WhatsApp ka një defekt që i lejon përdoruesit t’iu spiunojnë

19 Korrik 2021, 16:01, Tech CNA
WhatsApp ka një defekt që i lejon përdoruesit t’iu

WhatsApp po punon për një veçori të re për të rregulluar një boshllëk të madh sigurie në sistemin e tij të kriptimit.

Tani për tani, bisedat e WhatsApp në aplikacion janë të koduara nga skaji në fund, por nëse ato rezervohen në ?Cloud?, autoritetet mund të marrin një urdhër kërkimi për të hyrë në ato mesazhe dhe skedarë mediatikë.

Pavarësisht nëse rezervoni bisedat tuaja WhatsApp në “iCloud” ose “Google Drive”, është e mundur që zbatimi i ligjit të kërkojë qasje.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se shërbimet ?iCloud? mund të hakohen.

“Apple” dhe “Google” kanë masat e tyre të sigurisë, kështu që bisedat janë mjaft të sigurta, por kurrë plotësisht jashtë arritjes së kriminelëve në internet.

Sipas “WABetaInfo”, WhatsApp po punon në një mënyrë për të kriptuar në mënyrë të pavarur bisedat para se të dërgohen në ?iCloud?. WhatsApp thuhet se po provon funksionin në versionin beta të aplikacionit të tij Android.

Përdoruesit që zgjedhin do të marrin kopje rezervë të sigurt të historisë së tyre të bisedave dhe mediave.

Sidoqoftë, atyre u raportohet se do t’u jepet një çelës rikuperimi 64-shifror dhe nëse e humbin atë, ata mund të bllokohen nga bisedat tona përgjithmonë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga