e propagandes rilindase per suksesin boteror te punes se saj.

Do degjojme e ç’nuk do degjojme, por Pandemia nuk do te kete zgjidhje, por vetem eskursione te Rames ne aeroport per pritje vaksinash me cmim sekret e qe nuk dihet nga vijne e ku prodhohen, por te mjafta per te hedhur hi syve.

Pandemia eshte rrezik shume i madh dhe akoma me i madh, kur ke nje qeveri jo humane dhe inkuizitore te shkences ndaj njerez jini vigjilentë!!!”, shkruan Vasili./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Baton Haxhiu zbulon marrëveshjen Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Baton Haxhiu: Meta ka pak gjasa të shkarkohet

Tomor Alizoti, drejtuesi politik i Lulzim Bashës për qarkun e Beratit është përfshirë në një debat të ashpër sonte në ‘Opionin’ me Analisti politik Baton Haxhiu.

Teksa po diskutohej për përplasjen mes Ramës dhe Kurtit, Haxhiu i është drejtuar Alizotit të mos e shajë Ramën, pasi shumë shpejt do të jenë krah tij, duke aluduar për një bashkëqevrisje të mundshme.

Kjo deklaratë e Alizotit u kundërshtua, duke thënë se nuk ka për të qenë asnjëherë krah Ramës.

Debati:

Alizoti: Ju jeni bashkë me Ramën

LEXO EDHE:  U ul në tryezën e Reformës/ Vasili: Të ngrihet komision hetim monitorimi BE-SHBA

LEXO EDHE:  Vasili tallet keq me Ramën/ “Antimiting të mbarë, të rrosh e ta kujtosh”Haxhiu: Unë kam respekt dhe e kam për nderë të jem mik i Ramës. Kam respekt maksimal për të.

Alizoti: Në rregull, kështu miqsh ka Edi Rama. Ju roj miqësi të gjatë.

Haxhiu: Uroma mu, uroj dhe vetes se do dukesh afër tij.

Alizoti: Jo, Jo nëse unë do dukem afër tij do kërkoj ndjesë. Alizoti nuk ka për të qenë asnjëherë në krah të Ramës. Rri ti në kraj të Ramës dhe je rehatë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Telenovelë me 4 aktorë dhe 4 milionë spektatorë”/ Kreshnik Spahiu ironizon politikën shqiptare

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka ironizuar politikën që bëhet në Shqipëri, duke thënë se është një telenovelë me 4 protagonistë kryesorë, Metën, Bashën, Ramën dhe Berishën, të cilët përloten në çdo seri të filmit.

Spahiu ka deklaruar se në film ata vriten 4, ndërsa në realitet jetojnë të 4 të lumtur.

“Bëjnë lojë sikur shkarkuan Metën, por ai ngeli President.

Bëjnë lojë sikur përjashtuan Berishën, por ai ngeli deputet.

Bëjnë lojë sikur shkarkojnë Bashën, por ai ngelet kryetar.LEXO EDHE:  “Menaxhimi i shkëlqyer” i pandemisë/ Berisha tregon arsyen pse BE nuk hapi kufijtë7

LEXO EDHE:  “Gjatë fushatës asnjë polic në rrugë”/ Murrizi: Të falen gjobat gjatë kohës së pandemisë

Bëjnë lojë sikur rrëzojnë Ramën, por ai ngelet kryeministër.

Telenovelë me 4 aktorë dhe 4 milion spektatorë, që s’e pranojnë që eshtë film, dhe përloten në çdo seri nga aktrimi tyre dhe skenari perfekt për turmat….

Në film vriten të 4. Në realitet jetojnë të 4, të lumtur..”, thotë Spahiu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“SHBA nuk ka fuqi t’i blejë askush”/ Rama i përgjigjet akuzave të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Kryeministri Edi Rama në “Open” nuk ka preferuar të komentojë shpalljen “non grata” të ish kryeministrit Sali Berisha nga DASH.

Për shkak të detyrës unë di edhe gjëra të tjera.  S’kam asnjë koment për shpalljen non grata të Berishës. Një koment do ta politizonte”, ka thënë Rama.

Gjithashtu Rama iu është përgjigjur akuzave të ish kryeministrit Berisha, i cili në deklaratat e tij është shprehur se Rama dhe Soros kanë lobuar në lidhje me marrjen e vendimit për shpalljen “non grata”.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në koalicionin PS-LSI?!/ Ja si përgjigjet ministri i Drejtësisë

LEXO EDHE:  “Menaxhimi i shkëlqyer” i pandemisë/ Berisha tregon arsyen pse BE nuk hapi kufijtë7Rama është shprehur se SHBA janë superfuqi dhe nuk ka miliarder apo pasanik që mund të ndikojë në vendimmarrje.

Sikur SHBA dhe DASH të funksionin me lobime imagjino sa diktatorë mund ta kishin blerë Amerikën deri më tani. SHBA-të nuk ka fuqinë t’i blejë askush.

Nuk funksionojnë SHBA-të me lobime. Janë super fuqi. Nuk ka asnjë koalicion pasanikësh që mund të influencojnë tek ata për vendimmarrje”, është shprehur Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE